Abonament i przejazdy: Zobacz, na jakie zniżki mogą liczyć emeryci

Zniżki dla seniorów mogą wynikać z prawa ogólnego, jednak większość ulg pochodzi z wewnętrznych przepisów danej gminy, dzielnicy lub instytucji. Sam termin senior nie jest przy tym jednoznaczny - może chodzić o osobę która ukończyła 60, 70 czy 75 lat lub też po prostu emeryta, bez względu na wiek. Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki, zebraliśmy najważniejsze uli dla seniorów.

kolej, pociąg

żródło: ShutterStock

Ulgi na pociągi, autobusy i samoloty

Emeryci (i renciści) mają przede wszystkim ustawowo prawo do dwóch przejazdów w ciągu roku kalendarzowego ze zniżką 37 proc. w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych. Ponadto poszczególne spółki przewozowe oferują seniorom zniżki. I tak PKP Przewozy Regionalne mają REGIOkartę SENIOR, która uprawnia do zniżki na bilety sieciowe do 30 proc., a na odcinkowe do 15 proc. Z kolei PKP Intercity proponuje Bilet dla Seniora. Może go kupić emeryt, który skończył 60 lat - rabat wynosi 30 proc., także na Pendolino.

Przewoźnicy autobusowi również mają własna ofertę dla seniorów. Zniżki oferują zarówno spółki regionalne PKS, jak i przewoźnicy prywatni - upusty sięgają od 20 do 35 proc. ceny, a ich wysokość jest zazwyczaj uzależniona od godziny i długości trasy.

Także linie lotnicze czasami oferują zniżki w wysokości od 10 do 25 proc. osobom, które ukończyły 60 lub 65 lat.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (7)

 • Matka Polka(2015-05-27 13:13) Zgłoś naruszenie 40

  Tyle jadu w tych wypowiedziach. Wy też będziecie kiedyś starzy i zobaczycie jak to dobrze być tak opluwanym. Ja nie mam tu na myśli tych młodych uprzywilejowanych emerytów - ale tych, którzy harowali ciężko minimum przez 40 lat - teraz mają niewielką emeryturę - a tu proszę jaki szacunek od młodych ludzi? Czasami warto zastanowić się co się pisze. Nam też kiedyś nie było łatwo - pracowaliśmy w każdą sobotę, w sklepach pustki, żadnej polityki prorodzinnej, a zasiłek na dziecko w wysokości ceny 1 litra mleka. Pieluchy tetrowe, bez pralek , zmywarek, telefonów ,samochodów i wszelkich innych udogodnień. - i czego tak nam zazdrościcie teraz???

  Odpowiedz
 • mysliciel(2015-05-26 20:45) Zgłoś naruszenie 11

  te wszystkie znizki to powrot do socjalizmu, wszystkie grupy spoleczne maja miec znizki - dzieci, rodziny wielodzietne, emeryci... a kto nie bedzie miec znizek? niewolnik tyrajacy za 1000 - 2000 zł... wiec ten niewolnik powinien szybciutko poszukac najgorszej roboty w UK i stad spier... niech emeryci i wielodzietni zyja sobie na tych znizkach na koszt... no wlasnie, na czyj koszt? zamiast pracujacym obnizyc podatki to debile z wiejskiej wymyslaja znizki dla nierobow

  Odpowiedz
 • olek(2015-05-26 21:55) Zgłoś naruszenie 12

  Zniżek nie msją młodzi ludzie , młode rodziny z dzieckiem , single , pracujący , bezrobotny i bez prawa do zadiłku musi kupić pełny bilet a emeryt może mieć 4 tys. EMETYTURY i ma bilet darmo . Brawo Polska . Niech żyje ,,groch z kspustà . ,,czyli pomieszanie z poplątaniem kompletnie bez sensu . Emeryt ma darmowe bety i wykorzystuje je głównie do latania oś supermarketu do supermarketu oraz od kościoła do kościoła . Natomiast rodzina w której jest trójka dzieci nie może wyskrobać kasy na bilety miesięc nr dla dzieci do sckoły bo na każdego to ok. 120zł. To fakt gdzie znajoma nsucZycielka opowiada że wybitnie utalentowane dzieci zamiar diè kształcić idą do zawodówki lub szukajà najprostszych robót bo todxiców nie stać na bilet miesięczny do sxkoły . . Paranoja śle są pirniądzd dla UNIWERSTETÓW TRZECIEGO WIRKU . Baby po 70 chodzą z nudów i uczà się trzech języków ! Złe nie pamięta co robiła przedwczoraj . I czemu ma dłużyć ta nauka ? Na ma za to pieniędzy dla dzieci i młodieży śni na przehazdy ani na nsukę . Taki kraj

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Lutek(2015-05-26 07:33) Zgłoś naruszenie 00

  Z tym PKP Intercity to nie całkiem prawda. Od pewnego czasu oprócz istniejącej dotychczas karty seniora (płatnej) wprowadzono również bilet seniora dla osób od 60 roku życia. Jest to bilet z 30% zniżką.

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2015-05-26 18:29) Zgłoś naruszenie 00

  To jest ********** -wchodze na basen a tam znizka dla emeryta ,do muzeum to samo, pociąg też i nie ważne że facet ma 20 lat pracy (gornik po 55 letnim urlopie górniczym na emeryturze) ,czy może ma emeryture 3 razy wiekszą niz zarobek mlodego ,ważne że ma !

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!