Energetyka odnawialna

8 stycznia 2020 r.

Zgodnie z ostatnim projektem „Polityki energetycznej Polski” udział OZE w miksie energetycznym ma rosnąć do 23 proc. całości zużycia w 2030 r.

U progu wiatrowej rewolucji: Na rynku offshore Polska ma szanse, żeby zagrać w europejskiej ekstraklasie8 stycznia 2020 r.

W zeszłym tygodniu duński państwowy operator sieci energetycznych i gazowych Energinet poinformował, że aż 47 proc. zużytej w tym kraju w 2019 r. energii elektrycznej pochodziło z farm wiatrowych. Dania dąży do oparcia swojej energetyki wyłącznie na OZE do 2050 r. Od lat należy do europejskich liderów zielonej transformacji. We wrześniu ub.r. po raz pierwszy w historii udało się jej zaspokoić za pomocą turbin wiatrowych ponad 100 proc. dziennego zapotrzebowania na energię w kraju. Rekordowe wyniki swoich farm wiatrowych – produkcję o 37 proc. wyższą niż w 2018 r. – odnotowała w zeszłym roku Belgia. Tamtejszy offshore – wiatraki na morzu – którego moce wyniosły na koniec ubiegłego roku ok. 1,5 GW, zapewnił energię wystarczającą do zaopatrzenia 1,34 mln gospodarstw domowych. Zdaniem ekspertów te przykłady wskazują, że również w Polsce są niezłe perspektywy energetyki wiatrowej.

26 listopada 2019 r.

Unia Europejska zgodziła się na przedłużenie systemu aukcyjnego w Polsce maksymalnie do 2039 r.

Rozpoczęła się największa aukcja na prąd z OZE. Polska może uniknąć sankcji za niespełnienie unijnego celu26 listopada 2019 r.

Rząd chce kupić od producentów OZE prąd za prawie 70 mld zł, a właściwie zobowiązać się do zakupów w przyszłości, gwarantując, że zapłaci stawkę referencyjną i ewentualnie dopłaci, jeśli stawki na rynku będą wyższe. Dzięki temu, że państwo podpisuje 15-letnie kontrakty na odbiór energii, inwestorzy mogą spokojniej budować wiatraki, solary, hydroelektrownie i biogazownie. 

7 listopada 2019 r.

Zgodnie z dotychczasowym projektem Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. offshore został włączony do bilansu elektroenergetycznego już w 2027 r., a do 2040 r. na morzu może być zainstalowanych nawet ok. 10,3 GW mocy.

Minister energii walczy offshorem7 listopada 2019 r.

W czasie, gdy trwają gabinetowe rozmowy m.in. o przyszłości Ministerstwa Energii, resort ten wychodzi z długo oczekiwanym przez inwestorów projektem wsparcia farm wiatrowych na morzu (offshore).