Inna waloryzacja i jednorazowy dodatek: Co może zmienić się w emeryturach po wyborach

Emerytury napędzają tegoroczną kampanię wyborczą. Liderzy partyjni zdają sobie sprawę, że kwestia przyszłych świadczeń może im pomóc zdobyć głosy Polaków, dlatego niemal wszyscy proponują obniżenie wieku emerytalnego. A jeśli nie mogą tego zrobić  - jak w przypadku PO - obiecują wyższe wypłaty już w przyszłym roku. Jakich reform możemy spodziewać się w emeryturach od października?

Beata Szydło

żródło: ShutterStock

Co w emeryturach chciałby zmienić PiS

Prezydent może liczyć na poparcie swojego pomysłu przez PiS, choć ugrupowanie chciałoby, aby kryterium wieku było powiązane ze stażem pracy. Partia Jarosława Kaczyńskiego rozważa też kwestię zróżnicowania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

PiS chciałby zresztą w ogóle przebudować cały system emerytalny w Polsce, między innymi przywracając wcześniejsze emerytury, które zostały – poza wyjątkami – zlikwidowane w 2009 roku przy okazji wprowadzenia emerytur pomostowych.

Jednak najważniejszym punktem byłaby zmiana sposobu wyliczania emerytur. Teraz system emerytalny opiera się na zdefiniowanej składce pracujących, która przelewana jest każdorazowo na indywidualne konta w ZUS. Kiedy dana osoba przechodzi na emeryturę, Zakład wylicza jej świadczenie dzieląc zebraną sumę przez przewidywaną długość życia. PiS chciałby, aby wielkość przyszłej emerytury zależała bardziej od okresu pracy, a byłą niezależna od przewidywanej długości życia.

Więcej na ten temat czytaj tutaj - Rewolucja emerytalna PiS: Ile trzeba wydać na podwyżki dla emerytów >>

Partia chciałaby też podwyższyć emerytury minimalne, aby były wyższe od minimum socjalnego. Ponadto PiS zmieniłoby waloryzację emerytur, zwłaszcza najniższych świadczeń z procentowej na mieszaną. W związku tym pojawił się też pomysł tworzenia specjalnego funduszu inwestycyjnego, który byłby zasilany pieniędzmi pochodzącymi z zysków państwowych spółek. Tworzenie funduszu trwałoby 2–3 lata, a pierwsze wpłaty z niego miałyby miejsce po 8–10 latach. Miałby on charakter zbiorczy, bez indywidualnych kont, a środki z niego uzupełniałyby dotację budżetową do systemu emerytalnego.

Partia nie przewiduje jednak likwidacji odrębnych systemów emerytalnych rolników, służb mundurowych czy górników.

Wreszcie PiS planuje zapytać w referendum Polaków na temat przyszłości Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (12)

 • Emerytka(2015-10-18 22:11) Zgłoś naruszenie 162

  Posłowie mają kwotę wolną od podatku 27.300 a zwykły Polak 3021 hańba

  Odpowiedz
 • XXX(2015-10-19 12:36) Zgłoś naruszenie 103

  Patologią granicząca z paranoją w Polsce jest to , ze Ci co nie płacili ani grosza składki na ubezpieczenie emerytalne ( mundurowi , sędziowie prokuratorzy ) bądź Ci co płacili je w skali absurdalnie niewielkiej w stosunku do niebywale zawyżanych świadczeń ( w stosunku do składek ) tj. , górnicy - MAJĄ NAJWYZSZE SWIADZCENIA EMERYTALNE . Niebywałą troską władz cieszą się również inni , tj. Ci co płacili bardzo niskie składki i z tej przyczyny otrzymali niskie świadczenia ( np. rolnicy , ...) .Troskliwa władza stara się wszelkimi sposobami naginać prawo , i przyznawać im nie należne dodatki , gratyfikacje , wyrównanie itd...itp. - krzywdząc jednocześnie tych co pracowali wydajnie , uczciwie płacili składki i tylko z tego powodu maja nieco wyższe świadczenia. GDZIE TU SENS , LOGIKA , CZY TEZ ELEMENTARNA SPRAWIEDLIWOŚĆ ???

  Odpowiedz
 • emeryt(2015-10-19 07:03) Zgłoś naruszenie 73

  Tak jest,należy dorzucić tym którzy ŚWIADOMIE płacili niskie składki(artyści,przedsiębiorcy,krusowcy).Przecież oni tacy biedni.

  Odpowiedz
 • andrzej- emeryt(2016-02-05 11:46) Zgłoś naruszenie 71

  waloryzacja powinna być obliczana z średniej krajowej byłoby sprawiedliwiej

  Odpowiedz
 • Emeryt z(2015-10-19 11:56) Zgłoś naruszenie 73

  Dlaczego osoby pobierające świadczenia w wysokości 2000 brutto z ZUS mają dostać jednorazowy dodatek a osoby jeżeli im przekroczy o 1zł pułap nic.Czy to jest konstytucyjne ?

  Odpowiedz
 • an(2016-02-09 17:55) Zgłoś naruszenie 50

  Jak najszybciej wysłać na emerytury tych co już przepracowali 40-lat składkowych bez względu na wiek. Inni mają przywileje i mogą wcześniej przechodzić na emerytury, a ci najbardziej spracowani ,którzy takim stażem pracy sobie zasłużyli nie mają żadnych praw. Przepracuje 25-lat i wiek 65-lat to się należy , ten co przepracował 40-lat musi tyrać dalej .To jest sprawiedliwość?

  Odpowiedz
 • Stary system emerytalny.(2015-10-19 15:17) Zgłoś naruszenie 35

  Wzięli nas do wojska na dwa lata z zakładu pracy.
  Straciliśmy dwuletnie zarobki i składki do ZUS na emerytury od tych zarobków.
  Należy się odszkodowanie od Państwa.

  Odpowiedz
 • qwerty(2015-10-18 23:16) Zgłoś naruszenie 32

  To wszystko prowadzi do zrównania emerytur - czy po 25 latach pracy, czy po 45 latach - emerytura 1080zł. Po 45 latach tyle ci wyjdzie z wyliczenia, po 25 latach - dostaniesz minimalną 880zł a lewactwo dołozy 200zł do 1080zł.. Oto pochwała LENISTWA I CWANIACTWA !!!

  Odpowiedz
 • andrzej- emeryt(2016-02-05 11:48) Zgłoś naruszenie 30

  waloryzacja powinna być obliczana z średniej krajowej płacy byłoby sprawiedliwiej

  Odpowiedz
 • WANDA80(2016-04-06 00:51) Zgłoś naruszenie 10

  WANDA80 2016-04-06 Przywrócić ustawę emerytalną z 14.XII.1982 roku Waloryzacja o % wzrost przeciętnego wynagrodzenia

  Odpowiedz
 • Jerzy(2016-01-12 11:54) Zgłoś naruszenie 01

  Trudno o komentarz,jezeli w kampani wyborczj mowiono i obicywano to co teraz jest nie do zrealizowania,to ja tylko napisze,ze nie myslalem,ze doczkam sie takiego kolejnego klamliwego rzadu,ktory jak wiekszosc wie dba o swoje interesy,ja przeszedlem na wzesniejsza emeryture jstem po studiach o pracy musze zapomiec bo pracodawca pyta o wiek, To TYLKO W NASZYM KRAJU JEST TAKI BAJZEL, Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • nikita52(2016-02-12 13:49) Zgłoś naruszenie 00

  Ja proponuję nie dawać tej jałmużny emerytom lecz przekazać tak wielkie kwoty za ciężką prace ( 40 lat) dla pana z Torunia na termy dla swoich wybrańców. Bez tych 7 zł wyżyję tak jak dotychczas. Za jałmużnę serdecznie dziękuję.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!