statystyki

Fundusz Emerytur Pomostowych: Składka do ZUS od każdej złotówki

autor: Bożena Wiktorowska06.09.2016, 07:21; Aktualizacja: 06.09.2016, 07:51
ZUS

ZUSźródło: ShutterStock

Pracodawca ma obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych także za pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, którzy mają już ustalone prawo do emerytury. Tak wskazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wydając indywidualną interpretację.

Powodem wydania decyzji przez organ były wątpliwości przedsiębiorcy, który w swojej firmie zatrudniał dwóch emerytowanych maszynistów. Przy czym obaj mężczyźni byli zatrudnieni na część etatu. ZUS odpowiadając na wątpliwości pracodawcy zwrócił uwagę, że zasady i tryb opłacania składek na FEP określa ustawa z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 965 ze zm.). Zgodnie z jej art. 35 danina na FEP musi być obowiązkowo opłacana za pracownika, który urodził się po 31 grudnia 1948 r. oraz wykonuje pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Pracodawca musi opłacać składkę poczynając od dnia zatrudnienia na takim stanowisku do dnia rozwiązania stosunku pracy z podwładnym. Jednocześnie obowiązek odprowadzania daniny na rzecz ZUS dotyczy wszystkich pracowników spełniających powyższe warunki. Tak więc obejmuje także osoby wykonujące prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w niepełnym wymiarze czasu pracy. Zasada ta wynika z tego, że przepisy ustawy o emeryturach pomostowych nie uzależniają obowiązku płacenia składek od wymiaru czasu pracy. Co więcej, przymus ten nie ma żadnego związku z warunkami, które muszą spełnić ubezpieczeni, aby uzyskać prawo do pomostówki. Ustawodawca bowiem przyznał prawo do takiego świadczenia wyłącznie osobom, które wykonują prace w pełnym wymiarze czasu pracy oraz spełnią inne warunki stażowe, o ile rozpoczęły swoje zatrudnienie w takich warunkach przed 1 stycznia 1999 r. Niestety, konieczność spełnienia wszystkich przesłanek nie ma znaczenia dla pracodawcy, który ma obowiązek płacenia na FEP od wszelkich wynagrodzeń stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe przysługujących za okres zatrudnienia w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze. Zwolnienie dotyczy bowiem wyłącznie tych składników wynagrodzenia, które są należne za okresy pracy, w którym praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze nie była wykonywana. Z obowiązku opłacania składek na FEP nie zwalnia także fakt, że pracownik ma już ustalone prawo do emerytury.


Pozostało jeszcze 12% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane