statystyki

PGNiG cierpliwie napełnia Baltic Pipe

autor: Julita Żylińska22.09.2020, 06:00; Aktualizacja: 22.09.2020, 09:27
Norweska spółka PGNiG (PGNiG Upstream Norway) wydobywa już ropę naftową i gaz ziemny z siedmiu złóż: Skarv, Morvin, Vale, Vilje, Gina Krog, Skogul i Aerfugl. Prace inwestycyjne i analityczne prowadzone są na pięciu kolejnych złożach: Duva, Tommeliten Alpha, King Lear, Aerfugl Outer oraz Shrek.

Norweska spółka PGNiG (PGNiG Upstream Norway) wydobywa już ropę naftową i gaz ziemny z siedmiu złóż: Skarv, Morvin, Vale, Vilje, Gina Krog, Skogul i Aerfugl. Prace inwestycyjne i analityczne prowadzone są na pięciu kolejnych złożach: Duva, Tommeliten Alpha, King Lear, Aerfugl Outer oraz Shrek.źródło: ShutterStock

Polska spółka gazowa kupiła od Shella udziały w dwóch złożach na szelfie norweskim, dzięki którym do Polski bałtycką rurą będzie mogło popłynąć dodatkowo 0,2 mld m sześc. gazu rocznie.

Złoża już produkują – nie są to koncesje poszukiwawcze, więc w zależności od tego, kiedy PGNiG sfinalizuje transakcję, już w tym roku może uzyskać prawo do 30–50 mln m sześc. gazu. Nie prześle ich jeszcze bałtycką rurą z Norwegii przez Danię do Polski (ta ma być gotowa dopiero w październiku 2022 r.), ale może np. gazem handlować. W ocenie prezesa PGNiG Jerzego Kwiecińskiego zakup udziałów to krok do wypełnienia celu, jakim jest 2,5 mld m sześc. gazu rocznie z własnych złóż przesyłanych Baltic Pipe. Na razie spółka jest pewna dostaw 2,2 mld m sześć. od 2026–2027 r. Ale nie wyklucza dalszych zakupów, jeśli „trafi się coś ciekawego”, jak ogłoszona w poniedziałek transakcja z Norske Shell, spółką córką koncernu Shell.

– Przejmujemy aktywa w dwóch złożach na czterech koncesjach w Norwegii, w północnej części Morza Północnego. W pierwszym Kvitebjørn są to udziały w wysokości 6,45 proc., a w drugim – Valemon – 3,225 proc. Może te procenty nie mówią dużo, ale dla nas bardzo ważne jest to, że dzięki tej akwizycji nasze wydobycie w Norwegii znacząco wzrośnie i osiągnie w przyszłym roku 0,9 mld m sześc. – mówił Kwieciński. To 45-procentowy wzrost w stosunku do zeszłorocznego poziomu wydobycia polskiej spółki na szelfie norweskim. – Tym samym, jeżeli nasza umowa zostanie zatwierdzona przez administrację norweską, nasza spółka będzie posiadać 32 koncesje na szelfie norweskim – dodał prezes PGNiG.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie