Wysokie marże operatorów stacji uzyskiwane ze sprzedaży paliw tworzą przestrzeń do sporych obniżek - uważają analitycy portalu e-petrol.pl. Według nich spadek cen postępuje jednak mniej dynamicznie niż można oczekiwać. Najdrożej za paliwa płaci się na Podkarpaciu i Dolnym Śląsku - dodali.

Analitycy portalu e-petrol zwrócili uwagę w środowej informacji, że choć paliwa tanieją, to tempo i skala spadku wciąż jest poniżej oczekiwań. "Wysokie marże operatorów stacji, uzyskiwane ze sprzedaży paliw, tworzą przestrzeń do sporych obniżek, zwłaszcza że tanieje ropa naftowa i na rynku hurtowym również trwa przecena" - wskazali.

Według nich spadek cen na stacjach postępuje jednak mniej dynamicznie - w ostatnim tygodniu o 5 groszy potaniały benzyna Pb95 oraz olej napędowy, za których litr płaci się średnio 6,54 zł i 7,74 zł. Dwugroszowa korekta w dół dotyczy też ceny autogazu, która wynosi aktualnie 2,97 zł za litr - dodali.

Zaznaczyli, że "na paliwowej mapie Polski wyróżniają się dziś województwa śląskie, warmińsko-mazurskie i świętokrzyskie". E-petrol.pl odnotował tam najniższe ceny paliw. W województwie śląskim najmniej kosztuje benzyna Pb95, za której litr kierowcy płacą 6,44 zł. Olej napędowy najtańszy jest w woj. warmińsko-mazurskim (7,60 zł za litr), natomiast w świętokrzyskim - autogaz kosztuje 2,76 zł/l.

Regionami, w których jest obecnie najdrożej są Podkarpacie i Dolny Śląsk. "W pierwszym z nich najwięcej płaci się za benzynę Pb95 i diesla: 6,68 i 7,79 zł/l. W województwie dolnośląskim również najdroższy jest olej napędowy oraz autogaz z ceną 3,14 zł/l" - podsumowano. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ drag