Obniżka ceny rosyjskiego gazu dla Polski, początek budowy dwóch dużych bloków energetycznych, zawieszenie prac przy dwóch innych, początek budowy elektrowni atomowych w obwodzie kaliningradzkim i na Białorusi - to najważniejsze wydarzenia 2012 r. w energetyce.

STYCZEŃ

25.1 - W należącej do PGE Elektrowni Szczecin oddano do użytku największy w Polsce blok energetyczny na biomasę. Inwestycja kosztowała 400 mln zł, paliwem w 80 proc. jest biomasa leśna, w 20 proc. - rolnicza.

LUTY

12.02 - Mieszkańcy gminy Mielno sprzeciwili się w referendum lokalizacji elektrowni jądrowej w letniskowej wsi Gąski. Gąski były jedną z trzech potencjalnych lokalizacji, wskazanych dwa miesiące wcześniej przez PGE.

15.02 - Konsorcjum Rafako, Polimeksu-Mostostal i Mostostalu Warszawa podpisało wartą 11,6 mld zł umowę na budowę dwóch bloków węglowych w należącej PGE Elektrowni Opole.

27.02 - Oficjalnie rusza budowa elektrowni jądrowej w obwodzie kaliningradzkim. Pierwszy blok siłowni ma być gotowy w 2017 r.

MARZEC

02.03. - Państwowy Instytut Geologiczny opublikował raport środowiskowy, z którego wynikało, że poszukiwania gazu łupkowego na Pomorzu były nieszkodliwe dla atmosfery, nie wywołały wstrząsów, które zagrażałyby budynkom i nie zanieczyściły wód powierzchniowych.

05.03 - Prezesem największej polskiej firmy energetycznej - PGE - zostaje Krzysztof Kilian.

14.03 - Polska wetuje pomysł wyznaczenia unijnych celów redukcji emisji gazów cieplarnianych na lata pomiędzy 2020 i 2050.

16.03. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę gazową dla PGNiG. Rachunek dla przeciętnego odbiorcy wzrósł o ok. 7-10 proc.

19.03 - Ministerstwo Gospodarki ogłasza, że w projektowanej ustawie o odnawialnych źródłach energii chce ograniczyć wsparcie dla technologii współspalania biomasy z węglem, w której dziś powstaje ok. połowy "zielonej energii" w Polsce.

21.03 - Państwowy Instytut Geologiczny opublikował raport, z którego wynika, że najbardziej prawdopodobna wielkość zasobów gazu łupkowego w Polsce zawiera się w przedziale od 346 do 768 mld metrów sześciennych.



CZERWIEC

04.06 - Spółka Energa ogłosiła, że miejscowość Siarzewo została wybrana jako najlepsze miejsce do budowy drugiej zapory na Dolnej Wiśle poniżej Włocławka.

15.06 - Polska zawetowała plany dalszej redukcji emisji CO2 w UE w energetyce po 2020 r.

16.06. - ExxonMobil podał, że wycofuje się z poszukiwań gazu łupkowego w Polsce.

LIPIEC

02.07 - Trzy oferty zostały złożone w przetargu na czeski "kontrakt stulecia", czyli rozbudowę elektrowni jądrowej Temelin o dwa nowe bloki. Oferty złożyły koncerny Areva i Westinghouse oraz konsorcjum firmy Skoda JS i dwóch filii koncernu Rosatom. Areva zostanie później wykluczona z przetargu.

04.07 - Prezesi pięciu spółek - PGNiG, PGE, Tauron i Enea oraz KGHM - podpisali umowę o współpracy w sprawie poszukiwań i wydobycia gazu z łupków.

20.07 - Premierzy Rosji i Białorusi oficjalnie podpisują kontrakt na budowę przez Rosjan w Ostrowcu na Białorusi elektrowni jądrowej.

WRZESIEŃ

05.09 - PGE, KGHM, Enea i Tauron podpisały podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy list intencyjny w sprawie nabycia udziałów w spółce celowej, powołanej do budowy i eksploatacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

17.09 - Spółka Energa zawiesza plan budowy bloku energetycznego na węgiel w Ostrołęce. Powodami są m.in. kłopoty z finansowaniem. Energa deklaruje poszukiwania partnera strategicznego dla tego przedsięwzięcia.



PAŹDZIERNIK

04.10 - Komisja Europejska ogłasza wyniki tzw. stress-testów w elektrowniach jądrowych. KE stwierdza, że ogólne standardy bezpieczeństwa jądrowego w UE są wysokie i nie ma pilnej potrzeby zamknięcia jakiejkolwiek elektrowni atomowej, ale na zalecaną poprawę bezpieczeństwa trzeba 10-25 mld euro.

08.10 - Prezes rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom Aleksiej Miller oficjalnie uruchomił drugą nitkę Gazociągu Północnego (Nord Stream), którym gaz z Rosji po dnie Morza Bałtyckiego płynie bezpośrednio do Niemiec.

10.10 - Gotowy do produkcji energii jest największy na świecie blok energetyczny na biomasę, który w Połańcu zbudowała spółka GDF Suez. Blok o mocy 205 MW ma zacząć działanie z pełną mocą od początku 2013 r.

16.10 - Rząd przyjął założenia regulacji dotyczących m.in. gazu łupkowego. Przewidziano wprowadzenie podatku od wartości wydobytego surowca: 5 proc. dla gazu i 10 proc. dla ropy naftowej. Zaplanowano również specjalny podatek węglowodorowy w wysokości 25 proc. od nadwyżki przychodów nad wydatkami. Planowane obciążenia z tytułu wszystkich podatków i opłat pobieranych od branży wydobywczej mają wynieść ok. 40 proc. ich zysków brutto.

30.10 - Japoński koncern Hitachi ogłasza kupno spółki Horizon i kontynuację jej zamiarów wybudowania w Wielkiej Brytanii 4-6 bloków jądrowych. Prezes Hitachi mówi o początku stuletniej obecności firmy na Wyspach Brytyjskich, rząd w Londynie jest zadowolony z deklaracji Japończyków.

LISTOPAD

06.11 - PGNiG i Gazprom porozumiały się w sprawie obniżki cen gazu dla polskich odbiorców w ramach kontraktu jamalskiego. Wynegocjowana obniżka wyniosła ponad 10 proc.

21.11 - Początek budowy największego w Europie energetycznego bloku na węgiel w należącej do spółki Enea Elektrowni Kozienice.

26.11 - Brytyjski urząd dozoru jądrowego ONR wydał pierwszą od 25 lat licencję na budowę nowej elektrowni jądrowej - Hinkley Point C, którą planuje zbudować firma kontrolowana przez francuski EDF.

GRUDZIEŃ

03.12 - W Stalowej Woli oficjalnie rusza budowa największej w kraju elektrociepłowni gazowej. Budowa bloku o mocy ok. 460 MW kosztować będzie 1,6 mld zł; ma on ruszyć w połowie 2015 r. Inwestorzy to PGNiG i Tauron.

07.12 - Gazprom przystąpił do budowy gazociągu South Stream, którym gaz z Rosji i Azji Środkowej ma być tłoczony do Europy, omijając Ukrainę.

12.12 - Prezydent Bronisław Komorowski sugeruje dyskusję o możliwości wprowadzenia moratorium na budowę w Polsce nowych farm wiatrowych do czasu powstania nowej ustawy, regulującej kwestie wydawania na nie zezwoleń.

17.12 - Prezes URE zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż gazu w 2013 r., zakładające spadek cen surowca dla gospodarstw domowych średnio o 10 proc. Obniżka to efekt wynegocjowania przez PGNiG niższych cen gazu importowanego z Rosji.

19.12 - EDF zawiesza plany budowy nowego bloku węglowego o mocy 900 MW w Rybniku. Powody to m.in. niezapewnienie darmowego przydziału uprawnień do emisji CO2 i plany wycofania się państwa ze wspierania technologii współspalania.

20.12 - Przy Towarowej Giełdzie Energii zaczęła działać giełda gazu. PGNiG zapowiadało wcześniej, że skieruje na giełdę 100 mln m sześc. gazu w pierwszym kwartale 2013 r.