statystyki

Kibicuje synom, ale nie daje im zleceń

autor: Karolina Baca-Pogorzelska26.03.2019, 08:40; Aktualizacja: 26.03.2019, 08:40

Do prokuratury trafiły kolejne doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa w należącej do Energi elektrowni.

W lutym ujawniliśmy, że w latach 2005–2010 firma Krex, którą podsłuchiwał Marek F. (znany z afery taśmowej) dostarczyła ponad 800 tys. ton rosyjskiego węgla do elektrowni w Ostrołęce. Napisaliśmy też, że Energa Serwis zlecała część prac firmie Eko Energetyka rodziny Edwarda Siurnickiego – wcześniej szefa elektrowni Ostrołęka, dziś prezesa Ostrołęki C (planowany blok 1000 MW na węgiel), a przez pewien czas także wiceprezesa firmy EC EKO należącej do właścicieli firmy Krex. Niedawno opisaliśmy doniesienia do prokuratury dotyczące możliwych nieprawidłowości w elektrowni złożone przez byłego senatora PiS Krzysztofa Majkowskiego. W piątek złożył kolejne. I znów dotyczy ono zlecania przez Energę Serwis prac spółce rodziny Siurnickiego. Ten ostatni po miesiącu zdecydował się na rozmowę z DGP (Energa nie odpowiada na nasze pytania).

Na jakiej zasadzie spółka Energa Serwis zlecała prace spółce Eko Energetyka i Ciepłownictwo, z którą jest związana pana rodzina?

Decyzje w Energa Serwis i w Eko Energetyka i Ciepłownictwo podejmują zarządy firm i nie mam na to wpływu. Kiedy pracowałem w Energa Serwis, Eko Energetyka i Ciepłownictwo nie istniała. Została zarejestrowana w maju 2013 r., a mnie odwołano z zarządu Energa Serwis w listopadzie 2012 r. Niemożliwe było więc zlecanie czego kolwiek do spółki, w której wspólnikami są moi synowie. Z informacji uzyskanych od Eko Energetyki wynika, że udział firmy w pracach świadczonych przez Energa Serwis dla Energa Elektrownie Ostrołęka (EEO) był nieznaczny, w przeciwieństwie do tego, co twierdzi były senator Krzysztof Majkowski.

Jaka jest zależność między tym, że do elektrowni w Ostrołęce, której pan szefował, był dostarczany w latach 2005–2010 węgiel z Rosji przez spółkę Krex, a tym, że po pracy w Enerdze trafił pan do spółki EC Eko, której właścicielami są właściciele Krex?


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie