« Powrót do artykułu

Emerytura górnicza. Komu przysługuje?

Emerytura górnicza przysługuje ściśle określonemu gronu pracowników po zliczeniu okresów pracy górniczej oraz pracy równorzędnej z pracą górniczą. By uzyskać tego typu świadczenie należy wykazać co najmniej 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni) pracy.

kopalnia, górnik, górnictwo

żródło: ShutterStock

Przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej uwzględnia się okresy pracy górniczej i pracy równorzędnej z pracą górniczą, będące okresami składkowymi lub nieskładkowymi. Okresy pracy górniczej i pracy równorzędnej z pracą górniczą uwzględnia się, jeżeli praca ta wykonywana była co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (5)

 • tadzia(2019-10-06 19:46) Zgłoś naruszenie 31

  W końcu przecież nadchodzi nowe jeśli chodzi o emerytury, a mam na myśli tutaj ppk. Będzie można w jakiś rozsądny sposób zadbać o swoją przyszłość

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy.(2019-10-07 09:02) Zgłoś naruszenie 212

  Nikt za Nich nie płaci dodatkowych składek za wcześniejszy wiek emerytalny wiec dlaczego. Pracują 20 lat ,zyja jeszcze 40 i co ! Kto ma Ich utrzymywać. Zazwyczaj jeszcze na tej emeryturze podejmują dodatkową prace blokując innym znowu miejsca pracy! Dlaczego reszta społeczeństwa ma na Nich robić.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • iren(2019-10-07 10:48) Zgłoś naruszenie 10

  a górnictwo naftowe to pies..

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!