Emerytury i zakaz handlu niedzielę: Zobacz, jakich możesz się spodziewać zmian w prawie

Projekty - zaostrzający przepisy antyaborcyjne i zakazujący handlu w niedzielę - są już w sejmie. W najbliższym czasie Polacy mogą spodziewać się też zmian w systemie emerytalnym.

emeryt, emerytura

żródło: ShutterStock

Jedak bez obniżki wieku emerytalnego?

Przede wszystkim szykują się zmiany w emeryturach, ale rewolucji w tym zakresie nie będzie. Dobiega końca przegląd emerytalny prowadzony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na zlecenie resortu rodziny>> Jakie rekomendacje zaproponuje Zakład?

Przede wszystkim likwidację tzw. trzydziestokrotności już od 2018 roku. Miałyby również zostać wprowadzone nowe kryteria dla uzyskania świadczenia minimalnego - staż uprawniający do takiego świadczenia miałby wynieść 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Rafalska: Trwa przegląd systemu emerytalnego. W listopadzie przedstawimy wnioski >>

Zniknąć miałyby również groszowe emerytury, bowiem staż, który uprawniałby do comiesięcznej wypłaty, wyniósłby 15 lat dla kobiet i 20 dla mężczyzn. Osoby, które nie miałyby odpowiedniego stażu, otrzymałyby dotychczas uzbieraną składkę w formie jednorazowej wypłaty.

ZUS rekomenduje również wprowadzenie pomysłów wicepremiera Morawieckiego, czyli przede wszystkim wzmocnienia dodatkowego oszczędzania na starość. Z powodu pogarszającej się sytuacji demograficznej nie ma natomiast raczej szans na obniżkę powszechnego wieku emerytalnego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (5)

 • asdf(2016-09-30 10:35) Zgłoś naruszenie 284

  Zakaz dla tych którzy chcą robić zakupy w niedzielę. Nakaz posiadania dzieci dla tych którzy nie chcą (zakaz aborcji) Zakaz posiadania dzieci dla tych którzy chcą (torpedowanie invitro) i promowanie nieróbstwa 500+ ostatnia chwila żeby stąd wyjechać, szkoda marnować życia w kraju III kategorii który pasie jedynie sędziów górników i dzieciorobów a reszta ma na nich robić do 70 roku życia i płacić podatki

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2016-09-30 09:57) Zgłoś naruszenie 192

  Bezwzględna emerytura dla Tych co mają 40 lat pracy i uznane 15 lat w szkodliwych i niebezpiecznych wstecznie ukradzionych Ustawą POdmostową z 2008r tylko dlatego, że osoby te na rok 1999 nie miały 25 lat ogólnego stażu pracy. Ludzie Ci nie dość, że mają zszargane zdrowie to za lata komuny i postkomuny pracowali nawet po 1000 dni w tych warunkach dodatkowo ponadustawowo łącznie bez dni zamienni wolnych.

  Odpowiedz
 • qwerty(2016-09-30 12:08) Zgłoś naruszenie 72

  Co to jest staż ? NIE MA TAKIEGO POJĘCIA W PRZEPISACH O EMERYTURACH. LATA SKŁADKOWE mają uprawniać do uzyskania świadczenia emerytalnego. Autorze, proszę nie wypisać byle jakich określeń, które tylko mącą w głowach. Proszę pisać zgodnie z nomenklaturą.

  Odpowiedz
 • mesada(2016-12-07 10:11) Zgłoś naruszenie 11

  od wojskowych emerytur WARA! wojsko zawsze służy Ojczyźnie...kiedys nasi byli w armiach zaborczych i walczyli o Polske..znam wielu zołnierzy którzy tez swoja uczciwa praca i słuzba służyli Ojczyźnie a nie mamonie!

  Odpowiedz
 • baju baju(2016-09-30 14:56) Zgłoś naruszenie 16

  A co ma ZUS do emerytur mundurowych lub rolniczych z KRUS to są oddzielne instytucje i żaden prezes ZUS czy ministerstwo rodziny nie ma uprawnień ustawowych aby cokolwiek zmieniać i przeglądać.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!