Górnicy, nauczyciele, rolnicy - czyli kto może liczyć w Polsce na przywileje emerytalne

Reforma emerytalna z 2014 roku ograniczyła przywileje emerytalne niektórych grup zawodowych, jednak nadal wielu pracowników w Polsce może nadal przejść na emeryturę o wiele wcześniej niż reszta obywateli. Zobacz, kto może liczyć na świadczenia jeszcze przed osiągnięciem wymaganego wieku emerytalnego.

Emeryt

żródło: ShutterStock

Wcześniejsza emerytura na specjalnych warunkach

Wcześniejszą emeryturę można również otrzymać za pracę w szczególnych warunkach i za pracę w szczególnym charakterze.

Za pracę w szczególnych warunkach ustawodawca uznał między innymi pracę w górnictwie, energetyce, hutnictwie, przemyśle metalowym, chemicznym, w budownictwie i przemyśle materiałów budowlanych, w leśnictwie, przemyśle drzewnym, papierniczym, lekkim, poligraficznym, w transporcie i łączności, w gospodarce komunalnej, rolnictwie i przemyśle rolno-spożywczym oraz w służbie zdrowia i opiece społecznej. Oczywiście otrzymanie wcześniejszej emerytury przez pracowników z tych branż jest uzależnione od przekroczenia odpowiedniego wieku emerytalnego i posiadanie odpowiedniego stażu pracy - ogólnego i na szczególnych warunkach. Krótszy staż i niższy wiek jest przy tym potrzebny, jeśli dana osoba pracowała między innymi na statkach żeglugi powietrznej, w portach morskich, przy przetwórstwie azbestu, produkcji i przetwórstwie ołowiu i kadmu lub tez pracowała jako rybak morski, nurek czy ratownik GOPR.

Natomiast za zatrudnionych w szczególnym charakterze ustawodawca uznał między innymi pracowników organów kontroli państwowej i administracji celnej, twórców i artystów, dziennikarzy, nauczycieli, żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy policji i innych służb mundurowych.

Służba wojskowa ułatwi starania o wcześniejszą emeryturę>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (14)

 • Teo(2014-12-08 13:18) Zgłoś naruszenie 3712

  Po co mieszacie ludziom w głowach? Nauczyciele nie maja już od dawna możliwości przechodzenia na wcześniejsze emerytury. Jednym cięciem dołożono im dobrych kilkanaście lat pracy. Bez poszanowania praw nabytych.

  Odpowiedz
 • tayer(2014-12-07 07:49) Zgłoś naruszenie 260

  A dlaczego nie piszecie o przywilejach samorządowców ,prezesów spółek SP ,posłów, telewizyjnych celebrytów i innej maści przydupników dojących cięzkie pieniądze z naszych podatków.

  Odpowiedz
 • BREDNIE .(2016-01-23 15:10) Zgłoś naruszenie 1713

  BYŁ PAN KIEDYŚ NA DOLE W KOPALNI .NIE ,ZAPRASZAM .MOZE WTEDY PAN COŚ ZROZUMIE .MÓJ MĄŻ PRZEPRACOWAŁ 25 LAT I JUŻ NIE ŻYJE . DŁUGO NIE NACIESZYŁ SIĘ SWOJĄ EMERYTURĄ .ZAZDROŚCIC TO WSZYSCY POTRAFIĄ ALE ZJECHAC NA DÓŁ DO KOPALNI TO TYLKO NIELICZNI .WIĘC NIECH PAN NIE PISZE GŁUPOT .

  Odpowiedz
 • Nina(2017-02-07 17:36) Zgłoś naruszenie 166

  czepiacie się nauczycieli, liczycie im wolne 3, 5 miesiąca! Skąd bierzecie te dane ?. Więc pytam Was czy wasze urlopy też liczycie z niedzielami i sobotami. Tych, którzy wymyślają takie brednie zapraszam do pracy w szkole i poza nią w domu, kiedy sprawdzam prace, zeszyty itp.A może nauczyciel wolałby np. zwykły urlop, w dowolnym momencie, tak jak każdy z was, a nie narzucany z góry?

  Odpowiedz
 • mario(2016-04-22 12:23) Zgłoś naruszenie 105

  Złodzieje mogąliczyć na przywileje i zarobek bez ograniczen..

  Odpowiedz
 • jbt(2015-01-23 10:43) Zgłoś naruszenie 824

  do poz. 3. w jakim innym zawodzie, niz nauczyciel jest tyle wolnego w roku kalendarzowym, szkolnym, około 3.5 miesiąca to więcej niz inne zawody, i to jest płatne.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Nie rozumiem dlaczego grupy(2014-12-07 14:04) Zgłoś naruszenie 719

  Nie rozumiem dlaczego grupy zawodowe takie jak górnicy, nauczyciele czy rolnicy mają mieć jakiekolwiek przywileje. Może do tych grup dołączyć jeszcze hydraulików, sprzątaczki, kasjerki i kierowców szambiarek.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • chłop(2015-02-02 16:52) Zgłoś naruszenie 54

  pieprzenie ; /// zapieprzam w gospodarstwie 34 lata mam bolerioze astmę alergię I co niby są to chroby zawodowe I o dziwo tylko na papierze bo rolnik I tak nie dostanie renciny bo I poco wystarczy że są złorzyłem w krusie wniosek o rentę z horób zawodowych ,,,śmiać się czy płakać bo odpowiedż była taka NIE MOŻE PRACOWAĆ W GOSPODARSTWIE ROLNYM TYLKO NA ROLI WIĘC PYTAM CZYM SIĘ RÓŻNI GOSPODARSTWO ROLNE A ROLA

  Odpowiedz
 • asia(2017-02-12 19:26) Zgłoś naruszenie 20

  jeśli ktoś umie liczyc to urodzeni w 1968 w 2008 choćby nie wiem jak nie mają 55 lat

  Odpowiedz
 • gosia(2016-11-19 14:29) Zgłoś naruszenie 12

  widać, że generalnie niewiele rozumiesz.

  Odpowiedz
 • trawka(2015-06-19 11:38) Zgłoś naruszenie 01

  Robotnika trzeba zrownac z chlopem.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!