Enea jest zainteresowana podwyżką taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych na poziomie zbliżonym do 40 proc., poinformował prezes Paweł Szczeszek.

"Z doniesień medialnych wiemy, że spółki oczekują istotnego wzrostu cen na obrocie. My jesteśmy tego samego zdania i też będziemy składać wnioski do URE o zwiększenie taryfy" - powiedział Szczeszek podczas konferencji prasowej.

Podkreślił jednocześnie, że ta część stanowi 50% rachunku gospodarstwa domowego.

"Więc jeśli potencjalnie taryfa wzrośnie o 40%, to rachunek wzrośnie o 20%. Trudno będzie o wzrost 40%, ale nie ukrywam, że blisko tej wartości chcielibyśmy uzyskać" - dodał prezes.

Enea rozmawia też o cenach sprzedaży energii odbiorcom biznesowym.

"Rozmowy są prowadzone na bieżąco w zależności od umów i terminów obowiązywania tych umów. Ceny na giełdach muszą być przenoszone na odbiorców biznesowych" - wskazał wiceprezes Tomasz Siwak.

Podstawą działania grupy kapitałowej Enea jest wydobycie węgla kamiennego oraz wytwarzanie, dystrybucja i handel energią elektryczną. Sieć dystrybucyjna grupy, zlokalizowana w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce, obejmuje 20% powierzchni kraju. Spółka jest notowana na GPW od 2008 r.