W czasie, gdy trwają gabinetowe rozmowy m.in. o przyszłości Ministerstwa Energii, resort ten wychodzi z długo oczekiwanym przez inwestorów projektem wsparcia farm wiatrowych na morzu (offshore).

„Jestem przekonany, że proponowane regulacje w istotny sposób przyczynią się do powstania w przyszłości systemowo uformowanego sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce” – podkreślił cytowany minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Resort poinformował, że minister energii Krzysztof Tchórzewski wystąpił z wnioskiem o wpisanie projektu ustawy wspierającej rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce do wykazu prac legislacyjnych rządu.

"Jest to niezbędny krok do dalszych prac legislacyjnych, czyli uruchomienia procesu konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. Mamy nadzieję, że uda nam się je uruchomić w ciągu 2 -3 tygodni" – mówi cytowany w komunikacie resortu sekretarz stanu w ME Krzysztof Kubów.

Reklama

Ministerstwo rozpoczęło pracę nad projektem na początku tego roku. Celem ustawy ma być wsparcie rozwoju morskich elektrowni wiatrowych na Bałtyku, urzędnicy przy przygotowywaniu regulacji współpracowali z “szerokim gronem partnerów społecznych zainteresowanych inwestycjami w ten sektor odnawialnych źródeł energii”. “Dzięki otwartej współpracy Ministerstwo Energii przygotowało finalny projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, który jest gotowy do dalszych prac legislacyjnych” – czytamy.

Zgodnie z dotychczasowym projektem Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. offshore został włączony do bilansu elektroenergetycznego już w 2027 r., a do 2040 r. na morzu może być zainstalowanych nawet ok. 10,3 GW mocy.