Resort rozwoju, pracy i technologii informował w lutym PAP, że pracuje nad nowelizacją przepisów ustawy o OZE dot. prosumentów.

Kornecka poinformowała na wtorkowej konferencji prasowej, że resort ma już kompletną regulację prawną dotyczącą prosumenta zbiorowego i wirtualnego, zakładającą też nowy model opustu, czyli rozliczeń z prosumentami.

Zgodnie z obowiązująca ustawą, sprzedawca energii rozlicza prosumenta w stosunku ilościowym 1 do 0,7 energii wprowadzonej do sieci wobec energii pobranej, a w przypadku mikroinstalacji o łącznej mocy zainstalowanej nie większej niż 10 kW prosumenci rozliczani są w stosunku ilościowym 1 do 0,8.

Od końca sierpnia 2019 roku system prosumencki został rozszerzony na prosumentów biznesowych.

"Jesteśmy w toku uzgodnień z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, które zaproponowało nieco odmienny sposób regulacji opustowej związanej z kwestiami prosumpcji. W najbliższych dniach będziemy się starali zakomunikować jaka jest nasza nowa wizja tego modelu opustowego, bo będziemy chcieli pogodzić rozwiązania MKiŚ z naszymi (MRPiT - PAP). Mam nadzieje, że lada moment (projekt - PAP) ujrzy światło dzienne" - powiedziała wiceminister Kornecka.