« Powrót do artykułu

Inwestycja w wydobycie miedzi i srebra wiąże się z dużym ryzykiem. Kto zainwestuje w nowe złoże w Polsce?

Dla inwestora zagranicznego inwestycja w wydobycie miedzi i srebra wiąże się z dużym ryzykiem. Projekt może więc zainteresować państwowy koncern – uważają analitycy.

kopalnia, górnik, górnictwo

żródło: ShutterStock

Uruchomienie kopalni mogłoby dać budżetowi 1,3 mld zł wpływu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (6)

 • Obiektywny (2020-02-26 23:37) Zgłoś naruszenie 210

  To jest niepojęte jak Polacy dają się zmanipulować i wierzą w tę antypolską propagandę. Polska nie potrafi gospodarować złożami miedzi? Kanadyjczycy obiecują gruszki na wierzbie, a do budowy kopalni daleko jak stąd do Marsa. A KGHM w Kanadzie się nie udało ponieważ utrudniali tam na każdym kroku wydobycie. Powinniśmy dowalić im taki podatek miedziowy, żeby przynajmniej ta eksploatacja nam się opłaciła w czymkolwiek.

  Odpowiedz
 • Pik(2020-02-18 14:35) Zgłoś naruszenie 100

  Odkryli to o czym wiedzieliśmy wcześniej.

  Odpowiedz
 • Braksłów(2020-02-28 07:33) Zgłoś naruszenie 20

  o zdumiewające jak wielu Polaków daje wiarę antypolskiej propagandzie. Politycy różnych opcji, nawet ci narodowi, a także eksperci i dziennikarze powtarzają bzdury, że Polska nie potrafi gospodarować złożami miedzi i innych minerałów i muszą nas w tym „wyręczać” zagraniczne firmy. Ci ludzie mówią takie rzeczy jakby byli agentami wpływu zagranicznych koncernów.

  Odpowiedz
 • Czerwiński(2020-02-29 10:43) Zgłoś naruszenie 20

  Jeśli zależy nam na kraju i jego kondycji (a co za tym idzie naszej indywidualnej) to najpierw musimy zadbać o KGHM, by miał takie warunki, aby mógł jak najdłużej produkować miedź. A inni niech wydobywają to, czego KGHM i Polska nie potrzebuje.

  Odpowiedz
 • Vatbanaś(2020-02-19 08:35) Zgłoś naruszenie 113

  Pis na 500+ szuka już pieniędzy (frajerów) pod ziemią,

  Odpowiedz
 • Zygmunt(2020-02-21 03:30) Zgłoś naruszenie 117

  Wstyd. Wielka Polska spółka KGHM dała ciała po prostu. By pod własnym nosem na Polskiej ziemi nie wiedzieć że jest takie opłacalne, największe, bogate i jedyne odkryte od 40lat złoże srebra i miedzi, tyle że nieco głębiej. Marnego węgla za tyle samo miliardów Polska chce kopalnie stawiać, a tu takie skarby u nas znalezione znacznie więcej warte. Na dodatek groteski KGHM wcześniej planował kopalnie właśnie w Kanadzie, wydali ponad 600milionów, poszukiwali, wysyłali delegacje tam, opłacali ludzi tyle czasu, i nic z tego nie wyszło, pieniądze stracone. Ponieśli przez miejscowych indian fiasko, bo nie mieli tej bardziej ekologicznej i chroniącej teren technologi jaką zastosują kanadyjczycy w Polsce, i miejscowi bali sie o swoją świętą ziemię i zdrowie blokując naszą spółke. Dostaniemy jako kraj i tak dużo jak na ochłapy z tej kopalni w postaci podatków jakie kanadyjczycy zapłacą za wydobycie i teren. No i tamtejszym gminom się to opłaci bo staną sie bogatsze a wielu ludzi dostanie prace. A całą kase ze sprzedanego naszego srebra, miedzi ale i złota, platyny i palladu (bo wiadomo że są zawsze z miedzią i srebrem) wezmą oni. Pomyślcie jakie to pieniądze wielkie są skoro chcą za 15miliardów budować kopalnie! myśle że oficjalnie wielkość tych złóż jest większa, a podana zaniżona, skoro odwierty próbne były już opłacalne a trafione 19 z 20tu. Teraz zarząd i ludzie z KGHMu wiedząc że najtaniej jest pozyskiwać surowce tu na miejscu w kraju, prawdopodobnie będą działać na szkode Polski i Polaków blokując jakoś tą nową kopalnie a jednocześnie wpływy z niej do budżetu Polski bo są jedyni z tej branży w kraju a nie mają z tego nic, będą poddawać wątpliwości opłacalność kanadyjskiej inwestycji i mamić opinie publiczną że sie nie opłaci, bo im wstyd że nie oni ją trafili, lub będą może podkładać im kłody w urzędach, misterstwach, pozwoleniach środowiskowych itd. chcąc pewne jednocześnie być partnerem ich i jakoś sie przyssać do obcej inwestycji jak już zaczną budować, lub poznać szczegóły ich zastosowanej eko technologi. W każdym razie szukali po drugiej stronie świata i nie wykopali nic u nich, a oni znaleźli i będą kopać pod nosem naszej Państwowej firmie tu, na miejscu w Polsce i to zaledwie 40km od ich dobrze przeczesanej już kopalni Polkowice. KGHM nie dowierza że nowe złoże przewyższa zasobnie ich. Oj poleci ktoś ze stołka za taką wpadke i dlaczego oni nie szukali. Niech więc KGHM też zainteresuje sie szybko pobliskimi terenami wkoło Nowej Soli, i też szuka by kopać gdzieś może nieopodal srebro miedź, pallad, platyne i złoto

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!