Energetyka odnawialna

17 lipca 2019 r.

Polska chce w 2027 r. włączyć do sieci pierwsze elektrownie wiatrowe na Bałtyku. Ministerstwo Energii, szykując przepisy, może skorzystać z rozwiązań Wielkiej Brytanii i Danii, bo z nimi się konsultuje.

Jaka specustawa dla morskich farm17 lipca 2019 r.

Polska chce w 2027 r. włączyć do sieci pierwsze elektrownie wiatrowe na Bałtyku. Ministerstwo Energii, szykując przepisy, może skorzystać z rozwiązań Wielkiej Brytanii i Danii, bo z nimi się konsultuje.

25 czerwca 2019 r.

Projekt modyfikuje też tzw. ustawę odległościową. Zgodnie z jej zapisami pozwolenia na budowę nowych turbin wiatrowych, wydane przed jej wejściem w życie zachowują ważność do 16 lipca 2021 r.

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o OZE25 czerwca 2019 r.

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii - poinformowało Ministerstwo Energii. Projekt m.in. rozszerza definicję prosumenta oraz daje URE podstawy do przeprowadzenia jeszcze w tym roku kolejnych aukcji dla OZE.

13 maja 2019 r.

Wiatraki

Gajowiecki: Farmy wiatraków są najtańszym źródłem energii [EKG 2019]13 maja 2019 r.

- W polskiej sytuacji energia odnawialna może stanowić bardzo istotną rolę - mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.Ekspert przyznał też, że "ustawa odległościowa", która nakazuje budowę wiatraków w odpowiedniej odległości od zabudowań, wstrzymała rozwój farm wiatrowych. Nie mogą bowiem powstawać w Polsce najnowocześniejsze turbiny. Gajowiecki wierzy jednak, że wkrótce ta ustawa zostanie złagodzona.Musi być jasny sygnał ze strony regulatorów, że zapisy i regulacje umożliwiają rozwój źródłom odnawialnym. W szczególności farmom wiatrowym na lądzie. Są one dzisiaj najtańszym źródłem wytwarzania energii w naszym kraju - powiedział.

23 kwietnia 2019 r.

Karolina Baca-Pogorzelska

Baca-Pogorzelska: Ustawa wiatrakowa trafiła do szuflady23 kwietnia 2019 r.

Czy ja przypadkiem ostatnio nie pisałam o tym, że rząd w końcu przeprasza się z wiatrakami? Pardon, my french, ale kogoś chyba wiatrak uderzył, ponieważ jak się okazuje, specustawa, która miała wspomóc inwestorów chcących budować morskie farmy wiatrowe na Bałtyku, utknęła w martwym punkcie. Potwierdzili mi to zarówno posłowie PiS, jak i źródła w resorcie energii, a także sami zainteresowani.

27 marca 2019 r.

Resort energii robi kolejny krok wstecz. W sprawie OZE

Resort energii robi kolejny krok wstecz. W sprawie OZE27 marca 2019 r.

Wczoraj napisaliśmy, że największym problemem podnoszonym w konsultacjach ustawy o odnawialnych źródłach energii są zapisy dotyczące naliczania opłaty zastępczej. Ponoszą ją producenci brudnej energii, którzy nie kupują zielonych certyfikatów, czyli świadectw pochodzenia zielonej energii.