« Powrót do artykułu

Kapitał początkowy: Przeliczenie po zmianach w prawie mniej korzystne

Obecnie ZUS sztucznie podnosi kapitał początkowy o liczbę lat, jakie zostały wnioskodawcy do ukończenia 60. lub 65. roku życia. Wcześniej okres ten był dłuższy, dlatego wcześniejsze emerytury były wyższe.

pieniądze

żródło: ShutterStock

Kapitał początkowy odzwierciedla przebieg kariery zawodowej przed 1 stycznia 1999 r. i jest częścią nowej emerytury. Emerytura ta obliczana jest przez podzielenie zwaloryzowanej kwoty tego kapitału, składek emerytalnych i środków zewidencjonowanych na koncie i subkoncie w ZUS przez średnie dalsze trwanie życia właściwe dla wieku przejścia na emeryturę.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (24)

 • Inepsektor Pracy(2018-03-24 15:56) Zgłoś naruszenie 343

  Kapitał poczatkowy,ZUS,KRUS,Emerytury Górników ,wojskowych i milicji finansowane z innych w ZUS, Wiek Emerytalny ,Donald Tusk i inne mafie, igrzyska olimpijskie i przeciwPOwodziowe stadiony narodowe też finansowane z ZUS --przeciez to jeden wielki ,gigantyczny przekręt narodowy. , ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r życia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w tych szkodliwych. I wszystko to w sytuacji :Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyr

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • soll(2018-03-25 11:04) Zgłoś naruszenie 313

  Liczą, liczą, i co roku emerytury są mniejsze, tak nas rząd robi w bambuko, wystarczy, że zmienią wskaźniki na swoją korzyść i już mamy mniej, bo przecież potrzebne są pieniądze dla młodych zdrowych jak byk rodziców na 500+

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Zawieszona(2018-03-24 13:11) Zgłoś naruszenie 203

  A kiedy PIS naprawi art. 25 ust.1b ustawy emerytalnej wprowadzonej bez okresu przejściowego dla najsłabszych (mundurowi dostali 12 lat a kobiety ur. w 1953 ani jednego dnia) i który zadziałał wstecz do 2008 r i dyskryminuje najsłabszych ze względu na płeć i rok urodzenia??? Czy Polacy wierzą w dobrą zmianę??? W Polsce nie warto długo i uczciwie pracować. Kobiety 53 nie należały ani do ZOMO ani ORMO ani SB ani OFE - były wyłącznie w ZUS i tam uczciwie przez kilkadziesiąt lat odprowadzały składki a w dniu ukończenie 60 roku życia zawieszono IM powszechne emerytury, bo tak działa prawo w Polsce. Emerytura dla tych kobiet nie była przywilejem takie było prawo również dla wcześniej urodzonych, a kobiety 53 nie mogły się wyzbyć wycofać czy zrezygnować z nabytej w dobrej wierze w państwa prawa emerytury.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • mark(2018-03-26 06:47) Zgłoś naruszenie 171

  Dalej udzie w wieku 60+,ze stażem pracy 40+ pozostają bez żadnych środków do życia.Bez pracy ,zdrowia ,zupełny śmietnik .o pracy mogą sobie pomarzyć .Działalność gospodarcza musieli zlikwidować z powodu krach na rynku,różowo jest tylko w TVpis w rzeczywistości wszystkie małe firmy padają i pozostaje śmietnik do 65 roku życia.Taki dramat to tylko w tym kraju.Człowiek po 40 latach pracy skazany jest na MOPS - tragedia.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • xxx(2018-03-24 08:24) Zgłoś naruszenie 1512

  Przecież jest jasne, że jak się chce wcześniej przejść na emeryturę to miesięcy dożycia jest więcej a emerytura przez to mniejsza. Ludzie by chcieli krócej pracować ale dostawać wyższe emerytury. Sami wybrali, nie ma co płakać.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • DWitkowska(2018-03-24 09:12) Zgłoś naruszenie 142

  Doliczyć do kapitału początkowego zarobki z pracy w polskich państwowych firmach zagranicą. Natychmiast! Ryczałt jak za tę samą czyjąś pracę w kraju to GRANDA! Mamy zaświadczenia, nawet miesięczne. Mamy świadków. Umów nie było? Ani z Libią ani z Rosją? W przypadku Dromexu niektórzy mamy też tzw. " libijskie umowy" zawierane na miejscu, prawda panie Assanowicz? Zarabialiśmy nie równowartość 10 dolarów jak w Polsce ale znacznie więcej. Czekam na zmianę decyzji. I nie zrezygnuję z roszczeń. Nie pracowałam chyba na emerytury siwaków i kukuryków oraz innych, którzy z tych układów wyrośli i mają się znakomicie na emeryturach.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • mifin@wp.pl(2018-03-24 13:04) Zgłoś naruszenie 122

  Dlaczego w ustawie nie ma zawartych sankcji dla pracodawcy, który notorycznie uchyla się od obowiązku wystawienia Rp-7 i uniemożliwia tym samym ustalenia wysokości kapitału początkowego we właściwej wysokości?! Trzeba aż lecieć do sądu - do jakiego? - żeby takie ścierwo przymusić do wykonania obowiązku ustawowego? Jaki cel miał ustawodawca, by poprzez brak takich sankcji stwarzać obywatelowi dodatkowe trudności w zebraniu kompletnej dokumentacji potrzebnej do ustalenia emerytury?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • gość(2018-03-28 08:47) Zgłoś naruszenie 90

  Kiedy Państwo uporządkuje czerwcowe emerytury ? Nie może tak być,że osoba przechodzaca na emeryturę w czerwcu traci bardzo wiele w stosunku do emerytur wyliczonych w pozostałych miesiącach. Zajmujemy sie co rusz nowymi inicjatywami, nowymi rozwiązaniami a nie potrafimy czy nie chcemy ??? uporac się z krzywdzacymi przepisami dot. wyliczania wcześniejszych emerytur . Ta krzywda bardzo boli. Jak chcemy budować szacunek do obowiązującego prawa kiedy to prawo jest niesprawiedliwe. Czas naprawić to.

  Odpowiedz
 • MR YZ(2018-03-25 15:27) Zgłoś naruszenie 52

  FUS niedomaga z powodu luki demograficznej spowodowanej złą polityką prorodzinną (szerzej polityką demograficzną) głównie za rządów PO i SLD oraz od 1990 d0 2005 roku oraz przymusową emigracją zarobkowej (duże bezrobocie wśród młodych za ich rządów) za rządów PO młodych Polaków zagranicę. Program 500+ czyli świadczenie wychowawcze ma poprawić wskaźniki demograficzne i jest jednym z czynników które ma skłonić do powrotów Polaków z emigracji zarobkowej. Świadczenia 500+ jest po to by system gwarantowanych świadczeń z FUS się nie załamał ale dotyczy to także szerszego problemu czyli gwarancji otrzymywania świadczeń publicznych finansowanych z danin publicznych.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • on(2019-06-22 14:53) Zgłoś naruszenie 41

  Emeryci czerwcowi skrzyknijmy się, walczy o swoje pieniądze, może pozew zbiorowy do Sądu Państwo nas okrada, sami nam nie oddadzą naszych pieniędzy. Mają pieniądze dla patologii, a dla nas nie. Nam sie te pieniądze należą za naszą ciężką pracę. Emeryci czerwcowi do dzieła!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
 • sekretarka1(2019-09-02 23:26) Zgłoś naruszenie 30

  Emeryci czerwcowi powinni się skrzyknąć na portalu Emeryt to brzmi dumnie i tam są już osoby które by im pomogły napisać wspólne pismo i pokierowałyby gdzie wysłać . Emeryci czerwcowi bierzcie sprawy w swoje ręce.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!