Polacy najbardziej zapracowani w UE? Zobacz, ile urlopu przysługuje w innych państwach

Według Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Polacy to najbardziej zapracowany naród w Unii Europejskiej - związkowcy wskazują, że spędzamy w pracy 1923 godziny rocznie, podczas gdy dla porównania Niemcy pracują tylko 1371 godzin, Francuzi 1473, Austriacy 1629, Hiszpanie 1689 a Czesi 1776. Dlatego OPZZ postuluje wydłużenie urlopu wypoczynkowego z 26 do 32 dni. Sprawdziliśmy więc, ile dni urlopu przysługuje w innych państwach UE.

Belgia mapa

żródło: ShutterStock

Urlop w Belgii

I tak samo jest w Belgii: pracownicy mają prawo do dwóch tygodni urlopu miedzy 1 maja a 31 października. Natomiast prawo do 24 dni płatnego urlopu wypoczynkowego pracownik nabywa dopiero po roku pracy, bowiem długość urlopu wypoczynkowego w Belgii zależy od liczby przepracowanych dni. I tak:
- po 6 miesiącach pracy – należy się 12 dni urlopu,
- po 7 miesiącach pracy – należy się 14 dni urlopu,
- po 8 miesiącach pracy – należy się 16 dni urlopu,
- po 9 miesiącach pracy – należy się 18 dni urlopu,
- po 10 miesiącach pracy – należy się 20 dni urlopu,
- po 11 miesiącach pracy – należy się 22 dni urlopu,
- po 12 miesiącach pracy – należy się 24 dni urlopu.

Ponadto wszyscy pracownicy mają dodatkowe 10 płatnych, wolnych od pracy ze względu na święta państwowe i kościelne.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (4)

 • wf(2016-07-04 11:45) Zgłoś naruszenie 50

  Jesteśmy krajem neokolonialnym: pracujemy najwięcej, zarabiamy minumum, płacimy za towary i usługi jak w krajach starej Unii, nie mamy z czego oszczędzać bo minimalne pensje pozwalają jedynie na zakup wyżywienia i opłacenie rachunków (a i to często nie wszystkich). Wypracowywany przez nas zysk jest transferowany za granicę szerokim strumieniem. Jesteśmy w świecie reklamowani sloganami o taniej sile roboczej. Jak w Bangladeszu. Polacy masowo "zatrudniani" są na podstawie umów cywilno-prawnych, które nie zapewniaja zadnego prawa do urlopów, płatnych zwolnień lekarskich czy macierzyńskich. "Kultura pracy" opiera się na układzie folwarcznym: pan i sługa. Sługa może iść na urlop gdy pan mu pozwoli (zwykle w okresie przestojowym od października do lutego) ale potem dobrze widziane jest odpracowanie tej karygodnej laby w postaci bezpłatnych nadgodzin. Grymas skrzywienia wywołują zwolnienia lekarskie czy broń boże ciąże dlatego, minimalizując ryzyko, kobiet się nie zatrudnia. Adekwatną karą do chorowania lub ciąży jest zwolnienie tuż po powrocie do pracy z okresu absencji... Najbardziej niesamowitą jednak rzeczą jest to, ze Polacy tego wykorzystywania nie widzą. Nie szokuje ich, ze Niemiec pracuje średnio 1300 godzin w m-cu a Polak 1900 za nieporównywalne stawki. Każdy tkwi w przekonaniu, ze tak po prostu było, jest i widocznie musi być... Nie piszę powyższego ze swojego doświadczenia, mam więcej szczęścia i chyba rozumu niż 90% społeczeństwa: mam fajną, dobrze płatną pracę, godne warunki jej świadczenia i normalną atmosferę ale rozglądam się wśród znajomych i nie moge uwierzyć na co się godzą bo ktoś ciągle umie wmówić im, ze na ich miejsce przyjdzie 5 kolejnych kandydatów więc lepszy ten wróbelek w garści. To jest kwestia mentalności niewolnika, który sam sobie wmówił, ze tak musi być i lepiej nie prosić bo i tak nie dostaniesz (chyba, że batem od rozwścieczonego zuchwalstwem pana). Bez radykalnych, odgórnych zmian w prawie wydłużających czas urlopu, kwestie zatrudnienia czy zaostrzających kary za niegodne warunki pracy nic się oddolnie nie zmieni bo nie umiemy rządać respektowania swoich praw. Wciąż jesteśmy mentalnym Bangladeszem Europy ku uciesze inwestorów z innych krajów, którzy żerują na tej polskiej mieszance pracowitości i strachu.

  Odpowiedz
 • babcia(2016-07-04 07:18) Zgłoś naruszenie 11

  To jeszcze było mało,trzeba było jeszcze podnieść wiek emerytalny.Polacy są narodem do wyniszczenia. Byle jaka opieka zdrowotna (tylko dla wybranych,prywatnie),dużo godzin pracy tygodniowo i wyższy wiek przechodzenia na emeryturę (też nie dla wszystkich).Najlepiej dla zus gdyby każdy Polak nie dożył emerytury, bo jeśli dożyje to i tak pewnie umrze z niedożywienia.Wysokość przyszłych emerytur ,powala z nóg

  Odpowiedz
 • polka(2016-07-04 07:52) Zgłoś naruszenie 00

  Dlatego glosowałem na PIS , bo ci prawyciarze nas wyniszczaja, a najwazniejsze, aby PIS obnizyl WIEK EMERYTALNY I PRZEWALUTWAŁ, TAK JAK INNE PANSTWA KREDYTY FRANKOWE Z DNIA UDZIELENIA KREDYTU !!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!