« Powrót do artykułu

Emerytury: Górnicy mają problemy z udowodnieniem zarobków sprzed kilku lat

Brak starych dokumentów płacowych powoduje, że emerytowani pracownicy kopalń nie mogą skorzystać z możliwości przeliczenia świadczeń.

ZUS

żródło: ShutterStock

W najgorszej sytuacji są te osoby, których dokumentacja płacowa się nie zachowała.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (56)

 • prawnik - Szczecin(2017-01-12 09:32) Zgłoś naruszenie 2713

  Do autora tytułu "ZUS kwestionuje wynagrodzenia górników" - bynajmniej, nie kwestionuje. To o emeryt ma udowodnić, ze osiągał określone zarobki, a organ rentowy weryfikuje wniosek o ponowne przeliczenie (obliczenie) świadczenia. To będzie lepsze niż wywoływanie u czytelnika wrażenia, że ZUS to znowu jest niedobry i zły. Proszę uważniej formułować tytuły do artykułów.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • uprzejmy(2017-01-12 13:52) Zgłoś naruszenie 272

  Cyrk na kółkach. To przecież w ewidencji ZUSu powinna znajdować się informacja o zarobkach danej osoby na pzrestrzeni KILKUDZIESIĘCU lat !!!!!!!!!!!

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • bogu(2017-01-12 10:39) Zgłoś naruszenie 237

  Najlepiej zarabiali za Gierka i Jaruzelskiego ale nie podobało im sie to.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Anutka(2017-01-12 15:26) Zgłoś naruszenie 232

  To nie tylko górnicy maja problem inne grupy zawodowe również już od dawna !! Brak dokumentacji zarobkowej spowodowal ze ludzie maja o wiele nizsze emerytury , bo wówczas ZUS przyjmuje najniższe wynagrodzenie jakie w danym okresie obowiazywalo to pewnie dlatego tak wielu emerytow i rencistów ma głodowe świadczenia .Kazda wladza okrada emerytow jak może !!!1W latach 80 ych nie było obowiązku przechowywania przez firmy dokumentacji zarobkowej a później się wprowadza system emerytalny w którym sa wymagane zarobki !!!! z 10kolejnych lat lub 20 wybranych .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • :)(2017-01-12 09:14) Zgłoś naruszenie 134

  ZUS teraz dla PiS robi i dalej kwestionuje bezprawnie ale mi odrzucil strzelajac sobie w obydwie stopy bo bedzie musial mi dac duze odszkodowanie :)

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • as(2017-01-13 06:47) Zgłoś naruszenie 131

  podziekujcie buzkowi i suchockiej ze kazali zniszczyc dokumenty do 79roku a lata do 79 to Gierkowskie ja akurat mial 25 i przy budowie huty katowice mialen zarobki x 3 a teraz moge sobie z wora strzelic a w/w dobrze sie czuja a oszukali tysiace pracownikow z tego okresu

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Majka(2017-01-12 17:07) Zgłoś naruszenie 110

  Nastały czasy kiedy pracę zmieniamy często. Dlatego przyszłym emerytom zalecam , aby oprócz świadectwa pracy brać od pracodawców dokument ZUS RP-7 , który zawiera wszystkie zarobki z okresu pracy u danego pracodawcy. Z wnioskiem o taki dokument musicie wystąpić sami , ponieważ nie jest , to obowiązek pracodawcy. Jednak ustawa z 17.XII 1998 r obliguje go DO WYSTAWIENIA ZUS RP-7 jeśli pracownik wystąpi na piśmie o taki dokument. Zatem pamiętać przy rozwiązaniu każdej pracy: świadectwo pracy i dokument o zarobkach ZUS-RP-7 i po problemie z dokumentami o zarobkach sprzed lat.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Jan(2017-01-12 08:43) Zgłoś naruszenie 107

  Ludzie jak nie ZUS to odwołanie do Sądu tam wszystkie dokumenty biorą pod uwagę i świadków wysłuchają i po sprawie. ZUS wie, że na 10 osób może 2 lub 3 piszą odwołanie do Sądu. Nie trzeba żadnego adwokata Sędzia pomoże jak będziesz sam. Tylko Sądy to nic nie kosztuje!! A wiele osób wygrywa!

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • StAAbrA(2017-01-12 12:50) Zgłoś naruszenie 102

  Stary złodziejski numer "na nieudowodnienie" ... No , a tak nawiasem , to PO co ZUS zbiera te wszystkie ZUS-SRUA co miesiąc , o kasie co miesiąc za każdego pracownika nie wspominając , skoro nie wie , ile i kto zarabiał ? To jak on , ten SRUS , weryfikuje te "dowody" emerytalne dostarczone przez emerytów - skoro "swoich dowodów" nie ma ? I gdzie są te miliardy dolków wydane via różne Prokomy na różne informatyzacje , cyfryzacje , że o tzw Pentagonie nie wspomnę ? Co do łańcuchowych , to nadmienię z lekka , że zaPOmnieli o przygwożdżeniu emeryta numerem na brak inicjatywy procesowej . I roszczeniowej postawie antysPOłecznej .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • adsenior(2017-01-13 17:12) Zgłoś naruszenie 64

  To wszystko "prezent" balcerka, który jako minister finansów i wicepremier, kazał archiwizować dokumenty płacowe, tylko od 1980 roku, pozostałe na przemiał. Ja prze tego sqoorsyna, jestem do tyłu o kilka set złoty, na otrzymywanej emeryturze.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • stoczniowiec(2017-01-12 14:23) Zgłoś naruszenie 65

  w ksiazeczkach ubezpieczeniowych sa ( byly) rubryki o zarobkach,gdzie nalezalo wpisywac zarobki za caly rok, oczywiscie jak sie pracowalo,ZUS doposzcza te wpisy, wiec jaki problem maja ci gornicy.Przeciez ten ZUS powinien wiedziec ,ze ci gornicy zarabiali bardzo duzo i ZUS z automatupowinie wpsywac im srednia np.10 000,0 pln.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • lejman(2017-01-12 11:39) Zgłoś naruszenie 52

  tak ale w dalszym ciagu musisz udowodnic swoje racje, to ze teraz jest taka mozliwosc nie zmienia faktu ze niektore społki mogły redukowac ilosc dokumentacji ktora zalegała po 12 latach bo tak wtedy funkcjonowała ustawa

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Wieslaw(2017-04-19 11:14) Zgłoś naruszenie 31

  Polski rzad okradl emerytow gorniczych z deputatu weglowego dlatego ze sponsoruje zrodla termalne dla bizmesmena Rydzyka.Zmieniam obywatelstwo .

  Odpowiedz
 • olo1953(2017-01-15 13:29) Zgłoś naruszenie 30

  MOJE ZAROBKI Z LAT 1971-1977 PONOC NIE ARCHIZOWANE /pracowałem w PZL_HYDRALna akord zarabiałem w tym czasie ok 8-10tys zł / Do legitymacji ubezpieczeniowej nie wpisywałem zarobkow .Mając 20 lat nie myślałem o emeryturze.ALE CZAS 3 dni przed służbą i 7 po powrocie z wojska wtym czasie jest archizowany i zaliczony jako nieskładkowy. Emerytura w 2018r po 47 latach fizycznej pracy. Za tuska miałbym 49 lat harówy .DZIEKI PREZYDENT DUDA za cofniecie wieku do 65lat. A kto chce niech pracuje nawet do śmierci !!!!!!!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Jan zKnurowa(2017-11-22 21:19) Zgłoś naruszenie 20

  dzięki za radę dziś sąd uznał moją rację trzeba walczyć o swoje TAK TRZYMAĆ dla Górnika z Zabrza Dzięki

  Odpowiedz
 • PO(2017-01-12 17:55) Zgłoś naruszenie 27

  co ty piszesz?a dokumentacja w ZUSie

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Gornik z Zabrza(2017-11-10 20:15) Zgłoś naruszenie 20

  Jan z Kurowa idz do sądu, ja wygrałem, miałem tak samo jak ty!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • qqq(2017-01-15 09:17) Zgłoś naruszenie 20

  Trzeba dbać o gromadzenie dokumentów o własnych zarobkach. Nikt za was tego nie zrobi. ZUS nie wymyśla przepisów, ZUS jest organem wykonawczym. Przepisy wymyślają sejm i Ministerstwo Pracy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Jan z Knurowa(2018-02-22 18:58) Zgłoś naruszenie 20

  Ja wygrałem z ZUSem w Sądzie Okręgowym mam korzystny wyrok dla mnie lecz ZUS odwołał się od tego wyroku do Sądu Apelacyjnego bo ma mi zapłacić dużą kwotę za 13 miesięcy zwłoki a to im nie pasuje- i znowu trzeba czekać czas wyczekiwania ok. 10 miesięcy najlepiej dla ZUSu aby nikt się nie odwoływał to by było pięknie. Jan zKnurowa.

  Odpowiedz
 • RFB(2017-01-16 09:53) Zgłoś naruszenie 03

  Widać, że w komentarzach wypowiadają się w większości ludzie młodzi, ponieważ kompletnie nie wiedzą jak było za PRLu !. Więc przypominam: W PRLU NIGDY ZUS NIE WIEDZIAŁ ILE KTO MA NA KONCIE - BO PO PROSTU TAKICH KONT N I E B Y Ł O !!. Wszystkie składki były wrzucane do jednego "WORA", a wielkość emerytury ustalano często "po uważaniu" /partyjny, zbowidowiec, swój, nie swój, etc./. Dopiero po 1989r, kiedy to badziewie się rozleciało, postanowiono takie konta STWORZYĆ !. Automatycznie powstał problem CO, ILE, I NA JAKIEJ PODSTAWIE KOMU WPISAĆ NA TAKIE INDYWIDUALNE KONTO, SKORO WCZEŚNIEJ ICH NIE BYŁO !?. Powstał matematyczny model wyliczania tzw. "kapitału początkowego" w oparciu o posiadane przez daną osobę wiarygodne dokumenty !. Jednym z takich absolutnie wiarygodnych dokumentów była ... "LEGITYMACJA UBEZPIECZENIOWA", którą w PRLu otrzymywał KAŻDY PRACOWNIK AUTOMATYCZNIE !. Na ostatniej stronie tej legitymacji było wyraźnie napisane: "POSIADACZ LEGITYMACJI MA OBOWIĄZEK DBAĆ O COMIESIĘCZNY WPIS O WYSOKOŚCI ZAROBKÓW" - koniec, kropka !!!. Innym, oczywiście ważniejszym dokumentem była dokumentacja płacowa danego pracownika, gromadzona w przedsiębiorstwach. Wiele przedsiębiorstw "znikło" - upadło, lub się przekształciło, ale miały one absolutny obowiązek przekazania dokumentów płacowych do archiwum. Takie dokumenty, zgodnie z prawem musiały być przechowywane przez .... 50 LAT !!!. I POWINNY BYĆ !. Cóż to znaczy, że dokumenty były niszczone ?! - z jakiego powodu ?! - chyba tylko z takiego, że w wypłatach górniczych była niezliczona ilość przekrętów i machinacji, które nie mogły w przyszłości ujrzeć "światła dziennego", dając "spokojny sen" całym zastępom cwanych, PRLowskich złodziei, często kosztem niezorientowanych w sprawie, ciężko pracujących górników. Bardzo wielu ludzi dbało to, aby mieć wpisy w "legitymacji ubezpieczeniowej". Jak to możliwe, że tylko w górnictwie brakuje dokumentacji płacowych z okresu lat 80-tych ?!. Przecież w wielu innych przedsiębiorstwach były one z całą bezwzględnością archiwizowane i dostępne bez najmniejszego problemu ?!. Kto nie wierzy, niech pójdzie do ZUS i poprosi o informacje, jakie posiada "najstarsze" dokumenty płacowe, przyniesione przez ubezpieczonego. Zdziwicie się niepomiernie, bo istnieją dokumenty z lat .. 1970 r i wcześniejsze, na podstawie których wystawiono druki ZUS Rp-7 !!. Problem wydaje się leżeć gdzie indziej - w chęci wyłudzenia z ZUS nienależnych pieniędzy, kiedy nagle "strach zajrzał w oczy", że lat przybyło, a z uczciwej pracy lub własnej głupoty, nic się nie zgromadziło. To wasz problem. Uczciwie pracujący i dbający o swoje sprawy przez cały okres swojej aktywności zawodowej, problemu nie mają i oskubać się przez cwaniaków nigdy nie dadzą.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!