« Powrót do artykułu

Zalasiński: Ślepa dezubekizacja i domniemanie winy

Nie cichną wątpliwości (także konstytucyjne) związane z nowelizacją ustawy zaopatrzeniowej (tzw. ustawa dezubekizacyjna – Dz.U. z 2016 r. poz. 2270), którą Sejm przyjął 16 grudnia 2016 r., obradując w warunkach dalekich od standardów parlamentarnych. Ustawa ta przewiduje obniżenie świadczeń emerytalnych i rentowych co najmniej 32,5 tysiąca osób, które pełniły służbę na rzecz totalitarnego państwa. To druga ustawa dezubekizacyjna – po ustawie z 2009 r. (Dz.U. nr 24 poz. 145) – której celem jest obniżenie tych świadczeń. W tym jednak przypadku ograniczenie jest tak drastyczne, że faktycznie dochodzi do pozbawienia prawa do zabezpieczenia społecznego (art. 67 Konstytucji RP). Za każdy rok służby na rzecz totalitarnego państwa funkcjonariuszowi zgodnie z ustawą dezubekizacyjną należy się bowiem emerytura w wysokości 0 proc. podstawy jej wymiaru (art. 15c ust. 1 pkt 1).

paragraf

żródło: ShutterStock

Na gruncie ustawy zaopatrzeniowej nie sposób uznać automatyzmu kwalifikowania służby w pionie łączności jako służby na rzecz organów bezpieczeństwa państwa

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (15)

 • emeryt(2019-09-11 17:13) Zgłoś naruszenie 873

  Jest to ustawa represyjna ,odwetowa i zbrodnicza................

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • robert(2019-09-12 10:27) Zgłoś naruszenie 740

  2 5 lat służby w policji po 1991 r., latałem i uganiałem się z autentyczną pasją za bandziorami i wszelkiej maści kryminalistami, straciłem zdrowie i chęć do życia. Za 8 miesięcy służby w Wojskowej Służbie Wewnętrznej - z której przeszedłem w 1991 r do policji pisuary zabrały mi 2/3 emerytury. Mają czelność bajdurzyć o państwie prawa, przekupili judaszowymi srebrnikami sporą część narodu - starym marksistowskim dogmatem ,,byt kształtuje świadomość".

  Odpowiedz
 • utylizowac(2019-09-11 08:38) Zgłoś naruszenie 711

  wczoraj na komisji sprawiedliwosci pokazali co moze komunista moze wszystko nawet pogonic przed czasem nie dajac dojsc do slowa tak rzadzi czerwona zaraza piotrowski

  Odpowiedz
 • cent(2019-09-12 11:54) Zgłoś naruszenie 670

  Zabrano emerytury wysłużone po 1990 roku w wolnej Polsce. Wysłużone w Policji, UOP, CBŚ, Straży Granicznej .NIECHAJ TO BĘDZIE PRZESTROGA DLA OBECNIE SŁUŻĄCYCH!!!!!!!!!!!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • pokrzywdzony przez PiS(2019-09-12 10:00) Zgłoś naruszenie 661

  sprawiedliwość jeszcze wróci,  25 lat służyłem w Wolnej Polsce po 1990 roku, emeryturę policyjną nabyłem zgodnie z prawem a PiS bezprawnie mi ukradł jej połowę!!!! 1 rok i 3 miesiące (okres od maja 1989 do lipca 1990) pracy w wydziale paszportów przed 1990 r. jako zwykły pracownik pomocniczy w stopniu starszego szeregowego przy zakładaniu teczek paszportowych uznawany jest przez PiS jako służba na rzecz rzekomego państwa totalitarnego!!! jeszcze Błaszczak, Zieliński i Kaczyński staną przed Trybunałem Stanu za wprowadzenie tej haniebnej represyjnej ustawy uchwalonej w sposób nie konstytucyjny w Sali Kolumnowej, dlaczego pisowscy rozliczyli jednym cięciem tylko jedna grupę zawodową?w demokratycznym państwie nie ma odpowiedzialności zbiorowej. czy Piotrowicz były komunistyczny prokurator nie ma na sumieniu nic złego?! dlaczego pseudo dobra zmiana nie rozliczy wszystkich partyjniakow prl-owskich??? czy oni już wszyscy wyginęli w Polsce? czy emeryci Ludowego Wojska Polskiego nie pobierają emerytur obecnie?! dlaczego też ich PiS nie rozliczył dekomunizacją? ta ustawa to  podła zemsta PiS-u nie na tych ludziach których powinna dotyczyć !!!!! a emerytura to nie przywilej tylko wypracowane świadczenie za pracę czy też służbę dla Ojczyzny czy w obecnych czasach czy też kilkadziesiąt lat wcześniej. Polska Ludowa była przecież legalnym państwem uznawanym przez cały świat. dezubekizacja według PiS to represja wobec niewinnych ludzi. to zwykle złodziejstwo pieniędzy z emerytur policyjnych na zapewnienie wypłat 500+ !!!

  Odpowiedz
 • EMERYT Z WYDZ.ŁĄCZNOŚCI(2019-09-12 10:48) Zgłoś naruszenie 531

  MY MILICJANCI I POLICJANCI Z WYDZ.ŁĄCZNOŚCI ZOSTALIŚMY WROBIENI PRZEZ PRACOWNIKÓW IPN.NIE BYLIŚMY WERYFIKOWANI W ROKU 1990,BO WYDZ.ŁĄCZNOŚCI NIE BYŁY NIGDY ZLIKWIDOWANE-ISTNIEJĄ PO DZIEŃ DZISIEJSZY W KWP.W ZAISTNIAŁEJ SYTUACJI ZABRANO NAM EMERYTURY.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • olka(2019-09-16 19:04) Zgłoś naruszenie 221

  Najsmutniejsze kto się szczyci pomysłem na tę ustawę,Pan Zieliński i Błaszczak którzy nie są już w Policji nie wiem czy to nie zwykły unik przed odpowiedzialnoscią finansową po wygranych roszczeniach bo kiedys tam....sprawiedliwosć nastanie,jestem za opcją oddania z odsetkami z własnej kieszeni.

  Odpowiedz
 • mojra(2019-09-12 19:47) Zgłoś naruszenie 474

  Co by nie mówić... Gdyby nie zmiana systemu, to do tej pory merdalibyście ogonami w tych swoich SB, WSW itp. służbach. Więc nie płaczcie nad rozlanym mlekiem. Że uganialiście się za przestępcami po 90? Trzeba było iść do łopaty.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • jabol(2020-08-06 18:45) Zgłoś naruszenie 30

  Praca w SB i ABW różniła się TYLKO nazwiskami, i to wszystko. Pisuary poprzez tą ustawę chcieli UKRYĆ kolegów z P{IS, którzy za komuny dorabiali się KAPUJĄC na kumpli., Przecież to proste od kilku tysięcy lat.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!