Energetyka tradycyjna

6 lutego 2019 r.

Wolumen obrotu energią elektryczną na TGE wyniósł w styczniu 8,7 TWh i był aż o 20,1 proc. niższy niż w styczniu 2018 r

Energetyczna pauza na giełdzie6 lutego 2019 r.

Spełnił się pesymistyczny scenariusz o spadku obrotów na Towarowej Giełdzie Energii po wejściu w życie ustawy prądowej. Zgodnie z naszą prognozą obowiązujące od miesiąca przepisy zamrażające rachunki za prąd na ubiegłorocznym poziomie wprowadzają chaos, a brak rozporządzeń do nich pogłębia niepewność na rynku.

31 stycznia 2019 r.

Karolina Baca-Pogorzelska

Baca-Pogorzelska: Gdy strop całuje spąg31 stycznia 2019 r.

Tylko w jednym miesiącu w odstępie około dwóch tygodni dwukrotnie potężnie zatrzęsły się podziemia kopalni Rudna w Polkowicach. W pierwszym wypadku jedna osoba zginęła, w drugim obyło się bez ofiar śmiertelnych, choć kilkunastu górników odniosło obrażenia. Nieco ponad dwa lata temu w tej samej kopalni, tuż przed Barbórką, zginęło osiem osób. To był największy zbiorowy wypadek w Polskiej Miedzi. 2016 r. był pierwszym rokiem w historii, gdy w czarnych statystykach prowadzonych przez Wyższy Urząd Górniczy zaznaczono, że więcej ludzi zginęło w kopalniach rud miedzi niż węgla kamiennego. Teraz znowu górotwór dał o sobie znać.

30 stycznia 2019 r.

Spółki energetyczne kontrolowane przez Skarb Państwa (PGE, Enea, Energa i Tauron), gdy pytamy o oferty na przyszły rok, odpowiadają jednomyślnie: czekamy na rozporządzenie do ustawy.

Liberalny rynek bez energii30 stycznia 2019 r.

Mniejsi sprzedawcy prądu boją się bankructwa, duzi odbiorcy albo dostają podwyżki, jak np. Boryszew, albo nie mają ofert od sprzedawców, jak np. Volkswagen – dowiedział się DGP

29 stycznia 2019 r.

W zeszłym roku niemal 50 proc. prądu wytworzyły elektrownie węglowe i atomowe

Z Niemiec bierzemy przykład tylko w dopłatach29 stycznia 2019 r.

Określenie wiążącej daty rezygnacji ze spalania węgla to sukces i pokaz zdolności niemieckiego państwa do podejmowania kompromisów. Węgiel zniknie z miksu energetycznego do 2038 r., a jeśli transformacja energetyczna będzie przebiegać sprawnie, to możliwy jest też wcześniejszy termin – 2035 r. Tymczasem Polska wciąż nie może się zdecydować, kiedy odejdzie od węgla. Na razie kosztem ograniczania wydobycia zwiększa import (18 mln ton za 11 miesięcy ubiegłego roku). Ale do niemieckich 55 mln ton wciąż nam daleko.

Serwisy Tematyczne