statystyki

Holandia spadła do roli importera. Koniec błękitnego paliwa w kraju tulipanów [OPINIA]

autor: Aleksandra Fedorska Publicystka20.02.2019, 07:14; Aktualizacja: 20.02.2019, 07:14
gaz-energetyka-surowce

W ostatnich latach o połowę spadł też eksport gazu. Nie zawiera się nowych umów ani nie odnawia istniejących.źródło: ShutterStock

Z trzeciego co do wielkości eksportera na świecie w latach 1975–1980 Holandia spadła do roli importera. W minionym roku kupowała przede wszystkim gaz norweski i brytyjski. Jednocześnie wzrósł import rosyjskiego paliwa z Niemiec.

Podczas gdy niemiecka transformacja energetyczna od lat powoduje zmiany na światowych rynkach energetycznych, holenderska zapaść krajowej produkcji gazu umyka uwadze. Zamknięcie niegdyś największego pola gazowego w Europie będzie mieć jednak równie poważne konsekwencje dla światowych rynków energii.

Holenderski minister gospodarki Eric Wiebes ogłosił, że gaz na lądzie przestanie być wydobywany w 2030 r., a na Morzu Północnym – w 2050 r. Decyzja rządu jest związana z nasilającymi się trzęsieniami ziemi w rejonie Groningen. Wskutek eksploatacji złóż dochodzi do wzmożonych ruchów warstw skalnych spowodowanych pustymi wnękami struktur tektonicznych. Od lat 80. XX w. doszło do ok. 1 tys. trzęsień o sile do 3,6 w skali Richtera.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • aha(2019-02-21 16:04) Zgłoś naruszenie 00

    Jednym słowem coś za coś. Nasi właśnie pogorszyli sobie rozwijanie energii odnawialnej.Holendrzy poprą NordStram2 = bo muszą. Tylko nasze orły z PiS i Torunia będą walczyć z Moskwą dalej.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie