Renta, zasiłek i odszkodowanie: Co przysługuje pracownikowi, który z powodu choroby nie pracuje

Pracownik, który stał się niezdolny do pracy ma prawo między innymi do zasiłku chorobowego i wyrównawczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego. Może otrzymać również odszkodowanie i rentę. Zobacz, co jeszcze mu przysługuje.

kredyt gotówkowy, pieniądze, złoty

żródło: ShutterStock

Dodatki do renty

Osoba uprawniona do renty może się również starać o dodatek pielęgnacyjny. Przysługuje on renciście, który został uznany za osobę całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, a także osobie uprawnionej do renty, jeśli ukończyła 75 rok życia. Od 1 marca 2015 roku dodatek pielęgnacyjny wynosi 208,17 zł .

Rencista może również ubiegać się w ZUS o pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne w zakresie określonym ustawą.

Z kolei osoba uprawniona do renty rodzinnej, która jest sierotą zupełną (straciła oboje rodziców) może otrzymać dodatek dla sieroty zupełnej. Jego wysokość od 1 marca 2015 roku wynosi 391,26 zł.

>>Czytaj też: Rodzinna, szkoleniowa i socjalna: Zobacz, jaką rentę możesz dostać z ZUS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!