« Powrót do artykułu

Odsetek Polaków z wyższym wykształceniem jest zbliżony do średniej państw OECD

W 2018 r. 44 proc. młodych dorosłych w Polsce zdobyło wyższe wykształcenie - to odsetek zbliżony do średniej państw OECD, wynika z raportu "Education at a glance 2019", który przedstawiono we wtorek w resorcie nauki. W 2008 r. ten odsetek w naszym kraju wynosił 32 proc.

społeczeństwo ludzie

żródło: ShutterStock

OECD to organizacja międzynarodowa o profilu ekonomicznym skupiająca 36 wysoko rozwiniętych i demokratycznych państw. Utworzona na mocy Konwencji o Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju podpisanej w Paryżu przez 20 państw 14 grudnia 1960.

statystyki

Komentarze (1)

  • Obserwator akademicki(2019-09-10 15:14) Zgłoś naruszenie 31

    Kwestia podstawowa tych wskaźników jest następująca: Jaki jest poziom tego wykształcenia? Na wielu uczelniach publicznych nastąpiło obniżenie poziomu nauczania. Należy wspomnieć też o szkołach prywatnych. Większość z nich nastawionych jest na zysk, a studenci na otrzymanie dyplomu niskim nakładem pracy. Należy też wspomnieć o poziomie kandydatów. Przykładów można podać wiele, np. maturzyści z rozszerzoną maturą z matematyki dysponują mniejszą wiedzą od, np. 50 latków ze starą maturą. Autentyczny przykład z jednej z uczelni. Są uczelnie, które kształcą na wysokim poziomie. Kiedyś tzw. małą matura była uważana za dobre wykształcenie. Może lepiej mniej, np. 15% ale zdolnych i ambitnych. Nie każdy musi być inżynierem czy magistrem.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!