« Powrót do artykułu

Rządowy plan się powiódł: Emerytury są tak niskie, że nie rujnują budżetu państwa

Państwowy plan się powiódł. Wypłata świadczeń nie rujnuje finansów publicznych. Odbiła się za to na portfelach emerytów. Wydłużanie wieku emerytalnego, wyższe składki, wzrost płac, dobrowolne oszczędzanie to sposoby na zwiększenie wsparcia wypłacanego z nowego systemu.

 • W ubiegłym roku przeciętna emerytura wypłacana według nowych zasad wyniosła 1957 zł.
 • Porównanie emerytur ze starego i nowego systemu
statystyki

Komentarze (27)

 • abc(2015-06-18 19:03) Zgłoś naruszenie 20

  A gdzie były zakłamane media jak wprowadzano wydłużenie wieku emerytalnego?Jakoś nikt nie mówił prawdy tylko to,że będą emerytury wyższe jak będziemy dłużej pracować.Tymczasem ci,którzy dłużej pracują maja emerytury o 1000 zł minimum niższe od tych,którzy pracowali krótko, albo znacznie krócej. W Polsce wszystko jest na opak.Im kto dłużej pracuje ten ma mniejszą emeryturę, jak jest uczciwy to zrobią z niego wariata albo oszusta, jak jest oszustem to mówią,że elita albo biznesmen.Ohyda.

  Odpowiedz
 • andy(2015-06-18 10:56) Zgłoś naruszenie 10

  Jak jasno widać reforma emerytalna z 1999 miała na celu OBNIŻENIE emerytur. Co prawda dodatkowa emerytura z OFE miała te straty wyrównać ale OFE praktycznie zostało zlikwidowane. W tej sytuacji doszło do złamania tzw.
  "umowy społecznej" i NALEŻY PRZYWRÓCIĆ STARY SYSTEM OBLICZANIA EMERYTUR. Nie może być tak że
  wysokość emerytury będzie się różniła o 30 % tylko z powodu daty osiągnięcia wieku emerytalnego !
  Czasami chodzi tylko o 1 dzień - 1 stycznia zamiast 31 grudnia.

  Odpowiedz
 • xxx(2015-06-18 13:18) Zgłoś naruszenie 10

  Artykuł powyższy doskonale ilustruje obłudę , zakłamanie i hipokryzje władzy. Rząd Buska w 1999 r wprowadził reformę obiecując ludziom urlopy pod palmami , wysokie świadczenia emerytalne itd..itp. Później z "niebywała wprost troską" zadbał o wysokość emerytur i system emerytalny niejaki rudy cwaniak TUSEK wprowadzając kolejne " sensowne , korzystne korekty systemu emerytalnego w trosce o wysokość świadczeń" emerytalnych. Później niejaki hipokryta /leniwiec Komorowski wielokrotnie bredził z "nieukrywaną troską" o wysokości świadczeń emerytalnych ( zarówno w okresie podpisywania niekorzystnych dla ludzi zmian , jak i w okresie kampanii wyborczej ubiegając się o reelekcję . Efektem tych troskliwych zabiegów Buzka , Tuska , Komorowskiego i im podobnych kłamczuchów jest to , że zwykli ludzie mają teraz groszowe świadczenia emerytalne ( o 30-50 % niższe niż w starym systemie ) .Kolejnym udogodnieniem i zasługą dla zwykłych szarych obywateli ze strony tego szemranego towarzystwa jest to że szary obywatel ma znacząco dłużej pracować aby nabyć uprawnienia emerytalne ( aby podobno , tak jak tłumaczą nam nikczemni oszuści miał wyższe świadczenie ) . Złodziejstwo , zakłamanie i oszustwo. Tak naprawdę tylko co piąty a w najlepszym razie tylko co czwarty Polak ( mężczyzna ) dożyje do wieku emerytalnego i nabędzie uprawnienia emerytalne . Płacą składki wszyscy , a nabywa uprawnienia garstka - a mimo to rządzący kwenkają że finansowa dziura w ZUSie . Można w z niewielkim uproszczeniem powiedzieć , że Polak - mężczyzna pozbawiony jest prawa do emerytury , a istniejące prawo tylko teoretycznie niby gwarantuje korzystanie , że świadczenie.Tylko ilu , kto je dostaje ??? ZŁODZIEJSTWO , HIPOKRYZJA < OBŁUDA < OSZUSTWO , GRABIEŻ , NIKCZEMNOŚĆ.

  Odpowiedz
 • PAŃSTWO(2015-06-18 15:39) Zgłoś naruszenie 10

  – Być może nadejdzie taki moment, że państwo powie wprost: jesteśmy w stanie zagwarantować tylko emeryturę minimalną, resztę obywatelu musisz zaoszczędzić sobie sam.
  -BYĆ MOŻE ALE TO JUŻ NIE BEDZIE PAŃSTWO POLSKIE.JEDYNE CO POTRAFI OBECNE PANSTWO POLSKIE-TO KRAŚĆ,KRAŚĆ,KRAŚĆ I OSZUKIWAĆ OBYWATELI.

  Odpowiedz
 • korina(2015-06-18 15:33) Zgłoś naruszenie 10

  Rządowi się udało. No, przynajmniej szczerze. doprowadzić ludzi do biedy, dziadostwa, a w konsekwencji do śmierci wielu ludzi. No to nareszcie prosto z mostu, wiemy o co im chodzi.

  Odpowiedz
 • własność(2018-12-09 19:18) Zgłoś naruszenie 10

  Wystarczyło nie kraść a emerytury byłyby godne z zachowaniem prawa własności do składek emerytalnych.

  Odpowiedz
 • emeryt wkurzony(2015-06-18 18:13) Zgłoś naruszenie 10

  Podstawową sprawą jest WPROWADZIĆ OSKŁADKOWANIE ZUS we w s z y s t k i c h grupach zawodowych !!!
  Dość żerowania prokuratorów, sędziów, bogatych rolników (mających po kilkaset ha ziemi), górników i mundurowych na innych grupach zawodowych, które PŁACĄ składki ZA SIEBIE i ZA NICH ! Przy czym ci płacący składki otrzymują GŁODOWE 30 % świadczenia, a NIE PŁACĄCY krociowe nawet po 15.000 zł !!!
  Rewolucja w systemie ZUS jest bezwzględnie potrzebna.

  Odpowiedz
 • bookbis(2015-06-18 19:39) Zgłoś naruszenie 10

  to juz nie wiem czy modlic sie aby emeryci wg starych zasad powymierali czy tez modlic sie o własne szybkie zejscie. Problem bowiem nie polega na tym ,że bedziemy miec nizsze o wiele emerytury tylko o to ,że wielu z nas nie stac na dodatkowy koszt zwiazany z dodatkowym ubezpieczeniem. prawie trzy miliony osob w jednoosobowych DG jest na skraju bankructwa poprzez systematycznie rosnace skladki wielu czasem nawet na nie po prostu nie ma , wiec z czego zaoszczedzi a wierzcie te trzy miliny chetnie by to zrobiło. Niestety rzad w ramach swojej"madrosci" potrafi tylko podwyzszac i podwyzszac

  Odpowiedz
 • emigrant zarobkowy(2015-06-18 19:38) Zgłoś naruszenie 10

  Na szczęście emeryturę (o ile dożyje) będzie mi płaciło inne państwo. Niestety wiązało się to z wieloletnią emigracją.

  Odpowiedz
 • emeryt(2015-06-18 19:51) Zgłoś naruszenie 10

  Po 30 latach pracy, po zapłaceniu comiesięcznych opłat zostaje 400 zł. na odzież , higienę ,żywność .Pracy
  w tym wieku nie sposób znaleźć . Na osobę w domu opieki Państwo płaci ok.3500 zł. A ci emeryci w domu jak mają związać koniec z końcem ?

  Odpowiedz
 • dziedziczenie(2018-12-09 19:12) Zgłoś naruszenie 10

  To państwo zrujnowało wypracowany budżet osobisty emerytów i rencistów poprzez nienależnie odebranie prawa własności do składek emerytalnych.

  Odpowiedz
 • cd(2015-08-21 22:30) Zgłoś naruszenie 00

  Dokręcać śruby szarakom, nie ruszać uprzywilejowanych. Oto recepta na nowy system emerytalny...

  Odpowiedz
 • senior(2015-06-18 19:55) Zgłoś naruszenie 01

  jak dobrze zauważono to nie emerytury górnicze są tutaj problemem tylko mentalność ludzi, którzy przymykają oczy na oszustwa zjazdowe, czyli wyrabianie sobie uprawnień emerytalnych przez osoby nieuprawnione i to nie tylko dotyczy górnictwa. Tę mentalność odziedziczyliśmy po PRL-u, gdzie aby wyjść na swoje trzeba było stale kombinować, więc kombinowanie stało się sportem narodowym i to nie tylko u nas, ale w każdym demoludzie. Spójrzmy na Rosję lub Ukrainę, czy też inne kraje postkomunistyczne.
  Mentalnie jesteśmy nadal w PRL-u i nadal wszyscy dookoła kombinują. Wystarczy posłuchać tzw. taśm prawdy, a takie podejście mamy nie tylko w PO. Kto ma możliwości to powinie się stąd zabierać do cywilizowanych krajów.

  Odpowiedz
 • Wzburzony(2015-06-18 07:50) Zgłoś naruszenie 00

  Prezydent Duda da wszystkim skolko ugodno...

  Odpowiedz
 • Roxy(2015-06-18 10:08) Zgłoś naruszenie 00

  Jest jeszcze jeden problem. A mianowicie nadchodząca wielkimi krokami robotyzacja. Już teraz pojawiają się symulacje, raporty, w których przewiduje się, że za 10 do 20 lat nawet do 60 % zawodów przestanie istnieć i nie pojawią się w ich miejsce nowe. A bezrobocie wzrośnie do tego stopnia, że może rozsadzić poszczególne gospodarki od środka. Zapewne wtedy dojdzie do załamania jakichkolwiek istniejących systemów ekonomicznych. Także mówienie i gdybanie dzisiaj o emeryturach chyba traci sens. Nie będzie emerytur. I czym szybciej to sobie ludzie uświadomią tym dla nich lepiej. Będą mogli się wcześniej chociaż psychicznie przygotować. Nawet wydłużenie wieku pracy do 100 lat nic nam nie da.

  Odpowiedz
 • I już(2015-06-20 17:51) Zgłoś naruszenie 00

  Mam propozycję. Od jutra nie płacę składki na ZUS, tylko zdrowotną... i emerytury żadnej od państwa nie chcę.
  Od zdarzeń losowych (renta) ubezpieczę się w prywatnej firmie.

  Odpowiedz
 • Marek(2015-06-18 17:58) Zgłoś naruszenie 00

  Dlaczego na waszych stronach umieszczone są reklamy pisane po żydosku?Jesteśmy jeszcze w Polsce redaktorzyny a tu językiem powszechnej komunikacji jest język polski.

  Odpowiedz
 • Polak(2015-06-18 17:08) Zgłoś naruszenie 00

  Należy jeszcze prowadzić prawo do eutanazji i uruchomić krematoria, a wtedy rząd zaoszczędzi zarówno renty,emerytury i zasiłki pogrzebowe. Będzie się żyło jeszcze lepiej państwu

  Odpowiedz
 • emeryt z ZUS(2015-06-18 16:33) Zgłoś naruszenie 00

  Składki na ubezpieczenie społeczne rolników KRUS w II kwartale 2015 r.
  - 10% obowiązującej w marcu emerytury podstawowej (880,45 zł)., tj. 88 zł./ miesięcznie .

  Tak ,tak , aktualna SKŁADKA NA KRUS: Wynosi 88 zł na miesiąc .

  Natomiast najniższa składka na ZUS
  -Z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym 757,76 zł / miesięcznie
  -Bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego 699,56 zł / miesięcznie

  Okradanie przez PSL tych którzy wpłacają wysokie składki na ZUS trwa w najlepsze przez nie uzasadnione ekonomicznie dotacje do KRUS , Kosiniak Kamysz zaciera ręce jak to PSLowiec , premier rządu plącze ,że brak środków w budżecie na godziwą waloryzację emerytur .

  DZIWNY TO KRAJ pełen cwaniaków z KRUS , górników, sędziów, prokuratorów, mundurowych , , którzy żerują na tych co wypracowali swoje świadczenia wpłacając horrendalnie wysokie składki na ZUS ,zmuszeni pracować do 67 lat .
  .Złodziejstwo ,"waloryzacji kwotowej" ,zaniżanie wskaźnika inflacji w stosunku do tego co każdy odczuwa i realnie widzi , to typowe przykłady działania rządu PO i PSL.

  Odpowiedz
 • Instytut Segregacji Rasowej i Odpadów III RP.(2015-06-18 15:18) Zgłoś naruszenie 00

  Dzisiaj wg pseudo reformy emerytalnej 67 lat TUSKOeBUZKA mamy:
  POdludzi zmuszonych robić średnio aż o 24 lata! dłużej , od uprzywilejowanych wczesnych emerytów górników i mundurowych.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!