statystyki

Silne tąpnięcie między rządem a górnikami. Będą masówki

autor: Adam Sofuł08.02.2016, 07:44; Aktualizacja: 08.02.2016, 08:17
Silne tąpnięcie między rządem a górnikami. Będą masówki

Silne tąpnięcie między rządem a górnikami. Będą masówkiźródło: ShutterStock

Jutro w kopalniach Kompanii Węglowej odbędą się masówki. Rząd zapowiada nowe propozycje.

Atmosfera jest trudna – nie ukrywa minister energii Krzysztof Tchórzewski. Piątkowe pięciogodzinne negocjacje trójstronnego zespołu ds. górnictwa nie przyniosły żadnych rozstrzygnięć, podobnie jak wcześniejsze rozmowy wiceministra Grzegorza Tobiszowskiego z zarządem i związkowcami Kompanii Węglowej.

Jeżeli rząd liczył na rozładowanie napięcia, to się zawiódł. Za sukces uznać może jedynie to, że nie doszło do eskalacji napięcia. Ale związkowcy nie zrezygnowali z zapowiadanych na jutro masówek w kopalniach. Wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Wacław Czerkawski twierdzi, że ich celem będzie poinformowanie załóg o efektach piątkowych rozmów. A ściślej rzecz biorąc – o braku efektów.

Przez ostatni rok mimo dramatycznej sytuacji Kompanii Węglowej (a także JSW i KHW) na linii górnicze związki – kolejne rządy panował względny spokój. Skąd zatem nagły wzrost napięcia? To efekt decyzji zarządu KW z 28 stycznia. Poinformował on o wypowiedzeniu porozumienia z 17 lipca ub.r., które gwarantowało utrzymanie warunków zatrudnienia i wynagradzania przez rok po przejściu załogi do nowej spółki. Uznano jednak, że jest to nie do utrzymania. W chwili podpisywania porozumienia zarząd górniczego koncernu liczył, że nowa spółka – wówczas zapowiadana pod nazwą Nowa Kompania Węglowa, dziś Polska Grupa Górnicza – zostanie utworzona do końca września. Tak się jednak nie stało. Podawany ostatnio przez resort energii kolejny ostateczny termin jej powołania to koniec kwietnia. – Gdyby porozumienie nie zostało wypowiedziane, a nowa spółka powstałaby w maju, oznaczałoby to, że jego zapisy obowiązują przez kolejne 12 miesięcy od tej daty – tłumaczył prezes KW Krzysztof Sędzikowski.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie