Inna waloryzacja i jednorazowy dodatek: Co może zmienić się w emeryturach po wyborach

Emerytury napędzają tegoroczną kampanię wyborczą. Liderzy partyjni zdają sobie sprawę, że kwestia przyszłych świadczeń może im pomóc zdobyć głosy Polaków, dlatego niemal wszyscy proponują obniżenie wieku emerytalnego. A jeśli nie mogą tego zrobić  - jak w przypadku PO - obiecują wyższe wypłaty już w przyszłym roku. Jakich reform możemy spodziewać się w emeryturach od października?

 • <b>Emerytalny projekt Dudy</b>
<br>
<br>
21 września Andrzej Duda podpisał prezydencki projekt ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego i dokument trafił do Sejmu. Duda liczył, że zostanie przyjęty w tej kadencji, ale oczywiście się to nie udało - nie tylko ze względu na wagę zmian i brak zgody co do ich kierunku wśród głównych partii, także ze względu na zbyt krótki czas, jaki pozostał do końca kadencji Sejmu i Senatu.
<br>
<br>
W swoim projekcie prezydent zaproponował odwrócenie reformy emerytalnej z 2013 r., czyli przywrócenie wieku emerytalnego – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Co ważne, prezydencki projekt zakłada, że osoby osiągające wiek emerytalny, ale czujące się na siłach do dalszej pracy, będą miały taką możliwość.
<br>
<br>
W dokumencie nie znalazły się natomiast zapisy o połączeniu wieku emerytalnego ze stażem pracy, pomimo że Duda wcześniej zastanawiał się nad takim rozwiązaniem. Prezydent nie określił też kosztów wprowadzenia zmian w życie oraz nie wskazał konkretnie źródeł jego sfinansowania. <a href="hhttp://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/895230,komu-pomoga-emerytury-dudy.html" title=""><font color="#C9C9C9">Czy emerytury Dudu byłyby niskie?</font></a>
<br>
<br>
<a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/895710,bubel-emerytalny-prezydenckich-urzednikow-okazali-sie-niechlujni.html" title=""><font color="#C9C9C9">>>Czytaj też: Bubel emerytalny prezydenckich urzędników. Okazali się niechlujni</font></a>
 • <b>Co w emeryturach chciałby zmienić PiS</b>
<br>
<br>
Prezydent może liczyć na poparcie swojego pomysłu przez PiS, choć ugrupowanie chciałoby, aby kryterium wieku było powiązane ze stażem pracy. Partia Jarosława Kaczyńskiego rozważa też kwestię zróżnicowania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.
<br>
<br>
PiS chciałby zresztą w ogóle przebudować cały system emerytalny w Polsce, między innymi przywracając wcześniejsze emerytury, które zostały – poza wyjątkami – zlikwidowane w 2009 roku przy okazji wprowadzenia emerytur pomostowych.
<br>
<br>
Jednak najważniejszym punktem byłaby zmiana sposobu wyliczania emerytur. Teraz system emerytalny opiera się na zdefiniowanej składce pracujących, która przelewana jest każdorazowo na indywidualne konta w ZUS. Kiedy dana osoba przechodzi na emeryturę, Zakład wylicza jej świadczenie dzieląc zebraną sumę przez przewidywaną długość życia. PiS chciałby, aby wielkość przyszłej emerytury zależała bardziej od okresu pracy, a byłą niezależna od przewidywanej długości życia.
<br>
<br>
<a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/876103,emerytury-pis-okres-pracy-podwyzki-dla-emerytow.html" title=""><font color="#C9C9C9">Więcej na ten temat czytaj tutaj - Rewolucja emerytalna PiS: Ile trzeba wydać na podwyżki dla emerytów >></font></a>
<br>
<br>
Partia chciałaby też podwyższyć emerytury minimalne, aby były wyższe od minimum socjalnego. Ponadto PiS zmieniłoby waloryzację emerytur, zwłaszcza najniższych świadczeń z procentowej na mieszaną. W związku tym pojawił się też pomysł tworzenia specjalnego funduszu inwestycyjnego, który byłby zasilany pieniędzmi pochodzącymi z zysków państwowych spółek. Tworzenie funduszu trwałoby 2–3 lata, a pierwsze wpłaty z niego miałyby miejsce po 8–10 latach. Miałby on charakter zbiorczy, bez indywidualnych kont, a środki z niego uzupełniałyby dotację budżetową do systemu emerytalnego.
<br>
<br>
Partia nie przewiduje jednak likwidacji odrębnych systemów emerytalnych rolników, służb mundurowych czy górników.
<br>
<br>
Wreszcie PiS planuje zapytać w referendum Polaków na temat przyszłości Otwartych Funduszy Emerytalnych.
 • <b>Dodatkowe pieniądze dla emerytów od PO</b>
<br>
<br>
PO broni oczywiście obowiązującego systemu emerytalnego, ale także rząd dostrzegł problem najbiedniejszych emerytów, tym bardziej dotkliwy, że waloryzacja w tym roku będzie bardzo niska. <a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/899345,waloryzacja-emerytur-2016-waloryzacja-rent-2016.html" title=""><font color="#C9C9C9">Ile wyniesie waloryzacja w 2016 roku, dowiesz się tutaj>></font></a>
<br>
<br>
Dlatego rząd zdecydował się na wypłatę jednorazowych dodatków do najniższych świadczeń, które nie przekraczają kwoty 2 000 zł brutto - tylko z waloryzacją świadczenie zostałoby zwiększone o 10,40 zł brutto. Wysokość wsparcia miałby być uzależniona od wysokości pobieranych świadczeń i wynosić:
<br>
<br>
- 350 zł – dla świadczeń w wysokości do 900 zł;
<br>
<br>
- 300 zł – dla świadczeń w wysokości powyżej 900 do 1 100 zł;
<br>
<br>
- 200 zł – dla świadczeń w wysokości powyżej 1 100 do 1 500 zł;
<br>
<br>
- 100 zł – dla świadczeń w wysokości powyżej 1 500 do 2 000 zł.
<br>
<br>
Wypłata dodatków powinna nastąpić w terminie marzec-kwiecień 2016 roku, jednak Sejm nie zdążył uchwalić ministerialnego projektu w tej kadencji, a to oznacza, że decyzja w tej sprawie należy już do kolejnej władzy. 
<br>
<br>
PO - w przeciwieństwie do PiS - jest natomiast niechętna dalszym zmianom w systemie OFE (zwłaszcza zmierzającym do ich likwidacji), opowiada się natomiast za uporządkowaniem przywilejów emerytalnych, takich jak emerytury górnicze, rolnicze czy mundurowe. 
<br>
<br>
<a href="http://www.gazetaprawna.pl/galerie/896116,duze-zdjecie,1,6-obietnic-wyborczych-ewy-kopacz.html" title=""><font color="#C9C9C9">>>Czytaj też: 6 obietnic wyborczych Ewy Kopacz</font></a>
 • <b>Projekt PSL od Komorowskiego</b>
<br>
<br>
PSL, podobnie jak Platforma, nie chce obniżania wieku emerytalnego, ale nadal promuje swój projekt zmian w emeryturach - przejęty zresztą od Bronisława Komorowskiego - który zakłada, że będzie można przejść na emeryturę po przepracowaniu 40 lat.
<br>
<br>
Ludowcy zmienili projekt poprzedniego prezydenta, wprowadzając między innymi propozycję, aby niezależnie od tego, w jakim wieku dana osoba rozpoczęła pracę, mogła przejść na emeryturę po 40 składkowych latach.
<br>
<br>
Ponadto PSL chciałoby, aby osoby, które przekroczyły 67. lat, a z różnych powodów nie wypracowały stażu składkowego, przechodziły na emeryturę gwarantowaną przez państwo na zasadzie emerytury obywatelskiej (przyznawana w tej samej wysokości dla wszystkich obywateli, którzy osiągnęli określony wiek, niezależnie od tego, ile w ciągu życia pracowali i odprowadzili składek).
<br>
<br>
PSL ma także sceptyczny stosunek do OFE oraz do oddzielnych systemów emerytalnych - oczywiście poza KRUS. <a href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/874122,emerytury-dla-rolnikow-projekt-komorowski-psl.html" title=""><font color="#C9C9C9">>>Czytaj też - Projekt Komorowskiego według PSL: Emerytura w wieku 56 lat tylko dla rolników</font></a>
 • <b>Co proponuje Lewica</b>
<br>
<br>
Zjednoczona Lewica, zrzeszająca SLD, TR, PPS, UP oraz Zielonych, poparłaby propozycję PSL przechodzenia na emeryturę po 40 latach pracy - ale w przypadku mężczyzn, dla kobiet miałoby to być 35 lat. Do stażu pracy miałby się przy tym wliczać także okres zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych.
<br>
<br>
ZL chciałby również pomóc osobom otrzymującym zbyt małe emerytury - najniższe świadczenie miałoby zostać podniesione o 200 zł, a pozostałe emerytury zwaloryzowane procentowo. 
<br>
<br>
Zjednoczone partie lewicowe proponują również, aby wdowy i wdowcy mogli dostawać swoją emeryturę i część świadczenia (25 proc.) po zmarłym współmałżonku lub rentę rodzinną po zmarłym współmałżonku i 25 proc. własnej emerytury. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, po śmierci męża czy żony, drugi małżonek dostaje 85 proc. jego emerytury, najpierw musi jednak zrzec się swojego świadczenia.
<br>
<br>
Jednak zdaniem ZL, stabilność systemu emerytalnego może zapewnić tylko zwiększanie liczby Polaków zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i odprowadzających składki emerytalne. Dlatego należy przede wszystkim promować zatrudnianie na podstawie umowy o pracę.
 • <b>>.Nowoczesna przeciw przywilejom</b>
<br>
<br>
Wszystkim tym propozycjom - zrównanie i obniżanie wieku emerytalnego - zdecydowanie sprzeciwia się partia Ryszarda Petru. Granica 67. lat dla kobiet i mężczyzna miałaby więc być utrzymana, a receptą na zbyt niskie emerytury powinno być promowanie prywatnego oszczędzania na starość.
<br>
<br>
Ponadto .Nowoczesna chciałaby wprowadzić system obejmujący każdą osobę wchodząca na rynek pracy, a zakładający, że część składki na III filar pochodziłaby z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, a część – płaciłby sam pracownik.
<br>
<br>
Ponadto partia jest za ujednolicaniem systemy emerytalnego - jednym systemem dla wszystkich pracowników miałby zostać obejmowane nowe osoby wchodząca na rynek pracy: górnicy, rolnicy i pozostałe, uprzywilejowane do tej pory grupy społeczne.

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (12)

 • Emerytka(2015-10-18 22:11) Zgłoś naruszenie 162

  Posłowie mają kwotę wolną od podatku 27.300 a zwykły Polak 3021 hańba

  Odpowiedz
 • XXX(2015-10-19 12:36) Zgłoś naruszenie 103

  Patologią granicząca z paranoją w Polsce jest to , ze Ci co nie płacili ani grosza składki na ubezpieczenie emerytalne ( mundurowi , sędziowie prokuratorzy ) bądź Ci co płacili je w skali absurdalnie niewielkiej w stosunku do niebywale zawyżanych świadczeń ( w stosunku do składek ) tj. , górnicy - MAJĄ NAJWYZSZE SWIADZCENIA EMERYTALNE . Niebywałą troską władz cieszą się również inni , tj. Ci co płacili bardzo niskie składki i z tej przyczyny otrzymali niskie świadczenia ( np. rolnicy , ...) .Troskliwa władza stara się wszelkimi sposobami naginać prawo , i przyznawać im nie należne dodatki , gratyfikacje , wyrównanie itd...itp. - krzywdząc jednocześnie tych co pracowali wydajnie , uczciwie płacili składki i tylko z tego powodu maja nieco wyższe świadczenia. GDZIE TU SENS , LOGIKA , CZY TEZ ELEMENTARNA SPRAWIEDLIWOŚĆ ???

  Odpowiedz
 • emeryt(2015-10-19 07:03) Zgłoś naruszenie 73

  Tak jest,należy dorzucić tym którzy ŚWIADOMIE płacili niskie składki(artyści,przedsiębiorcy,krusowcy).Przecież oni tacy biedni.

  Odpowiedz
 • andrzej- emeryt(2016-02-05 11:46) Zgłoś naruszenie 71

  waloryzacja powinna być obliczana z średniej krajowej byłoby sprawiedliwiej

  Odpowiedz
 • Emeryt z(2015-10-19 11:56) Zgłoś naruszenie 73

  Dlaczego osoby pobierające świadczenia w wysokości 2000 brutto z ZUS mają dostać jednorazowy dodatek a osoby jeżeli im przekroczy o 1zł pułap nic.Czy to jest konstytucyjne ?

  Odpowiedz
 • an(2016-02-09 17:55) Zgłoś naruszenie 50

  Jak najszybciej wysłać na emerytury tych co już przepracowali 40-lat składkowych bez względu na wiek. Inni mają przywileje i mogą wcześniej przechodzić na emerytury, a ci najbardziej spracowani ,którzy takim stażem pracy sobie zasłużyli nie mają żadnych praw. Przepracuje 25-lat i wiek 65-lat to się należy , ten co przepracował 40-lat musi tyrać dalej .To jest sprawiedliwość?

  Odpowiedz
 • Stary system emerytalny.(2015-10-19 15:17) Zgłoś naruszenie 35

  Wzięli nas do wojska na dwa lata z zakładu pracy.
  Straciliśmy dwuletnie zarobki i składki do ZUS na emerytury od tych zarobków.
  Należy się odszkodowanie od Państwa.

  Odpowiedz
 • qwerty(2015-10-18 23:16) Zgłoś naruszenie 32

  To wszystko prowadzi do zrównania emerytur - czy po 25 latach pracy, czy po 45 latach - emerytura 1080zł. Po 45 latach tyle ci wyjdzie z wyliczenia, po 25 latach - dostaniesz minimalną 880zł a lewactwo dołozy 200zł do 1080zł.. Oto pochwała LENISTWA I CWANIACTWA !!!

  Odpowiedz
 • andrzej- emeryt(2016-02-05 11:48) Zgłoś naruszenie 30

  waloryzacja powinna być obliczana z średniej krajowej płacy byłoby sprawiedliwiej

  Odpowiedz
 • WANDA80(2016-04-06 00:51) Zgłoś naruszenie 10

  WANDA80 2016-04-06 Przywrócić ustawę emerytalną z 14.XII.1982 roku Waloryzacja o % wzrost przeciętnego wynagrodzenia

  Odpowiedz
 • Jerzy(2016-01-12 11:54) Zgłoś naruszenie 01

  Trudno o komentarz,jezeli w kampani wyborczj mowiono i obicywano to co teraz jest nie do zrealizowania,to ja tylko napisze,ze nie myslalem,ze doczkam sie takiego kolejnego klamliwego rzadu,ktory jak wiekszosc wie dba o swoje interesy,ja przeszedlem na wzesniejsza emeryture jstem po studiach o pracy musze zapomiec bo pracodawca pyta o wiek, To TYLKO W NASZYM KRAJU JEST TAKI BAJZEL, Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • nikita52(2016-02-12 13:49) Zgłoś naruszenie 00

  Ja proponuję nie dawać tej jałmużny emerytom lecz przekazać tak wielkie kwoty za ciężką prace ( 40 lat) dla pana z Torunia na termy dla swoich wybrańców. Bez tych 7 zł wyżyję tak jak dotychczas. Za jałmużnę serdecznie dziękuję.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!