Socjalna, rodzinna, wypadkowa: Ile wynoszą renty w 2019 roku

Osoba niezdolna do pracy może starać się kilka rodzajów renty z ZUS, w tym wypadkową czy socjalną. Świadczenie mogą otrzymać także członkowie rodziny po śmierci krewnego.

wypadek przy pracy

żródło: ShutterStock

Renta z tytułu niezdolności do pracy

O rentę z tytułu niezdolności do pracy mogą ubiegać się osoby niezdolne do pracy. W polskim prawie obowiązują dwie kategorie osób niezdolnych do pracy: częściowo lub całkowicie. Za osobę częściowo niezdolną do pracy uznaje się osoby, które utraciły możliwość wykonywania pracy w swoim zawodzie, zaś za całkowicie niezdolne do pracy uznaje się te, które nie mają możliwości wykonywania jakiejkolwiek pracy. ZUS może w obu przypadkach przyznać prawo do renty stałej, okresowej lub szkoleniowej. Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy otrzymają osoby, które mają wymagany i odpowiedni do wieku staż ubezpieczenia, który wynosi: • 1 rok – jeżeli stałeś się niezdolny do pracy zanim ukończyłeś 20 lat, • 2 lata – jeżeli stałeś się niezdolny do pracy między 20 a 22 rokiem życia, • 3 lata – jeżeli stałeś się niezdolny do pracy między 22 a 25 rokiem życia, • 4 lata – jeżeli stałeś się niezdolny do pracy między 25 a 30 rokiem życia, • 5 lat – jeżeli stałeś się niezdolny do pracy po ukończeniu 30 lat, przy czym okres ten musi przypadać w ciągu ostatnich 10 lat: o przed dniem, w którym zgłosiłeś wniosek o rentę, lub o przed dniem, w którym powstała Twoja niezdolność do pracy; Dodatkowo niezdolność do pracy powinna powstać w czasie okresów składkowych lub nieskładkowych wskazanych w ustawie emerytalnej, albo w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów. Ten wymóg nie obowiązuje, jeśli osoba starająca się o rentę spełni łącznie następujące warunki: • jest całkowicie niezdolny do pracy oraz • ma co najmniej: o 20-letni staż ubezpieczeniowy – jeśli jest kobietą, o 25-letni staż ubezpieczeniowy– jeśli jest mężczyzną. Wysokość renty zależy od kwoty bazowej obowiązującej w momencie przyznawania świadczenia, ilości udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych oraz od zarobków uwzględnianych w podstawie wymiaru renty. 75 proc. renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy otrzyma osoba uprawniona do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Ustawodawca ustalił minimalną wysokość najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy. Od marca 2019 roku w przypadku całkowitej niezdolności do pracy rencista otrzyma co najmniej 1100,00 zł, a w przypadku częściowej niezdolności do pracy będzie to 825 zł. Na większe kwoty mogą liczyć osoby, których niezdolność do pracy powstała w wyniku wypadku lub choroby zawodowej. Otrzymają one co najmniej odpowiednio: 1320 zł lub990 zł. Tyle samo dostaną osoby pobierające rodzinną rentę wypadkową.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

  • Tofik(2019-03-19 19:09) Zgłoś naruszenie 20

    Bujanie ślepego. 5 lekarzy ZUS stwierdziło że osoba po operacji serca jest w pełni sprawna i może skakać na bungiee. Jednym słowem może wszędzie pracować. Operacja serca w niczym jego nie ogranicza.

    Odpowiedz
  • Krystyna M(2019-03-28 08:16) Zgłoś naruszenie 00

    Po wypadku w pracy / złamana w nadgarstku prawa ręka-nie zginam palców, zatem nie mogę prowadzić auta / jadę na komisje do oddziału ZUSu busami z przesiadkami oddalone 80- 90 km.Oddział od dworca PKS ok 3km, na zadupiu miasta. Dodam że jest kilka oddziałów w których są komisje ZUS w obrębie 30 -35 km, dojazd bez przesiadek. O co chodzi z tą turystyką?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!