Węgiel z Doniecka pod Jasną Górą

autor: Michał Potocki, Karolina Baca-Pogorzelska09.10.2017, 07:21; Aktualizacja: 09.10.2017, 07:31
węgiel kamienny

Dokument, którym dysponujemy, mówi o jednym z zimowych transportów, którym Uglesort dostarczył 69 ton antracytuźródło: ShutterStock

Antracyt z DRL przynajmniej do zimy 2017 r. dostarczała firma Uglesort Andrija Bohdanowa, podejrzewanego o finansowanie terroryzmu.

Po publikacji DGP o węglu z samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL), który trafiał do Polski, sprawą zainteresowały się ukraińskie media. Jewhen Hołowatiuk z portalu Liga.net dotarł do danych rosyjskich kolei RŻD i służby celnej, z których wynika, że tylko w tym roku do Polski wjechały 93 tys. ton antracytu z ŁRL i Donieckiej Republiki Ludowej (DRL).

To wzrost, bo jeszcze w ubiegłym roku sprowadzono stamtąd 36 tys. ton. Minister energetyki Ukrainy Ihor Nasałyk powiedział telewizji 112, że jego polski odpowiednik obiecał zablokowanie schematów pozwalających na wwóz węgla z terenów okupowanych przez Rosję. Krzysztof Tchórzewski mówi nam, że nic o tym nie wie (patrz rozmowa).

Do zimy 2017 r. węgiel spod Doniecka był wysyłany przez firmę Uglesort. W przeciwieństwie do schematu ługańskiego, do węglarek ładowano go w Kramatorsku po ukraińskiej stronie frontu, a do Polski wjeżdżał za zgodą Kijowa, bo przed marcem 2017 r. nie obowiązywała blokada handlu z separatystami. Dotarliśmy do dokumentów, które świadczą o tym, że na początku roku partia węgla od Uglesortu wjechała do Polski przez Hrubieszów. Spółka wysłała ją do firmy Szar z Częstochowy. Z danych ukraińskiej policji wiemy, że Uglesort brał surowiec z terenów kontrolowanych przez DRL.

Szar „specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości nawęglaczy, spieniaczy żużla stosowanych w piecach elektrycznych” – czytamy na stronie spółki. Odbiorcą jest m.in. ArcelorMittal Poland. Spytaliśmy go o współpracę z Szarem. – Nie ujawniamy takich informacji – mówi Monika Olech z AMP.

„Z opisywanych przez państwo listów przewozowych nie wynika, by spółka Szar nabywała antracyt od firmy Uglesort. Uglesort figuruje na wskazanych przez państwa listach jako firma odpowiedzialna za załadunek i wysyłkę towaru w imieniu naszego kontrahenta, którym na pewno nie była firma Uglesort” – pisze Beata Rurarz-Grocholska z Szara. „Listy przewozowe posiadają pieczątkę Ukraińskiej Państwowej Inspekcji Sanitarnej z wyraźną adnotacją »zezwolono na wywóz«” – dodaje.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Coś takiego, Ukraina ściąga Ruską ropę i gaz(2017-10-09 07:41) Zgłoś naruszenie 101

  Tylko Niemieckie i UE spółki mogą budowąć z Ruskimi Nord Streamy, a Prezydenci Niemiec zasiadać w Radach Rosnieftu. Polskim spółkom nie wolno robić interesów z Donbasem bo totalne opozycji oraz ich tabloidom to się nie podoba. No coś takiego.

  Odpowiedz
 • czytam(2017-10-09 13:26) Zgłoś naruszenie 21

  następny w kolejności artykuł w GP to "Elektrowniom zaczęło już brakować paliwa".

  Odpowiedz
 • bubu(2017-10-09 18:52) Zgłoś naruszenie 41

  co ma z tym wspólnego Jasna Góra?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie