statystyki

Kompromis wbrew woli Rosji. Ukraina cieszy się z kontraktu na przesył gazu

autor: Łukasz Grajewski30.12.2019, 07:41; Aktualizacja: 30.12.2019, 07:41
Dotąd ułożono 93 proc. rurociągu. Brakuje jeszcze tylko 160 km

Dotąd ułożono 93 proc. rurociągu. Brakuje jeszcze tylko 160 kmźródło: ShutterStock

Ostatnie szczegóły ustalano w cieniu amerykańskich sankcji, które zablokowały budowę Nord Stream 2.

Wczoraj w Wiedniu przedstawiciele Kijowa i Moskwy rozpoczęli podpisywanie umów, które uregulują przesył rosyjskiego gazu do państw unijnych przez terytorium Ukrainy. Do zamknięcia tego numeru DGP proces jeszcze trwał. Porozumienie ma obowiązywać pięć lat i wejść w życie 1 stycznia 2020 r. W nadchodzącym roku Gazprom ma przesyłać przez Ukrainę 65 mld m sześc. gazu, a w kolejnych – minimum 40 mld.

To zdecydowanie mniej od wartości osiąganych w ubiegłym i bieżącym roku, kiedy tą drogą przesyłano prawie 90 mld m sześc. surowca, a do kasy Kijowa trafiało z tej racji ok. 3 mld dol. rocznie.

Kijów może się jednak cieszyć z końcówki wyników półtorarocznych negocjacji, które toczyły się pod czujnym okiem wysłanników Komisji Europejskiej i niemieckiego rządu. Jeszcze niedawno w ogóle nie można było przewidzieć, czy dojdzie do podpisania umowy. Kreml liczył, że zdąży zaszachować prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i jego ugrupowanie Sługa Narodu, które posiada większość w Radzie Najwyższej, ukraińskim parlamencie. Rosjanom miał do tego posłużyć gazociąg Nord Stream 2, budowany od ubiegłego roku po dnie Bałtyku.

W Moskwie liczono na uruchomienie bezpośredniego połączenia z Niemcami do końca 2019 r. Jego przepustowość szacuje się na 55 mld m sześc. rocznie. Przekierowanie tranzytu na nową nitkę bałtyckiej rury mogłoby prowadzić do wstrzymania tranzytu przez Ukrainę. Rząd w Kijowie alarmował, że w takiej sytuacji Rosja może jeszcze mocniej destabilizować sytuację na wschodzie Ukrainy, która częściowo znajduje się pod kontrolą kierowanych z Kremla separatystów.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie