« Powrót do artykułu

Pozyskiwanie środków finansowych w PAN kuleje. Duszyński: Środowisko naukowe za mało się stara [WYWIAD]

- W Polskiej Akademii Nauk jest sporo osób, które nie wiedzą, jak się zabrać do pozyskiwania środków europejskich - mówi w wywiadzie dla DGP prof. Jerzy Duszyński, prezes PAN.

Jerzy Duszyński

żródło: Dziennik Gazeta Prawna

prof. Jerzy Duszyński, prezes PAN

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (5)

 • ozzy40(2019-07-17 13:10) Zgłoś naruszenie 206

  Instytuty PAN, tak samo jak i cała nauka w Polsce, dostają za mało pieniędzy, 700 mln - trochę więcej niż jeden goły F-35, a nowy algorytm ministra Gowina obcina corocznie pieniądze najlepszym z nich. Za to co dostają, często robią cuda, wyprzedzając uniwersytety. Z drugiej strony, humanistyka i nauki społeczne w Polsce leżą nie tylko w PAN, a za ich reformę trzeba się było wziąć lata temu. Odnośnie samego PAN - jedną opcją jest centralizacja pod wodzą Prezesa, który przez pierwszą kadencję nie podjął reform i pokłócił się z instytutami (czekamy na ten projekt reformy!). Drugą oderwanie instytutów od towarzystwa naukowego starszych Panów, tzw. korporacji PAN. Trzecią - włącznie ich do uniwersytetów.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Zibi(2019-07-26 02:28) Zgłoś naruszenie 50

  Pozyskiwanie środków europejskich z unijnego programu HORYZONT 2020 to wyzwanie dla całego krajowego środowiska akademickiego, więc jednostek organizacyjnych uczelni wyższych - 781, branżowych instytutów badawczych - 115, instytutów naukowych PAN - 69. Ponadto nauka polska pod względem finansowania zajmuje dopiero 35 miejsce w Europie wedle danych OECD. Tym samym nakłady na naukę w Polsce są bardzo niskie, a płace nie są konkurencyjne względem wynagrodzeń naukowców z wysokorozwiniętych państw Europy i globu. Polscy naukowcy w ogóle nie muszą się wysilać, bo zwyczajnie nie ma po co. Spokojnie można wrzucić na pełny luz, bez dwóch zdań.

  Odpowiedz
 • ddd(2019-07-19 11:03) Zgłoś naruszenie 112

  Polecam na FB grupę o patologiach polskiej nauki: WYCIĄGANIE GRANTÓW NA PSEUDONAUKOWE BADANIA

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!