Dłuższe urlopy i zakaz zwalniania: 4 grupy pracowników z szczególnymi uprawnieniami

Pracownikowi w Polsce przysługuje szereg uprawnień - pracodawca musi między innymi zatrudnionej na podstawie umowy o pracę osobie wypłacić godziwe wynagrodzenie oraz dać jej możliwość skorzystania z urlopu wypoczynkowego. Jednak pewnym grupom pracowników przysługują prawa szczególne - zobacz komu dokładnie.

praca, zatrudnienie

żródło: ShutterStock

Pracownik młodociany

Bezwzględny zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych obowiązuje również w przypadku pracowników młodocianych (osób, które ukończyły 16 lat, ale nie przekroczyły 18 lat). Nie wolno zatrudniać ich także w porze nocnej.

Zresztą w ogóle czas pracy młodocianego nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i wlicza się do niego cały czas nauki, w wymiarze wynikającym z obowiązującego programu zajęć szkolnych - zarówno gdy nauka odbywała się w godzinach pracy, jak i już po pracy. Dobowy okres wypoczynku młodocianego musi przy tym rwać nieprzerwanie nie mniej niż 14 godzin i powinien obejmować porę nocną (w tygodniu jest to nieprzerwanie co najmniej 48 godzin i obejmuje niedzielę).

Ponadto młodociany pracownik ma prawo do 30-minutowej przerwy w pracy (wliczanej do czasu pracy), jeżeli jego dobowy wymiar czasu pracy jest dłuższy niż 4,5 godziny.

Od momentu rozpoczęcia pierwszej pracy pracownik młodociany uzyskuje prawo do urlopu wypoczynkowego - w wymiarze 12 dni, a po roku - w wymiarze 26 dni. Ponadto pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi młodocianemu w okresie ferii szkolnych urlopu bezpłatnego w wymiarze nieprzekraczającym łącznie z urlopem wypoczynkowym dwóch miesięcy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!