« Powrót do artykułu

W Polsce nie ma kadr do obsługi elektrowni atomowej. Potrzeba kilku tysięcy mechaników i techników jądrowych

Polska nie jest przygotowana do obsługi elektrowni atomowej. Po zarzuceniu projektu budowy siłowni w Żarnowcu na początku lat 90. część specjalistów wyjechała z kraju, a przez te dwie dekady nie wykształcono ich następców - mówi prof. dr hab. Ludwik Dobrzyński z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Mamy tylko 12 lat na wykształcenie od zera kilku tysięcy mechaników i techników jądrowych.

Pracownik elektrowni atomowej w Rosji

żródło: Bloomberg

Mamy tylko 12 lat na wykształcenie od zera kilku tysięcy mechaników i techników jądrowych.

statystyki

Komentarze (4)

 • Ależ nie ma co się martwić(2013-02-25 13:49) Zgłoś naruszenie 00

  Planowanie, badania i consultingi zajmą jakieś 30 lat...więc to zbędna gadka.

  Odpowiedz
 • Gość(2013-02-26 17:01) Zgłoś naruszenie 00

  W Polsce mamy kadry które mają kwalifikacje do obsługi elektrowni jądrowych. Firma która zbuduje taką elektrownie w kontrakcie ma obowiązek uruchomienia elektrowni i szkolenia obsługi do momentu aż ta opanuje bezbłędnie swoje obowiązki. Od dawna naukowcy z wyższych uczelni jeżdżą po świecie i odbywają staże w tego rodzaju elektrowniach.

  Odpowiedz
 • Ale mamy za to,(2013-02-25 14:29) Zgłoś naruszenie 00

  mgr-ów i prof-ów; HISTORII, TEOLOGII, FILOZOFII, PSYCHOLOGII, RESOCJALIZACJI, ... i wielu innych zawodów zbędnych w gospodarce.

  Odpowiedz
 • LuK(2014-02-03 09:07) Zgłoś naruszenie 00

  Bzdura tak się składa, że pracuje w dziale nuklearnym pewnej firmy inżynieryjnej. Czy wy naprawdę myślicie, że obługa tejże elektrowni jest na tyle skomplikowana i na tyle różniąca się od zwykłej węglówki czy gazówki ? Większość rzeczy jest sterowana elektroniką, fakt rzeczy typu wymiany paliwa, transport etc. ale nie przesadzajmy, że tej kadry nie da się wyszkolić w przeciągu 10 lat bo tyle trzeba minimum by ta elektrownia powstała.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!