« Powrót do artykułu

Sąd o więzach rodzinnych. Opieka nad własnym małżonkiem wyklucza świadczenie pielęgnacyjne?

Okoliczność, iż żona sprawuje opiekę nad własnym małżonkiem, nie może być podstawą do odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. Wykluczenie małżonka z kręgu osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego, obciążonego obowiązkiem alimentacyjnym oraz zdolnego do pracy, a niezatrudnionego ze względu na konieczność sprawowania opieki nad członkiem rodziny, byłoby naruszeniem Konstytucji RP – stwierdził WSA w Poznaniu.

senior, smutek

żródło: ShutterStock

Organ II instancji przytoczył w pierwszej kolejności przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych, wskazując, że zgodnie według 17 ust. 1b świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała: nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (7)

  • Brawo(2020-02-15 10:50) Zgłoś naruszenie 196

    Dalej płaćcie urzędnikom pomocy społecznej mniej niż podopiecznym, to już nie będzie tam nikogo, kto coś potrafi i logicznie myśli. Zostaną sami idioci i nieudacznicy, nie mający pojęcia o stosowaniu prawa. W ogóle po co urzędnicy, niech komputery wydają decyzje losowo. Efekt będzie ten sam. Przecież tylko id!ota mógł taką decyzję wydać!

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • remick(2020-02-16 06:01) Zgłoś naruszenie 66

    Uczony burmistrz Poznania chetnie ograniczylby art. 17 ust. 1a przyznaniem opieki dla tylko dla osob w wieku przedszkolnym z 10-letnim stazem pracy i sPOrzadzona POdczas jazdy tramwajem tylko przez osobe POtrzebujaca opieki w srody lub czwartki w godzinach POmiedzy 16:00 a 16:03,... 🥳

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!