"Poradnik pozytywnego myślenia" - kandydat do Oscarów na zdjęciach

Bradley Cooper („Jestem Bogiem”), Jennifer Lawrence („Igrzyska śmierci”) oraz Robert De Niro w komedii o miłości, która wywołała wielkie poruszenie krytyki i spekulacje o szansach oscarowych w 2013 roku. Pat Solatano nie jest zwykłym facetem i ma papiery, którymi może to udowodnić. Po ośmiu miesiącach terapii wraca do rodzinnego domu, by zacząć od nowa w ramach filozofii „pozytywnego myślenia”. Jego konsekwentna strategia zmienia się, gdy poznaje intrygującą dziewczynę z sąsiedztwa, Tiffany. Wzajemna niechęć pary ekscentryków przeradza się w niespodziewaną więź, a wszystkie dotychczasowe plany mogą stać się jedynie nieważnymi wspomnieniami.

 • Film Davida O. Russella odniósł już prestiżowy i kasowy sukces. Wśród licznych jego nagród jest Złoty Glob dla Jennifer Lawrence (Najlepsza aktorka w komedii lub musicalu) i aż osiem nominacji do Oscarów w kategoriach: Najlepszy film, Najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Jennifer Lawrence w roli Tiffany), Najlepszy aktor pierwszoplanowy (Bradley Cooper jako Pat Solatano), Najlepszy aktor w roli drugoplanowej (Robert De Niro jako Patrick Solatano senior), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Jacki Weaver w roli matki Pata), Najlepszy reżyser (David O. Russell), Najlepszy scenariusz adaptowany (David O. Russell) i Najlepszy montaż (Jay Cassidy, Crispin Struthers). Na MFF w Toronto, gdzie 8.09.2012 film miał światową premierę, przyjęto go wręcz entuzjastycznie: zdobył nagrodę publiczności. Otrzymał także nominacje w pięciu kategoriach do prestiżowej nagrody Independent Spirit Award. Początkowo legendarni producenci, bracia Weinsteinowie, planowali wprowadzić film jednocześnie na ekrany dwóch tysięcy amerykańskich kin, z czasem jednak przyjęli inną, i – jak się okazało, bardzo skuteczną – taktykę ograniczonej, stopniowo rozszerzanej dystrybucji filmu oraz powolnego budowania jego intrygującej reputacji. Stąd film, w ocenie ekspertów, ma wielkie szanse na oscarowe nominacje.
 • Krytyka podkreśla odwagę i smak w podjęciu tematu choroby psychicznej i docenia grę głównej pary aktorskiej. Wychwalano zwłaszcza Jennifer Lawrence. – Film jest tak dobry, że może uchodzić za wspaniałą, dawną klasykę – pisał słynny krytyk Roger Ebert na łamach „Chicago – Sun Times” i nie był w swym entuzjazmie odosobniony. Richard Corliss („The Time”) zwracał uwagę na kapitalne aktorstwo Lawrence, określając ją jako „wyjątkową aktorkę, która do każdej granej przez siebie roli potrafi wnieść dojrzałość i niezwykłą inteligencję”. Z kolei krytyk Chris Sawin („Examiner”) zachwycał się odtwórcą głównej roli męskiej: – To najlepsza rola Bradleya Coopera. Będąc wielbicielem jego zaskakująco zróżnicowanych ról w „Jestem Bogiem” i „Nocnym pociągu z mięsem”, jestem zdumiony, jak doskonale potrafi oddać wszelkie niuanse. Naprawdę wierzymy, że jego bohater mógł przebywać w szpitalu psychiatrycznym. Podkreślano, że film śmiało i inteligentnie łamie schematy komedii romantycznej, podążając w stronę wzruszenia, zrównoważonego cierpkim humorem. A rolę Roberta De Niro dość zgodnie okrzyknięto powrotem aktora do wielkiej artystycznej formy. „Poradnik pozytywnego myślenia” kosztował zaledwie 21 milionów dolarów i już przyniósł ponad 40 milionów wpływów.
 • Zdjęcia trwały 33 dni. Niektóre sceny, zwłaszcza z udziałem De Niro, nakręcono w kilku wersjach: bardziej mrocznej i bardziej pogodnej, humorystycznej. Ostatecznego wyboru dokonano podczas montażu. Film osiągnął oczekiwaną przez twórców zmienną, komediowo-dramatyczną tonację. Początkowo reżyser myślał o obsadzeniu w głównych rolach Vince'a Vaughna lub Marka Wahlberga i Zooey Deschanel, ale (z powodu innych zobowiązań tych aktorów) zdecydował się na Bradleya Coopera („Kac Vegas”, „Drużyna A”, „Jestem Bogiem”) i Jennifer Lawrence („Do szpiku kości”, „Igrzyska śmierci”). Odtwórczyni roli Tiffany szukano najdłużej: oprócz Deschanel brano pod uwagę takie aktorki, jak Anne Hathaway, Rachel McAdams, Olivia Wilde, Blake Lively, Rooney Mara, a nawet Angelina Jolie. Wybór aktorki uważanej za zbyt młodą do roli Tiffany wydawał się ryzykowny, ale Lawrence przekonała Russella swoją dojrzałością. Reżyser poprosił, by obniżyła głos i nieco przytyła. Tak też uczyniła i, zdaniem Russella, spisała się doskonale. Obsadę uzupełniła, w ważnej roli Dolores, matki Pata, bardzo ceniona australijska aktorka Jacki Weaver, pamiętna z klasycznych filmów Petera Weira („Piknik pod Wiszącą Skałą”, 1974) czy Donalda Crombiego („Caddie”, 1976), a ostatnio z brawurowego występu w gangsterskim „Królestwie zwierząt” („Animal Kingdom”, 2010) Davida Michoda.
 • Na ścieżce dźwiękowej wykorzystano między innymi utwory w wykonaniu Steviego Wondera („My Cherie Amour”, „Don't You Woory 'Bout a Thing”), The Dead Weather („Hustle & Fluss”), Elli Fitzgerald („Do I Love You”), Led Zeppelin („What Is and Never Should Be”), Boba Dylana („Girl from the North Country”), Bruno Marsa („Runaway Baby”), White Stripes („Hello Operator”, „Fell In Love with A Girl”), Franka Sinatry („We Wish You Merry Christmas”).
 • <b>Bradley Cooper</b> - Urodził się 5 stycznia 1975 roku w Filadelfii. Jego matka Gloria jest Amerykanką włoskiego pochodzenia, a ojciec Charlie, makler giełdowy, ma irlandzkie korzenie. Cooper dorastał niedaleko Jenkintown w Pensylwanii. Już jako młody chłopak postanowił, że zostanie aktorem. Wpływ na jego decyzję miała fascynacja kreacją Johna Hurta w filmie Davida Lyncha „Człowiek słoń”. Do roli, dla której podziw tak mocno odcisnął się na jego życiu, powrócił wiele lat później, grając ją podczas przedstawienia dyplomowego w Actors Studio Drama School w Nowym Jorku. Cooper ukończył Germantown Academy w 1993 roku, następnie rozpoczął naukę na Villanova University. Po roku przeniósł się na Georgetown University, który ukończył w 1997, uzyskując licencjat z języka angielskiego. Tam też nauczył się płynnie mówić po francusku, w czym niewątpliwie pomogło sześć miesięcy spędzonych na wymianie studenckiej w Aix-en-Provence.
 • Następnie studiował aktorstwo w New School University. Karierę telewizyjną rozpoczął (jeszcze podczas studiów) od epizodu w serialu „Seks w wielkim mieście”. Darren Starr, producent serialu, zaangażował go do kolejnych swoich produkcji. Na dużym ekranie młody aktor zadebiutował w filmie „Wet Hot American Summer” w 2001 roku. Przełomem była rola w słynnym serialu „Agentka o stu twarzach”. Gwiazdorską pozycję zdobył Cooper po roli Phila w przebojowej komedii „Kac Vegas”. Cooper zagrał też główną rolę w sitcomie „Kill grill”, którego fabułę oparto na biografii znanego kucharza Anthony'ego Bourdaina. Jednak z powodu niskiej oglądalności serial zdjęto z anteny. W 2006 roku, razem z Julią Roberts i Paulem Ruddem, wystąpił w przedstawieniu „Trzy dni deszczu” wystawianym na Broadwayu. Był także prezenterem w programie podróżniczym „Globe Trekker”. Magazyn „People” obwołał go rok temu Najseksowniejszym Żyjącym Facetem (Sexiest Man Alive 2011).
 • <b>Jennifer Lawrence</b> - Zasłynęła nominowaną do Oscara rolą w kameralnym thrillerze „Do szpiku kości” („Winter's Bone”, 2010, reż. Debra Granik). Urodziła się 15.08.1990 roku w Louisville, stan Kentucky. Karierę zaczynała jako modelka; w 2004 roku, podczas pobytu w Nowym Jorku, po kilku przesłuchaniach zdobyła role w reklamówkach. Wkrótce powierzono jej rolę w sitcomie „The Bill Engvall Show”. Potem pojawiła się m.in. w filmach „Company Town” (TV, 2006), „The Poker House” (2008), „The Burning Plain”(DVD: „Granice miłości” ,2008), „X-Men: Pierwsza klasa” („X-Men: First Class”, 2011), „The Beaver” (2011). Po wielkim sukcesie „Igrzysk śmierci” („The Hunger Games”, 2012) stała się jednym z najgorętszych nazwisk w Hollywood. Zagrała w thrillerze „House at the End of the Street” (2012), a obecnie ukończyła zdjęcia do filmu „Serena” w reżyserii Susanne Bier, gdzie jej partnerem był ponownie Bradley Cooper. Pracuje też nad drugą częścią „Igrzysk...”. Gra na gitarze, podziwia Jeffa Bridgesa, Meryl Streep, Laurę Linney i Cate Blanchett.
 • W głosowaniu „Top 99 Women 2013” brytyjskiego portalu AskMen, w którym 2,4 mln mężczyzn odpowiedziało na pytanie, którą z celebrytek wybrałoby na swoją partnerkę, przeskoczyła na czoło listy z 47 miejsca w poprzednim roku (wyniki ogłoszono 11 grudnia 2012). Mimo oszałamiających sukcesów, pozostaje skromną dziewczyną. W wywiadzie dla „Vanity Fair” (luty 2013) powiedziała: – Wszyscy pytają mnie: jak to się dzieje, że popularność nie uderza ci do głowy? A ja pytam: Niby dlaczego miałabym stać się zarozumiała? Przecież nie ratuję niczyjego życia. Lekarze ratują ludziom życie, czy strażacy, którzy wchodzą do płonących budynków. Ja tylko gram w filmach. To głupie zajęcie.
 • <b>Robert De Niro</b> - Wybitny, wyjątkowo wszechstronny aktor amerykański, także reżyser i producent. Urodził się 17.08.1943 roku w Nowym Jorku. Jest dwukrotnym laureatem Oscara, za rolę drugoplanową w „Ojcu chrzestnym II” i rolę główną w „Raging Bull” (wideo: „Szalejący byk”, TVP: „Wściekły byk"). Wyróżniony został ponadto czterema nominacjami do tej nagrody. Wychowany w Nowym Jorku, brał lekcje aktorstwa m.in. u Lee Strasberga. Sławę przyniosły mu „Mean Streets” (wideo: „Nędzne ulice”, TVP: „Ulice nędzy”) Martina Scorsese, które zapoczątkowały trwającą wiele lat współpracę aktora i reżysera. Jej efektem był chociażby „Taksówkarz” (nominacja do Oscara), czy „Chłopcy z ferajny”. W roku 1986 aktor zadebiutował na Broadwayu w sztuce „Cuba and His Teddy Bear” i otrzymał Theater World Award. De Niro jest współwłaścicielem wytwórni Tribeca, w której powstały m.in. „Mroki miasta”, „Przylądek Strachu”, „Faithful” (wideo: „20 lat... i ani dnia dłużej"), czy „Thunderheart” (wideo: „Na rozkaz serca”). Pracuje także jako reżyser – nakręcił „Prawo Bronxu” i „Dobrego agenta”. Jest powszechnie znany z obsesyjnego zaangażowania w pracę i wielkiej zdolności do fizycznej transformacji.
 • Jennifer Lawrence i Bradley Cooper
 • Jacki Weaver i Robert De Niro
 • Bradley Cooper, Jacki Weaver i Chris Tucker
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!