W popołudniowej rozmowie w RMF FM Marek Tejchman zapytał Jacka Ozdobę o to czy zadaniem Janusza Kowalskiego jest odebranie głosów Agrounii?

- Ja nie traktuję poważnie pana Kołodziejczaka jeśli chodzi o kwestie merytoryczne. Zawsze jest tak, że pewna grupa osób bawi się w pewien populizm i jakąś taką dziwną formułę, która nie przystoi w normalnej demokracji - mówił odpowiedział Jacek Ozdoba.

Reklama

Popełniono błąd w całych relacjach z Unią Europejską

Marek Tejchman zapytał również swojego gościa o to, czy premier Mateusz Morawiecki powinien podać się do dymisji, jeśli Polska nie zdobędzie pieniędzy z KPO? Tak mówił bowiem polityk Solidarnej Polski Janusz Kowalski.

- My przestrzegaliśmy przed mechanizmem warunkowości i przed innymi elementami, które były w sposób oczywisty haczykiem zawartym w relacjach między Polską, a UE. Uważamy, że popełniono błąd w całych relacjach z Unią Europejską – powiedział Jacek Ozdoba. Dodał jednak, że nie jest zadaniem wiceministrów dymisjonowanie premiera. Koalicja w obecnym kształcie zdecydowała, że premierem jest Mateusz Morawiecki.

Czy Jacek Kurski byłby lepszym premierem?

Marek Tejchman dopytywał także, czy lepszym premierem nie byłby Jacek Kurski?

- Nie jest na razie - sądzę - brany pod uwagę, ale jest na pewno osobą, której zdolności w zakresie m.in. prowadzenia kampanii, umiejętności, które posiada, są na pewno przydatne i Zjednoczona Prawica jak najbardziej powinna dbać o tego typu osoby, które niewątpliwie mogą przysłużyć się do zwycięstwa, czy też mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Bo to jest naprawdę bardzo sprawny polityk - mówił Ozdoba.

Nie będzie zasady 10H i opodatkowania samochodów spalinowych

W dalszej części rozmowy RMF FM Jacek Ozdoba został zapytany o likwidację zasady 10H.

- To nie jest zobowiązanie Solidarnej Polski. Minister Waldemar Buda to podpisał, to niech spróbuje to przeforsować. Tu nie będzie większości. Tak samo jak nie będzie opodatkowania samochodów spalinowych - podkreślał.

Czy to oznacza, że nie będzie zmiany zasady 10H?

- Być może będzie jakiś kompromis, np. nie 10H, a 5H, czy 6H. Jest to na pewno dość ciekawa propozycja, którą należy przeanalizować – powiedział Jacek Ozdoba.

Dlaczego nie chcemy polskiego wiatru, a chcemy rosyjski węgiel? – zapytał Marek Tejchman.

- To nie są Jetsonowie, że wszystko będzie kolorowe, słońce będzie świeciło, będziemy mieli panele, a wiatrak zasili nam i wszystko będzie zeroemisyjne. Tak wcale nie jest – wskazał Ozdoba.

Dodał, że miks energetyczny musi być uzupełniony. Nikt nie ma nic przeciwko odnawialnym źródłom energii, Solidarna Polska również, tylko w podstawie muszą funkcjonować trzy stabilne źródła: gaz, węgiel i atom.