statystyki

Holandia spadła do roli importera. Koniec błękitnego paliwa w kraju tulipanów [OPINIA]

autor: Aleksandra Fedorska Publicystka20.02.2019, 07:14; Aktualizacja: 20.02.2019, 07:14
gaz-energetyka-surowce

W ostatnich latach o połowę spadł też eksport gazu. Nie zawiera się nowych umów ani nie odnawia istniejących.źródło: ShutterStock

Z trzeciego co do wielkości eksportera na świecie w latach 1975–1980 Holandia spadła do roli importera. W minionym roku kupowała przede wszystkim gaz norweski i brytyjski. Jednocześnie wzrósł import rosyjskiego paliwa z Niemiec.

Podczas gdy niemiecka transformacja energetyczna od lat powoduje zmiany na światowych rynkach energetycznych, holenderska zapaść krajowej produkcji gazu umyka uwadze. Zamknięcie niegdyś największego pola gazowego w Europie będzie mieć jednak równie poważne konsekwencje dla światowych rynków energii.

Holenderski minister gospodarki Eric Wiebes ogłosił, że gaz na lądzie przestanie być wydobywany w 2030 r., a na Morzu Północnym – w 2050 r. Decyzja rządu jest związana z nasilającymi się trzęsieniami ziemi w rejonie Groningen. Wskutek eksploatacji złóż dochodzi do wzmożonych ruchów warstw skalnych spowodowanych pustymi wnękami struktur tektonicznych. Od lat 80. XX w. doszło do ok. 1 tys. trzęsień o sile do 3,6 w skali Richtera.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • aha(2019-02-21 16:04) Zgłoś naruszenie 00

    Jednym słowem coś za coś. Nasi właśnie pogorszyli sobie rozwijanie energii odnawialnej.Holendrzy poprą NordStram2 = bo muszą. Tylko nasze orły z PiS i Torunia będą walczyć z Moskwą dalej.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie