10 pytań emerytalnych. Odpowiedz i zdecyduj: OFE czy ZUS

Gdy już rząd przepchnie przez parlament zmiany emerytalne, a prezydent je podpisze, będziemy mieli kilka miesięcy na decyzję: zostajemy w ZUS czy część naszej składki emerytalnej przekazujemy do OFE. Jako że wybór wcale nie jest łatwy, przygotowaliśmy ten test. Składa się z 10 punktów, każdy porusza inne zagadnienie. Z dwóch przeciwstawnych odpowiedzi możemy wybrać tylko jedną. Do każdego zagadnienia dołączyliśmy ściągę, w niej krótko streściliśmy problem. Na koniec wystarczy podliczyć, których odpowiedzi zakreśliliśmy więcej. Wynik nie jest zobowiązujący, ale zawsze to jakaś wskazówka.

OFe 1

żródło: DGP

Inwestycje otwartych funduszy emerytalnych odbywają się na rynku kapitałowym, więc podlegają wahaniom wynikającym z koniunktury. Ich wartość może szybko rosnąć, ale też obniżyć się w momencie recesji czy spowolnienia. Po zmianach proponowanych przez rząd w portfelu OFE wzrośnie rola akcji. Z tego powodu także wahania mogą być większe. Trudno przewidzieć, jak przyszli emeryci wyjdą na takiej inwestycji za 20–30 lat. Polski WIG20 piął się w górę do 2007 roku, wtedy zaczął się spadek pogłębiony przez kryzys, po czym powolne odbicie. Wciąż daleko mu do rekordowego poziomu. Z kolei niemiecki DAX mimo okresowych wahań urósł w tym czasie ponadczterokrotnie, a japoński Nikkei spadł o ponad 60 proc. Indeksy zależą w dużej mierze od kondycji gospodarki. Szacuje się, że w Polsce przewidywany wzrost gospodarczy w perspektywie 20 lat wniesie 1–4 proc. PKB rocznie. Z kolei artykuł 40c ustawy o zmianie systemu ubezpieczeń społecznych stwierdza, że w wyniku waloryzacji stan subkonta w ZUS nie może ulec obniżeniu. To oznacza, że by zmienić tę zasadę, należałoby zmienić ustawę.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki