Największe atrakcje turystyczne świata. Wśród nich Polska

Serwis TripAdvisor zebrał opinię turystów z całego globu, którzy dokonali wyboru największych atrakcji turystycznych na świecie. Zobaczcie, które miasta i zabytki ze wszystkich zakątków świata cieszą się największą popularnością wśród turystów.

 • 15. miejsce: Militarny Park Narodowy w Gettysburgu. Jest to miejsce upamiętniające bitwę pod Gettysburgiem, która rozegrała się w lipcu 1863 roku podczas wojny secesyjnej. Była to największa bitwa podczas wojny.
 • 14. miejsce: Alkazar w Sewilli - sławny pałac królewski, którego początki sięgają XI w., kiedy rezydowali tutaj przedstawiciele kalifatu kordobańskiego. Zalicza się do najwspanialszych kompleksów pałacowych w Hiszpanii
 • 13. miejsce : Meczet Szejka Zayeda w Abu Zabi. Jest to największy w Emiratach Arabskich meczet, który jest w stanie pomieścić nawet 40 tys. wiernych.
 • 12. miejsce: Fontanny hotelu Bellagio w Las Vegas. Inspirowany otoczeniem jeziora Como we włoskim mieście Bellagio, hotel znany jest ze swojej elegancji. Do głównych atrakcji kompleksu należy 3.2–hektarowe, ulokowane pomiędzy budynkiem Bellagio, a Las Vegas Strip, sztuczne jezioro, w którym znajdują się słynne ogromne fontanny synchronizowane z muzyką. Na przestrzeni lat stały się one jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Las Vegas.
 • 11. miejsce: Karnak w Egipcie. W Karnaku znajduje się zespół świątyń wzniesionych w różnym czasie, poświęconych bogom tebańskim. Centralne miejsce zajmuje największa na świecie świątynia z salą kolumnową, tzw. "Wielki Hypostyl" – świątynia Amona-Re. Od północy przylega do niej świątynia Montu – boga wojny, a na południe położone jest sanktuarium bogini Mut, żony Amona. Świątynie te są połączone ze sobą alejami procesyjnymi. W 1979 Karnak został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 • 10. miejsce, a na nim polski akcent - Rynek Główny w Krakowie. Główny rynek Starego Miasta w Krakowie, regularny, kwadratowy, u zbiegu 11 ulic, wytyczony w 1257 roku.
 • 9. miejsce: Dubrownik - dawny układ urbanistyczny miasta z murami miejskimi budowanymi od XIII do XVII wieku na potrzeby obrony i ochrony miasta.
 • 8. miejsce: Bazylika św. Piotra w Watykanie. Wedle tradycji bazylika stoi na miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra, uznawanego przez katolików za pierwszego papieża – jego grób leży pod głównym ołtarzem.
 • 7. miejsce: Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego, Sobór na Zbawiciela na Krwi w Sankt Petersburgu. Budowla została wzniesiona na miejscu, gdzie w 1881 roku został zamordowany car Aleksander II Romanow i stąd właśnie pochodzi popularna nazwa cerkwi - na Krwi. Prace rozpoczął w 1883 roku Aleksander III Romanow dla upamiętnienia swojego ojca i trwały one do 1907.
 • 6. miejsce: Wielki Meczet w Kordobie, zwany po hiszpańsku La Mezquita, pochodzący z VIII w., wielokrotnie przebudowywany, służy obecnie za katedrę rzymskokatolicką diecezji Córdoba w Hiszpanii.
 • 5. miejsce: Bajon – świątynia buddyjska w Angkor Thom, na terenie kompleksu zabytkowego Angkor, zbudowana przez króla Dżajawarmana VII. Świątynia składa się z 54 wież ozdobionych 216 smutno uśmiechającymi się twarzami Buddy Awalokiteśwary, będącymi, prawdopodobnie, wizerunkiem króla.
 • 4. miejsce: Petra - ruiny miasta Nabatejczyków, znajdujące się w południowo-zachodniej Jordanii. Położona jest w skalnej dolinie, do której prowadzi jedna wąska droga wśród skał – wąwóz As-Sik. Petra słynie z licznych budowli wykutych w skałach. W czasach antycznych, w okresie od III w. p.n.e. do I w. n.e., miasto przeżywało czasy swojej świetności, będąc stolicą królestwa Nabatejczyków.
 • 3. miejsce: Tadż Mahal - – indyjskie mauzoleum wzniesione przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów, na pamiątkę przedwcześnie zmarłej, ukochanej żony Mumtaz Mahal. Obiekt bywa nazywany świątynią miłości.
 • 2. miejsce: Angkor Wat – największa, najważniejsza i najbardziej znana świątynia w kompleksie Angkor, położonym w prowincji Siem Reap w Kambodży. Świątynia Angkor została zbudowana przez Surjawarmana II (1113-1150 n.e.) ku czci hinduskiego bóstwa Wisznu, z którym, jako władca-bóg, król ten się identyfikował.
 • Machu Picchu zostało uznane za największą atrakcję turystyczną na świecie. Jest to najlepiej zachowane miasto Inków, w odległości 112 km od Cuzco. Położone jest na wysokości 2090-2400 m n.p.m., na przełęczy pomiędzy Wayna Picchu i Machu Picchu w Andach Peruwiańskich. Miasto zbudowano według kompleksowo opracowanych planów w II połowie XV wieku podczas panowania jednego z najwybitniejszych władców Pachacuti Inca Yupanqui.

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (1)

 • Anita(2013-12-28 11:11) Zgłoś naruszenie 00

  Polska jest niedoceniona... nawet przez nas samych. Cieszę się, że znalazła się na tej liście. Wszyscy wyjeżdżamy za granicę, gdy chcemy wypocząć. A przecież i w Polsce są Hotele na wysokim poziomie. Ja odwiedzam Hotel Elbląg**** - zauroczyłam się w tym miejscu i jego historii. Poziom międzynarodowy, luksusu i komfort na najwyższym poziomie. Tak samo jak smaki kuchni. Na pewno ta wyprawa jest dla mnie tańsza i wygodniejsza niż wyjazd za granicę a tak samo wartościowa!
  Pozdrawiam turystów i polecam inwestować w nasze polskie perełki. :)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!