statystyki

Kibicuje synom, ale nie daje im zleceń

autor: Karolina Baca-Pogorzelska26.03.2019, 08:40; Aktualizacja: 26.03.2019, 08:40

Do prokuratury trafiły kolejne doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa w należącej do Energi elektrowni.

W lutym ujawniliśmy, że w latach 2005–2010 firma Krex, którą podsłuchiwał Marek F. (znany z afery taśmowej) dostarczyła ponad 800 tys. ton rosyjskiego węgla do elektrowni w Ostrołęce. Napisaliśmy też, że Energa Serwis zlecała część prac firmie Eko Energetyka rodziny Edwarda Siurnickiego – wcześniej szefa elektrowni Ostrołęka, dziś prezesa Ostrołęki C (planowany blok 1000 MW na węgiel), a przez pewien czas także wiceprezesa firmy EC EKO należącej do właścicieli firmy Krex. Niedawno opisaliśmy doniesienia do prokuratury dotyczące możliwych nieprawidłowości w elektrowni złożone przez byłego senatora PiS Krzysztofa Majkowskiego. W piątek złożył kolejne. I znów dotyczy ono zlecania przez Energę Serwis prac spółce rodziny Siurnickiego. Ten ostatni po miesiącu zdecydował się na rozmowę z DGP (Energa nie odpowiada na nasze pytania).

Na jakiej zasadzie spółka Energa Serwis zlecała prace spółce Eko Energetyka i Ciepłownictwo, z którą jest związana pana rodzina?

Decyzje w Energa Serwis i w Eko Energetyka i Ciepłownictwo podejmują zarządy firm i nie mam na to wpływu. Kiedy pracowałem w Energa Serwis, Eko Energetyka i Ciepłownictwo nie istniała. Została zarejestrowana w maju 2013 r., a mnie odwołano z zarządu Energa Serwis w listopadzie 2012 r. Niemożliwe było więc zlecanie czego kolwiek do spółki, w której wspólnikami są moi synowie. Z informacji uzyskanych od Eko Energetyki wynika, że udział firmy w pracach świadczonych przez Energa Serwis dla Energa Elektrownie Ostrołęka (EEO) był nieznaczny, w przeciwieństwie do tego, co twierdzi były senator Krzysztof Majkowski.

Jaka jest zależność między tym, że do elektrowni w Ostrołęce, której pan szefował, był dostarczany w latach 2005–2010 węgiel z Rosji przez spółkę Krex, a tym, że po pracy w Enerdze trafił pan do spółki EC Eko, której właścicielami są właściciele Krex?


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie