« Powrót do artykułu

ZUS musi poinformować emeryta o konieczności potwierdzenia podpisu

Od kilkunastu lat mieszkam w Niemczech. Pobieram również z ZUS rentę rodzinną po zmarłym mężu. Co jakiś czas przesyłałam formularz, w którym potwierdzałam, że wciąż żyję. W tym roku jednak ZUS wstrzymał mi wypłatę renty, bo stwierdził, że nie potwierdzałam podpisu w niemieckim odpowiedniku ZUS. Nikt mi o tym wcześniej nie mówił, a poza tym przez tyle lat nikt tego ode mnie nie wymagał. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

emeryci, emerytura, seniorzy, emeryt

żródło: ShutterStock

ZUS może sprawdzić, czy świadczeniobiorca mieszkający za granicą żyje, albo kierując do niego formularz poświadczenia życia i zamieszkania, albo kontaktując się z zagraniczną instytucją ubezpieczeniową.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (3)

 • jan78lat(2020-02-04 15:19) Zgłoś naruszenie 10

  emerytki czekają z rocznika 1953 na decyzje przeliczenia emerytur ponownie jak dlugo jeszcze mamy czekac

  Odpowiedz
 • Wyborca(2020-02-04 18:57) Zgłoś naruszenie 10

  Ta złodziejska firma musi załatwić perfidne oszustwo na emerytkach 1953 w jakim kraju my żyjemy , katolickim oszukańczym . Jednak złodziej zawsze bedzie złodziejem nawet te judaszowe 500+ nie pomorze .

  Odpowiedz
 • Kalina(2020-07-29 12:59) Zgłoś naruszenie 00

  Mam 74 lata zmarł mąż powinnam dostać rentę ale adres na pobyt stały był wraz ze mną natomiast korespondencja do ZUS była na adres syna wszystkie koszty związane z pogrzebem były na mnie nie chcą wypłacić renty co wy na to?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!