Energetyka tradycyjna

31 marca 2020 r.

Julita Żylińska

Żylińska: Czy energetyka stanie się zakładnikiem pandemii koronawirusa? [OPINIA]31 marca 2020 r.

W najbliższych dniach spółki energetyczne opublikują ostateczne wyniki za 2019 r. W grudniu epidemia koronawirusa stawiała dopiero pierwsze kroki i nie wiadomo było, w jakim stopniu zaszkodzi Polsce. Teraz wicepremier Jacek Sasin wymienia ten sektor wśród tych, które bardzo mocno tracą na kryzysie wywołanym wirusem z Wuhan. Jak się dowiedzieliśmy, w resorcie prowadzone są prace i analizy związane z możliwymi środkami zaradczymi.

9 marca 2020 r.

Czy należy zmniejszyć koszty uzyskania przychodów 2019 r., a może zwiększyć przychody 2020 r., czy też rozliczyć w jeszcze inny sposób?

Wzrost ceny energii: Kiedy rozliczyć dofinansowanie9 marca 2020 r.

Przedsiębiorca będący osobą fizyczną jako odbiorca końcowy otrzymał dofinansowanie de minimis z tytułu wzrostu cen energii elektrycznej. Dofinansowanie dotyczy II półrocza 2019 r. Decyzję o wypłacie wydano w 2020 r. i w tym roku przedsiębiorca otrzymał też środki. Jak to dofinansowanie należy potraktować pod względem przepisów podatkowych? Czy należy zmniejszyć koszty uzyskania przychodów 2019 r., a może zwiększyć przychody 2020 r., czy też rozliczyć w jeszcze inny sposób?

26 lutego 2020 r.

Regulacje unijne dotyczące linii przesyłowych gazu łączących dwa państwa członkowskie (lub więcej) zostaną rozszerzone na gazociągi, którymi płynie paliwo do lub z państw trzecich

Wszystkie gazociągi objęte unijnym prawem26 lutego 2020 r.

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne sprawi, że regulacje unijne dotyczące linii przesyłowych gazu łączących dwa państwa członkowskie (lub więcej) zostaną rozszerzone na gazociągi, którymi płynie paliwo do lub z państw trzecich.

26 lutego 2020 r.

Nord Stream 2

Kiedy Rosjanie skończą Nord Stream 226 lutego 2020 r.

Minęły dwa miesiące od wstrzymania budowy Nord Stream 2, jednak Rosjanie wciąż nie informują oficjalnie, jak zamierzają dokończyć gazociąg. Ostatnie sygnały wskazują na powrót do koncepcji wykorzystania statku „Akadiemik Czerskij”. Część pytań pozostaje jednak bez odpowiedzi.psav zdjęcie główne