statystyki

Grzegorczyk: Musimy zawiesić realizację strategii [WYWIAD NPBP]

autor: Julita Żylińska06.04.2020, 06:00; Aktualizacja: 06.04.2020, 08:32
fot. Jeremi Astaszow/materiały prasowe  Filip Grzegorczyk, prezes Tauron

fot. Jeremi Astaszow/materiały prasowe Filip Grzegorczyk, prezes Tauronźródło: Dziennik Gazeta Prawna

W czasach kryzysu, gdy nie znamy przyszłości, nikt nie myśli o inwestycjach, a o gromadzeniu gotówki - mówi Filip Grzegorczyk, prezes Tauronu.

Firmy energetyczne i bez kryzysu miały słabe notowania na giełdzie, a teraz w związku z pandemią mamy nowe czynniki ryzyka. Do tego premier Mateusz Morawiecki zapowiedział rozmowy z szefami spółek energetycznych o możliwości odroczenia płatności za rachunki. Co jest największym zagrożeniem w tej chwili?

Podstawowe zagrożenie to brak płatności od klientów, co przede wszystkim przekłada się na płynność spółki. Oczywiście, diagnozujemy takie ryzyko, gdyby skala braku płatności lub odroczeń była zbyt duża. Na pewno w trosce o naszych klientów nie będziemy prowadzili twardej windykacji, nie będziemy nikogo odłączać od prądu. Niemniej liczymy na to, że każdy kto może, będzie te rachunki płacił. Kwestię odroczeń będziemy traktować indywidualnie, a z panem premierem jesteśmy w stałym kontakcie, bo sytuacja tego wymaga.

Odroczenie płatności za prąd będzie się odbywać na wniosek odbiorcy?

Tak. Nie ma tu mechanizmu, który odracza wszystkie płatności, natomiast będziemy pochylać się nad każdym wnioskiem. Mówiąc wprost – w dzisiejszych czasach innym klientem jest szpital zakaźny, a innym fabryka, która akurat normalnie produkuje i ma też normalny przychód. Do kwestii odroczeń podchodzimy więc indywidualnie, każdy wniosek będzie rozpatrywany z dużą starannością. Jednocześnie, jeśli to tylko możliwe, apelujemy o terminowe płatności.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie