Emerytura i świadczenie pielęgnacyjne: Dla kogo podwyżki w 2018 roku

W 2018 roku pracownicy etatowi mogą liczyć na podwyżki, wzrosła bowiem płacą minimalna. Dzięki waloryzacji zwiększą się też świadczenia emerytów i rencistów.

pieniądze banknoty

żródło: ShutterStock

Rośnie płaca minimalna i stawka godzinowa

Przede wszystkim od 2018 roku wzrosła zarówno płaca minimalna pracowników na etacie, jak i najniższa stawka godzinowa zleceniobiorców.

Już od 2017 roku wzrosła najniższa płaca dla wszystkich pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i od stycznia wynosi ona 2000 zł brutto. Od 1 stycznia 2018 roku płaca minimalna wzrosła o 100 zł i wynosi 2100 zł. Podwyżka płacy minimalnej oznacza jednocześnie, że wzrosły też świadczenia z nią powiązane, w tym odprawa z tytułu zwolnień grupowych, odszkodowanie z tytułu mobbingu lub dyskryminacji oraz dodatek za pracę w nocy. Tu dowiesz się dokładnie, jakie świadczenia wzrosły z płacą minimalną w 2018 roku>>

Z płacą minimalną powiązana jest obowiązująca od roku minimalna stawka godzinowa, która ustawowo wynosi 12 zł brutto, po waloryzacji powiązanej z podwyżką pensji minimalnej, w 2017 roku wyniosła około 13 zł. Od 2018 roku wzrosła do 13,70 zł, czyli o 0,70 gr więcej niż obecnie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (8)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!