15 listopada 2018 r.

Nie mogą być objęci pracowniczymi planami kapitałowymi, więc rząd zachęca ich do zakładania indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego. Na razie zwiększył dla nich roczny limit wpłat.
14 listopada 2018 r.

Przy ich liczeniu łatwo o pomyłkę. Tym bardziej że podpisywanie umów dotyczących planów kapitałowych zależy m.in. od dwóch różnych trzymiesięcznych okresów.
18 października 2018 r.

Świadectwo ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej nie uprawnia do
automatycznego uznania ubezpieczonego za pracownika, a nie ucznia.
14 października 2018 r.

Ubezpieczony może uzyskać prawo do pobierania renty rolniczej, gdy posiada odpowiednie okresy podlegania ubezpieczeniu a orzeczenie lekarskie stwierdzi, że nie jest zdolny do osobistego wykonywania pracy w gospodarstwie - trwale lub okresowo. Jeśli naruszenie sprawności organizmu nastąpiło wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej - wówczas wystarczy jakikolwiek okres ubezpieczenia emerytalno-rentowego, który obejmuje
dzień wypadku lub dzień zachorowania.
29 września 2018 r.

Waloryzacja rent i emerytur w 2019 roku spowoduje zmianę wysokości
renty socjalnej. Ile będzie wynosić renta socjalna od 1 marca
2019?
2 sierpnia 2018 r.

Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji umowy z 17 października 2017 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Turcji o zabezpieczeniu społecznym. Ułatwi ona korzystanie z praw pracującym poza ojczyzną.
27 lipca 2018 r.

Nasza firma zamierza prowadzić specjalistyczne kursy językowe dla osób z zewnątrz, aby w przyszłości pozyskać pracowników, których bardzo brakuje w naszej branży. W założeniu będziemy szkolić osoby niepracujące. Nie będą pobierane żadne opłaty, a wręcz będziemy przyznawać specjalne stypendia ze środków spółki. Czy takie świadczenia będą oskładkowane?
5 lipca 2018 r.

Przepisy nie wprowadzają ograniczeń dotyczących podstawy wykonywania pracy przez emerytów i rencistów. Mogą oni pracować na podstawie umowy o pracę, umowy-zlecenia, umowy o dzieło. Dodatkowo ci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, a więc 60 (kobiety) i 65 lat (mężczyźni), nie muszą zwracać uwagi na to, ile dorobią, bo niezależnie od zarobków ZUS nie zmniejszy im świadczenia. Limity przewidziane są dla młodszych świadczeniobiorców.
5 lipca 2018 r.

Jeśli projekt ustawy nie zostanie poprawiony, część regulacji dotyczących takich płatności może być martwa.
28 czerwca 2018 r.

Wchodzą w życie nowe progi dopuszczalnych potrąceń długów ze świadczeń wypłacanych przez ZUS. Są obawy, że nowe przepisy mogą zmniejszyć zdolność kredytową seniorów, a nawet osób tuż po pięćdziesiątce.
26 czerwca 2018 r.

Wzrost świadczenia przysługuje od czerwca, ale w praktyce nastąpi dopiero od września. Niepełnosprawny otrzyma wtedy wyrównanie za wcześniejsze trzy miesiące.
29 maja 2018 r.

Jutro w czasie posiedzenia zespołu do spraw ubezpieczeń społecznych zostaną zamknięte prace nad projektem ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Partnerzy społeczni mają oficjalnie poznać ostateczny kształt dokumentu.
9 maja 2018 r.

Prawie 1030 zł będzie wynosić
świadczenie dla osób, które nie mogły sobie
wypracować stażu pracy. Jego podwyżka
nastąpi wprawdzie od września, ale z wyrównaniem
od czerwca.
7 maja 2018 r.

Funkcjonariusze służby celno-skarbowej oraz ochrony
państwa będą mogli ubiegać się o renty i emerytury w Zakładzie
Emerytalno-Rentowym MSWiA. Tym samym będą korzystać z tych samych
rozwiązań co policjanci i strażacy.
29 marca 2018 r.

Sprawa dotyczy U.P., która złożyła w KRUS wniosek o emeryturę rolniczą. Dostała jednak decyzję odmowną. W jej uzasadnieniu wskazano, że kobieta nie udowodniła wymaganego okresu podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu. Nie zaliczono jej bowiem czasu pracy w gospodarstwie rolnym rodziców. Powód? W zakwestionowanym przez KRUS okresie wnioskodawczyni mieszkała w odległości kilkunastu kilometrów od miejsca położenia tego gospodarstwa. W ocenie organu wyłączało to możliwość wykonywania przez nią codziennej i stałej pracy w tym miejscu.
29 marca 2018 r.

Dotyczy to osób, które nabyły do niego prawo przed 1 października 2017 r. W przeciwieństwie do innych nie utracą go, gdy ukończą 60 lub 65 lat.
15 marca 2018 r.

Pieniądze będzie można ściągać tylko ze świadczenia netto, a to oznacza więcej pieniędzy dla dłużnika. Tak wynika z rządowej propozycji nowelizacji przepisów.
27 lutego 2018 r.

Poszkodowanym w sprawie był Jan C., który został
przejechany przez samochód i stracił lewą nogę. Ponieważ sprawca wypadku
zbiegł i nie udało się ustalić jego tożsamości, na podstawie art. 98
ust. 1 pkt 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym
Funduszu Gwarancyjnym (UFG) i Polskim Biurze Ubezpieczycieli
Komunikacyjnych wystąpił z powództwem przeciwko UFG, żądając zapłaty
odszkodowania, zadośćuczynienia oraz renty cywilnej.