« Powrót do artykułu

Trwoniony potencjał Słońca [WYWIAD]

- Polski rząd powinien rozważyć konkretne wsparcie fotowoltaiki. Oczywiście w tych regionach kraju, gdzie nasłonecznienie jest największe - uważa Luis Crespo Rodriguez, profesor Uniwersytetu Technologicznego w Madrycie, szef Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Solarnej (ESTELA).

Luis Crespo Rodriguez, profesor Uniwersytetu Technologicznego w Madrycie, szef Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Solarnej (ESTELA)

żródło: Dziennik Gazeta Prawna

Luis Crespo Rodriguez, profesor Uniwersytetu Technologicznego w Madrycie, szef Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Solarnej (ESTELA)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (3)

  • Panele kosztują już grosze.....(2017-06-29 11:47) Zgłoś naruszenie 10

    Sam mam na południowej elewacji 7 Kilowat ..... które oddaje do sieci bo jak jestem w pracy to tylko lodówka pobiera 200 Wat. Reszta idzie w sieć

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • sceptyk poznawczy(2017-07-02 09:05) Zgłoś naruszenie 10

    Ostatnio analizowałem temat i w mojej ocenie inwestycja w solary nie zwraca się nigdy. Dlaczego? Są 2 elementy kosztogenne: - panele słoneczne, 2000 USD (na 3 KW) - falownik albo regulator systemowy, 1500 USD (na 3 KW) O ile panele mają deklarowaną długość życia 20 lat to falowniki gwarancja 5-7 lat. Czyli wychodzi 3 falowniki na panele. Czyli z nominalnej inwestycji zgrubnie 3,5 tys wychodzi 6,5 tys USD. Nadto nikt nie liczy kosztów serwisu paneli (mycie na dachu bo brudne tracą sprawność) efektywnej sprawności paneli (z tych 3 KW w realu robi się pewnie 1,5 KW) strat przesyłu, faktu że cena odkupu energii to poniżej 0,2 zł. za 1 kWh (i cena ta jest zależna od państwowego monopolisty - może się zrobić tak, że zainwestujesz, a monopolista zapłaci ci 0,12 PLN). Albo nasza władza jedną ustawą, zmieni warunki rynkowe, bo monopolista na niej to wymusi. A inwestycja jest liczona na 20 lat i w najkorzystniejszym wariancie zwrot nakładów jest po 12 latach.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!