Władze Kanady zobowiązały się do budowy dwóch nowych reaktorów w jedynej działającej na terenie Rumunii elektrowni atomowej w Cernavoda - ogłosił w czwartek na swoim profilu w sieci Facebook rumuński minister ds. energii Virgil Popescu.

Przedstawiciel władz w Bukareszcie podał, że rząd Kanady zobowiązał się do pokrycia kosztów budowy reaktorów numer 3 i 4 w rumuńskiej elektrowni jądrowej. Popescu sprecyzował, że oba reaktory “będą funkcjonować w oparciu o kanadyjską technologię”. “Dostałem zapewnienie od ministra ds. zasobów naturalnych Kanady Jonathana Wilkinsona, że jego kraj wesprze finansowo także remont reaktora numer 1 w zakładzie w Cernavoda” ujawnił minister Popescu.

Rumuński polityk dodał, że wsparcie przez Kanadę inwestycji planowanej w elektrowni atomowej służy procesowi dekarbonizacji. “Bez energii jądrowej nie jest on możliwy”, podkreślił Virgil Popescu.

Jedyna działająca w Rumunii elektrownia jądrowa w Cernavoda dzięki dwóm pracującym tam reaktorom zaspokaja około 20 proc. zapotrzebowania kraju w energię. Pierwszy z bloków jądrowych zakładu funkcjonuje od 1996 r., zaś drugi od 2007 r.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ drag/