Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o ratyfikacji porozumienia o zabezpieczeniu społecznym między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Quebecu. Dokument taki jest niezbędny, bowiem bez niego Polonia zamieszkała na terenie tej kanadyjskiej prowincji nie ma prawa do nabywania polskich świadczeń i odwrotnie.
W przypadku Quebecu nie ma zastosowania umowa dwustronna o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Kanadą zawarta 2 kwietnia 2008 r. (Dz.U. z 2009 r. nr 133, poz. 1095). Wynika to z tego, że największa pod względem terytorialnym i druga co do wielkości pod względem liczby ludności kanadyjska prowincja posiada własny system zabezpieczenia społecznego, którego podstawą jest Plan Emerytalno-Rentowy Quebecu (Quebec Pension Plan). Tym samym osoby zamieszkałe i zatrudnione na terytorium Quebecu nie są objęte działaniem Planu Emerytalno-Rentowego Kanady, który został wskazany we wcześniejszej umowie z Polską.
Fakt, że Polacy zamieszkali w tej prowincji są pozbawieni możliwości korzystania z zasady doliczania okresów ubezpieczenia – niejednokrotnie przesądzającej o uzyskaniu prawa do świadczeń emerytalno-rentowych – wzbudza niezadowolenie tej grupy osób oraz naraża na zarzut nierównego traktowania Polonii zamieszkałej w Kanadzie. Teraz to się zmieni. Dzięki podpisanej umowie możliwe będzie m.in. sumowanie okresów ubezpieczenia przebytych pod działaniem ustawodawstwa każdej ze stron, które są wymagane do nabycia lub zachowania prawa do świadczeń z zabezpieczenia społecznego. Ustawa ma wejść w życie w ciągu 14 dni od dnia ogłoszenia.
50 tys. nawet tylu Polaków może mieszkać na terenie Quebecu
Etap legislacyjny
Projekt wpłynął do Sejmu