Drożeją pozwolenia na emisję CO2

autor: Karolina Baca-Pogorzelska, Rafał Hirsch15.04.2019, 21:57; Aktualizacja: 16.04.2019, 08:48

źródło: DGP

Odsunięcie w czasie brexitu oraz spadające na świecie ceny węgla – te dwa czynniki sprawią w najbliższych miesiącach kłopoty naszej energetyce.

Tym, co łączy polską branżę z niekończącymi się negocjacjami Brukseli i Londynu, są uprawnienia do emisji dwutlenku węgla, które po kilku miesiącach spokoju znów wyraźnie drożeją.

Kiedy pół roku temu ich cena przekroczyła 20 euro za tonę, w Polsce politycy wpadli w popłoch i napisali ustawę o kontroli cen energii elektrycznej. Zrobili to nieumiejętnie, wywołując na rynku spory chaos. Musieli ją potem nowelizować, a dziś głowią się nad tym, jak napisać rozporządzenie do ustawy, aby wszyscy byli zadowoleni.

W tym czasie notowania CO2 głównie spadały. Rekord z września to poziom 25 euro za tonę. Na przełomie grudnia i stycznia cena jeszcze raz osiągnęła ten poziom, ale w styczniu i lutym spadła o blisko 30 proc., do 18 euro. Jednocześnie na polskim rynku hurtowym ceny energii elektrycznej szły w dół. Wydawało się, że pierwotny problem, który zmusił polityków do interwencji na rynku, zniknął.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie