Osoba niezdolna do pracy może starać się o rentę z ZUS - z tytułu niezdolności do pracy, wypadkową, szkoleniową lub socjalną. Świadczenie mogą otrzymać także członkowie rodziny po śmierci uprawnionego do renty z tytułu niezdolności do pracy.
żródło: ShutterStock
Renta socjalna
Osoby niezdolne do wykonywania jakiejkolwiek pracy mogą się również starać w ZUS (lub innym organie emerytalno-rentowym, na przykład KRUS) o rentę socjalną.
Jest ona przyznawana z tytułu pełnej lub czasowej niezdolności do pracy. Przysługuje ona osobom pełnoletnim, które zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto, aby otrzymać świadczenie, niezdolność musiała powstać przed ukończeniem 18. roku lub w trakcie nauki do ukończenia 25. roku życia.
Renta socjalna przyznawana jest w stałej wysokości, wynoszącej 84 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Świadczenie nie przysługuje jednak między innymi osobom, które mają ustalone prawo do emerytury czy renty inwalidzkiej. Kto dokładnie nie dostanie renty socjalnej, dowiesz się tutaj>>