Energetyka tradycyjna

8 lipca 2020 r.

Biorąc pod uwagę to, jak istotne są różnice w kwestii ostatecznego brzmienia ustawy, nie wydaje się, by amerykańscy politycy mieli porozumieć się w tej kwestii szybciej niż na jesieni (w sierpniu Kongres zamyka się na wakacyjną przerwę).

Nord Stream 2 wciąż można zablokować [OPINIA] 8 lipca 2020 r.

W amerykańskim Kongresie trwa rozgrywka, której wynik może zdecydować o przyszłości Nord Stream 2. Stany Zjednoczone wciąż mogą zatrzymać rosyjską inwestycję, jednak wymaga to przyjęcia nowego zestawu sankcji. Stosowna ustawa jest już procedowana przez parlament, ale wszystko zależy od tego, w jakim kształcie zostanie ostatecznie uchwalona.

15 czerwca 2020 r.

PGNiG S.A. i Gazprom podpisały aneks do Kontraktu Jamalskiego. Zgodnie z postanowieniami dokumentu Gazprom wpłaci na konto PGNiG S.A. ponad 1,5 mld dolarów do 1 lipca br. Taką sumę PGNIG S.A. nadpłacił za odbierany gaz ziemny od listopada 2014 r., co zostało potwierdzone wyrokiem Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie 30 marca 2020 r.

Gazprom zwróci Polsce ponad 6 mld złotych 15 czerwca 2020 r.

 Można wygrać nawet z tak trudnym partnerem jak Gazprom, jeśli prowadzi się politykę konsekwentną i popartą argumentami – mówi Jacek Sasin, Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych o ogłoszonym dziś podpisaniu aneksu do Kontraktu Jamalskiego.

15 czerwca 2020 r.

Na początku czerwca br. PGNiG podało, że Gazprom złożył do Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie skargę o uchylenie wyroku końcowego wydanego przez Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie w postępowaniu arbitrażowym

PGNiG i Gazprom podpisały aneks. Deklarują stosowanie się do wyroku arbitrażu15 czerwca 2020 r.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zawarło z PAO Gazprom/OOO Gazprom Export aneks do kontraktu kupna-sprzedaży gazu ziemnego z 25 września 1996 r., podało PGNiG. W treści aneksu strony potwierdziły zasady stosowania formuły cenowej zakupu gazu dostarczanego w ramach Kontraktu Jamalskiego, wskazanej w wyroku końcowym Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie.