« Powrót do artykułu

100 lat polskiego prawa: Społeczeństwo się starzeje, a system emerytalny jest podobny do tego z międzywojnia

Obecny system emerytalny – choć zatoczył kilka kół – tak naprawdę niewiele różni się od tego przyjętego w okresie międzywojnia. Tyle że wtedy społeczeństwo rosło w siłę. Dziś się starzeje.

Tygodnik DGP z 5 października 2018 r.

żródło: Dziennik Gazeta Prawna

Tygodnik DGP z 5 października 2018 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (19)

 • Voxveritas(2018-10-05 19:30) Zgłoś naruszenie 270

  Repartycyjny system emerytalny, który co do zasady funkcjonuje w Polsce, sam w sobie pomimo że jest piramidą finansową powinien dawać gwarancję przyzwoitej emerytury za rozsądną składkę. Lecz niestety kolejne mafijne oligarchie rządzące pozbawione przyzwoitości, wiedzy i wyniku matactw finansowo-politycznych, wyłączyły z systemu kolejne grupy nacisku politycznego. Poslowie, senatorowie, sedziowie, prokuratorzy, wojsko, policja, Krusowcy, górnicy, słuzby dwu i trzy literowe i bóg wie kto jeszcze, razem jakies 8 mln świetych krów (lepszych kast), które nie płaca nic lub fikcyjnie, szybko odchodząc na emerytury z wielokrotnie wyższymi świadczeniami jak ci co płacą. Nadto patologiczna organizacja ZUS z 46 tys urzedasów wraz z wiecznie podłączonymi politycznymi "doradcami" z tamtej epoki, siejącymi zamęt w systemie doprowwadzającymi do deficytu systemu i wszelkich szalbierstw z tym związanych. Jednym z nich ma własnie byc PPK które słuzyc ma wyłacznie zasypaniu dziury w Zus kosztem tych co i tak płacą a nie rzeeczywistym zabezpieczeniu przyszłych emerytów. Najpierw ucywilizować nalezy istniejący system likwidując bandyckie i sredniowieczne przywileje, wprowadzając jedną równą składkę pobieraną od wszystkich bez wyjątku. płaconą przez 40 lat gwarantującą jedna przyzwoitą emeryturę po tym okresie, a dopiero po takiej zmianie proponowac mozna dodatkowe opcje ubezpieczeń.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • kolo(2018-10-05 12:08) Zgłoś naruszenie 182

  W ostatnich latach umieramy coraz młodziej, więc artykuł mówi o przeszłosci. Nawet wiek dozycia wg GUS zmalał.

  Odpowiedz
 • I dalej opiera się o Inwestycje...... w Obligacje (2018-10-05 10:16) Zgłoś naruszenie 181

  Obligacje w systemie emerytalnym ....to prosta droga do Katastrofy. Owszem Państwo dostaje zastrzyk gotówki - ale potem jak z OFE - nie jest w stanie owej gotówki oddać, gdy nadejdzie moment wykupu, a skala zwrotu staje się gigantyczna i powiększona o odsetki. jak słyszę że PPK ma się opierać o inwestycje w Obligacje to bierze mnie pusty śmiech.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Kasia(2018-10-05 14:49) Zgłoś naruszenie 145

  na pewno nie jest taką formą 500+ dla młodych, dla ich dzieci.mamy tyle, na ile nas stać. To odzwyczajanie ludzi od pracy. I brak odpowiedzialności za swoich dziadków i rodziców.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • D N O - te trzy litery oddają całość(2018-10-05 10:10) Zgłoś naruszenie 132

  Całkowicie prawdziwy opis polskiego prawa powstał w wieku XVI: "Polskie prawo jest jak pajęczyna, bąk się przeciśnie, uwięźnie muszyna". Polskie prawo to system całkowicie niesprawiedliwy, niewydolny, niezmiernie surowy za drobnostki i super-łagodny za ciężkie zbrodnie. Nie rozwiązuje, żadnych problemów bieżących. Od kilkunastu lat pisane bełkotliwym językiem, który z roku na rok się pogarsza. Jak dramatycznie beznadziejna jest legislacja od kilku lat, wiedzą wszyscy, którzy muszą czytać te legislacyjne wypociny. Do tego system jest zamknięty. Skostniałe formy świadczenia usług, organizowane na podsawie średniowiecznych założeń cechowy. Specjalizacji ani śladu. Logiki próżno w tym szukać. Nawet matematycznie można udowadniać te absurdy, ale nikt sobie z tego nic nie robi. Szkoda nawet czasu na opisywanie tego wszystkiego

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2018-10-05 18:24) Zgłoś naruszenie 116

  Pytanie ,dlaczego GUS nie podaje wieku dozycia dla osob zatrudnionych w przemyśle w tym cięzkim a nie wszystkich łacznie z rolnikami i Tuskiem nierobem zyciowym wrzuca do jednego wora.

  Odpowiedz
 • Dwa razy zaplacimy za obligacje SP(2018-10-05 11:40) Zgłoś naruszenie 92

  Dzieki PPK dwa razy zaplacimy za obligacje SP. Raz przy zakupie obligacji ze skladki PPK, drugi raz przy wykupie obligacji SP z naszych podatkow.

  Odpowiedz
 • Kto pod kim dołki kopie, ten często wpada w nie(2018-10-05 12:35) Zgłoś naruszenie 73

  Artykuł nieprawdziwy. System ubezpieczeń społecznych jest dwojaki. I ten z przedwojnia i nowy wprowadzony przez Buzka z biskupami - system zdefiniowanej składki. Od 1999 r. przygotowano grunt do emerytur w wysokości 0.46 gr lub 300 zł - gwarantowana minimalna jest tylko dla nielicznych. Bardzo wysokie em. mają partyjniacy i księża.@ DNO - zgadza się takie prawo mamy i teraz. Ludzie PiS /i wszyscy partyjni/ i KRK kłamią, oszukują i wyłudzają a wierni i ludzie im na to pozwalają. Jak można wierzyć bezżennym facetom i kobietom co przysięgali na obcą flagę /biało żółtą/, jak można wierzyć kłamiącym politykom, bez umiaru biorącym z budżetu? Kogo słuchacie i popieracie tak macie.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • abc(2018-10-05 16:04) Zgłoś naruszenie 60

  @ Kasia złe traktowanie rodziców to norma. Na filmie i w powieściach dzieci dbają o starych. W rzeczywistości wyciąga z nich co się da, zadłuża się ich na potrzeby młodych i na koniec wyrzuca z własnego mieszkania. Przed wojną takie traktowanie nazywała się wycug u własnych dzieci.

  Odpowiedz
 • najlepsza emerytura to inwestowanie małymi (2018-10-05 13:24) Zgłoś naruszenie 40

  kroczkami w swój interes.Na zasadzie 50 lat pracy.

  Odpowiedz
 • mark(2018-10-12 08:06) Zgłoś naruszenie 11

  Czy to jeszcze ktos czyta z tych u góry-wątpię .Kiedy w końcu najbardziej prosty,sprawiedliwy system emerytalny ,to 35/40 lat pracy ,płaconych składek=dobrowolna emerytura.Ci u góry ,którzy dorwali sie do koryta nie wyobrażają sobie,że można pracować od 15 roku życia ,bez wolnych sobót,a często i niedziel np.300 godzin w miesiącu.Tak ,tak było,ci ludzie dziś są wieku 60+ i skazani są na zupełny śmietnik do 65 roku życia .Według teraz kochanej władzy maja pracować ,płacić składki 50 lat.Są to przeważnie ludzie,którzy ostatnie lata prowadzili działalność gospodarczą ,która musieli zlikwidować z powodu krach na rynku.Taki dramat to tylko w tym kraju,w żadnym innym tacy ludzie nie są pozostawieni bez żadnego świadczenia .Oni mają wypracowany kapitał i żadna łaska.Ci u góry mają staż pracy 20,może 25 lat i tych frajerów ze stażem 50 lat maja w d...e .Amen

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!