Energetyka odnawialna

26 listopada 2019 r.

Unia Europejska zgodziła się na przedłużenie systemu aukcyjnego w Polsce maksymalnie do 2039 r.

Rozpoczęła się największa aukcja na prąd z OZE. Polska może uniknąć sankcji za niespełnienie unijnego celu26 listopada 2019 r.

Rząd chce kupić od producentów OZE prąd za prawie 70 mld zł, a właściwie zobowiązać się do zakupów w przyszłości, gwarantując, że zapłaci stawkę referencyjną i ewentualnie dopłaci, jeśli stawki na rynku będą wyższe. Dzięki temu, że państwo podpisuje 15-letnie kontrakty na odbiór energii, inwestorzy mogą spokojniej budować wiatraki, solary, hydroelektrownie i biogazownie. 

7 listopada 2019 r.

Zgodnie z dotychczasowym projektem Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. offshore został włączony do bilansu elektroenergetycznego już w 2027 r., a do 2040 r. na morzu może być zainstalowanych nawet ok. 10,3 GW mocy.

Minister energii walczy offshorem7 listopada 2019 r.

W czasie, gdy trwają gabinetowe rozmowy m.in. o przyszłości Ministerstwa Energii, resort ten wychodzi z długo oczekiwanym przez inwestorów projektem wsparcia farm wiatrowych na morzu (offshore).

8 października 2019 r.

Wojciech Kamieniecki

NCBR Grand Challenge to wyzwanie dla konstruktorów i innowatorów8 października 2019 r.

NCBR Grand Challenge to konkurs, który polega na rozwiązaniu problemu, którym może stać się w dużym postępie czasu, ogromnym postępem technologicznym. Mowa tu o rozwiązaniu dotyczącym elektrowni przydomowej, która zamieni energię wiatru na energię elektryczną. Z dr Wojciechem Kamienieckim, dyrektorem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju rozmawia Jakub Kapiszewski.