Energetyka tradycyjna

14 listopada 2018 r.

Karolina Baca-Pogorzelska i Michał Potocki

Baca-Pogorzelska, Potocki: Kto kogo inspirował14 listopada 2018 r.

Edyta Hołdyńska z portalu wPolityce.pl napisała tekst oskarżający piszących o donbaskim antracycie o to, że są inspirowani przez najbogatszego Ukraińca Rinata Achmetowa. Choć jedynym wymienionym z nazwy medium jest TVN, tekst uderza też w DGP, który tematem zajmuje się od 2017 r. Jako jedyni kontynuujemy go do dziś.

5 listopada 2018 r.

Dotychczas branża częściowo polegała na własnej sieci komunikacyjnej w technologii TETRA czy DIGICOM7 oraz na komunikacji zapewnianej przez komercyjnych operatorów telefonii komórkowej.

LTE to lepszy wybór dla energetyki5 listopada 2018 r.

Czy energetyka w Polsce wdroży przestarzałe technologie w komunikacji krytycznej i monitoringu sieci? Istnieje ryzyko, że zostanie zaprzepaszczona dziejowa szansa skoku technologicznego w Polsce. Taki będzie bowiem skutek trzymania się zaleceń ekspertyzy państwowego instytutu.

24 października 2018 r.

Prezes URE będzie też mógł z urzędu lub na wniosek strony zmienić treść umowy o świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji paliw gazowych lub energii elektrycznej zawartej pomiędzy sprzedawcą a operatorem systemu dystrybucyjnego.

Tramwaj sprzeda energię, a klient zapłaci tylko za zużyty prąd24 października 2018 r.

Szykują się poważne zmiany na rynku energetycznym. Ministerstwo Energii przygotowało właśnie projekt nowelizacji prawa energetycznego (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 755 ze zm.), który rozszerza kompetencje prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE), wprowadza możliwość odsprzedaży prądu wytwarzanego podczas hamowania pojazdów szynowych i zakładania tzw. inteligentnych liczników. Wiele z nich wynika z konieczności dostosowania przepisów do prawodawstwa unijnego.

22 października 2018 r.

W Polsce plany pozyskania wodoru z gazu koksowniczego ze swoich zakładów ma Jastrzębska Spółka Węglowa, która jest nie tylko producentem węgla, ale właśnie także koksu.

Wodorowy kartel zostanie powołany bez Polski?22 października 2018 r.

Trzydziestu ministrów energii – między innymi z Australii, Nowej Zelandii, Kataru i RPA – powoła we wtorek wodorowy kartel. Zanosi się na to, że zabraknie przedstawicieli naszego rządu. Choć Polska ma ambicje, aby zostać największym na świecie producentem tego paliwa.

18 października 2018 r.

Dzięki ogłoszonym wczoraj umowom, jeśli dostawy zostaną w całości skierowane do Polski, można spodziewać się zaspokojenia ponad 10 proc. krajowego zapotrzebowania na gaz ziemny.

Przestawiamy się na gaz z USA oraz własny18 października 2018 r.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ogłosiło wczoraj, że podpisało z amerykańskim Venture Global umowę na dostawy gazu skroplonego do Polski. Umowa jest datowana na 24 września. Dla ogłoszenia tego faktu zorganizowano konferencję, w której oprócz członków zarządu PGNiG udział wzięli również premier Mateusz Morawiecki oraz minister energii Krzysztof Tchórzewski.