40 lat składek i emerytura: Projekt może zostać uchwalony jeszcze w tej kadencji Sejmu

autor: Bożena Wiktorowska13.08.2015, 07:11; Aktualizacja: 13.08.2015, 07:40
Nowe rozwiązanie firmuje PSL.

Nowe rozwiązanie firmuje PSL.źródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: bpr.sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski

Koalicja PO-PSL chce jeszcze w tej kadencji Sejmu uchwalić przepisy umożliwiające zakończenie pracy bez względu na wiek. Według ekspertów projekt zawiera niekonstytucyjne rozwiązania.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (61)

  • qwerty(2015-08-13 08:21) Zgłoś naruszenie 00

    "– Takie rozwiązanie dyskryminuje pracowników. Mogą oni mieć problemy z udowodnieniem stażu, bo znane są przypadki niszczenia dokumentacji pracowniczej. Ustawa powinna trafić do Trybunału Konstytucyjnego – przekonuje Andrzej Strębski, niezależny ekspert ubezpieczeniowy." - Panie ekspercie, rozumowanie, ze jeżeli pracownik może mieć kłopoty, to ustawa jest niekonstytucyjna jest co najmniej osobliwe.

    Odpowiedz
  • zmęczony(2015-08-13 09:23) Zgłoś naruszenie 00

    Nigdy nie powstanie ustawa, która zadowoli wszystkich zainteresowanych. Z tej ustawy skorzysta część osób więc uważam, że powinna powstać. Prawo zawsze można doskonalić.

    Odpowiedz
  • bronek(2015-08-13 09:28) Zgłoś naruszenie 00

    Przekręt przedwyborczy.
    A ja pracowałem 35 lat i chcę iść na emeryturę - może by tak jak w USA - idę kiedy chcę, a emerytura będzie zależała od przewidywanego okresu jej pobierania.
    A dodałbym do tego równe 65 lat dla wszystkich (w tym miliony świętych krów, co nie płaciły składek, a na emeryturę idą i po 15 latach pracy)

    Odpowiedz
  • Jaromir(2015-08-13 09:40) Zgłoś naruszenie 00

    Chcecie emerytur po 40 latach pracy? Prawdopodobnie będziecie je mieli, ale zastanówcie się W JAKIEJ WYSOKOŚCI. Żebyście potem nie płakali, że ZA MAŁE, że niższe od najniższej!

    Odpowiedz
  • qwerty(2015-08-13 10:06) Zgłoś naruszenie 00

    40 lat składek od 2200zł brutto wynagrodzenia, czyli ok. 440zł/mc daje wyliczenie emerytury na 20 lat w wysokosci 880zł/mc brutto. Inaczej nie będzie, bo 40 jest 2 razy większe od 20 więc 440 razy 2 daje 880.

    Odpowiedz
  • edek(2015-08-13 10:15) Zgłoś naruszenie 00

    A mundurowi, sędziowie, prokuratorzy nie płacą składek , przejcie na emeryturę po 15 latach i maja po kilka lub kilkanascie tysiecy emerytury m-cznie to nie jest paradoks i sa pieniądze ? Co za paranoja Tym obniżyć emerytury, a pracujących w tych branżach (formacjach ) OZUSOWAC !

    Odpowiedz
  • Chudy byk(2015-08-13 10:20) Zgłoś naruszenie 00

    do Jaromir,
    Zauważ do do chwili obecnej pracownik ze stażem 40-50 lat nie miał nawet tej niskiej emerytury,gdy został zwolniony przez pracodawcę,przed nabyciem ochrony przedemerytalnej. (przyp na 4 lata przed emeryturą)
    Takie działanie ,czyli wypowiedzenie przed nabyciem takich praw stało się dla pracodawców standardem,więc w tym przypadku,nawet niższe świadczenie,będzie dla pracownika jakimś zabezpieczeniem z którego może,ale nie musi skorzystać.

    Odpowiedz
  • do zmęczonego(2015-08-13 10:34) Zgłoś naruszenie 00

    Mylisz się. Obecna ustawa wymaga minimalnego okresu ubezpieczeniowego dla nierobów - 25 lat dla mężczyzn i kobiet. Składki wpłacone za ten czas wielu nie wystarczają nawet do wyliczenia emerytury minimalnej, wiec całe społeczeństwo im do emerytury minimalnej musi dopłacać.

    Odpowiedz
  • świadczenie przedemerytalne(2015-08-13 10:38) Zgłoś naruszenie 00

    Najwyższy czas! Godne życie również należy się ludziom o min 40-to letnim stażu pracy! Czekam na pozytywny wynik! W innym przypadku nie wezmę udziału w referendum i wyborach!

    Odpowiedz
  • m.p.(2015-08-13 10:48) Zgłoś naruszenie 00

    Drogie kobiety, matki !!!
    Od dnia dzisiejszego to ojcowie niech sprawują opiekę nad chorym dzieckiem, gdyż czas opieki jest zaliczany jako okres nieskładkowy a tym samym będziemy musiały pracować dłużej by osiągnąć okres 40 lat składkowych. Panowie o tym zapomnieli? I jeszcze jedno, skoro rolnikom zalicza się składkowy staż pracy od 16-go roku życia to dlaczego innym zawodom nie zalicza się okresu nauki w poczet lat składkowych np. technikom elektrycznym, technikom mechanikom, pielęgniarkom itd, którzy w tym czasie uczyli się zawodu nie tylko teoretycznie ale również praktycznie i zawód ten wykonują. Kolejny raz są grupy uprzywilejowane i dyskryminowane!!!

    Odpowiedz
  • Mural(2015-08-13 11:32) Zgłoś naruszenie 00

    Do tego stażu będzie można doliczyć także pomoc w gospodarstwie rolnym rodziców – po ukończeniu 16. roku życia, nawet jeśli w tym czasie chodziło się do szkoły. Pracę na roli musi tylko potwierdzić dwóch świadków.//cha,cha. A to były okresy składkowe???Na studiach w latach 78-82 miałam koleżanki, którym przysługiwały akademiki i stypendia w oparciu o zaświadczenia z gminy o posiadaniu gospodarki. 4 lata dostawała je taka jedna, której ojciec miał 5 ha ale pod szkłem i rynek zbytu w ZSRR!Futra, pierścienie na każdym palcu itp.

    Odpowiedz
  • logik(2015-08-13 12:29) Zgłoś naruszenie 00

    wielkość emerytury i czas przejścia na nią powinny uzależnione TYLKO od posiadanego kapitału w ZUS i przeciętnego czasu pobierania (tzw. czasu dalszego trwania życia). Corocznie ZUS wysyła informacje o kapitale. Komu nie wychodzi przynajmniej kwota minimalnej emerytury - pracuje do 67 lat bądź momentu w którym już uzbiera minimalny kapitał.
    To przecież takie proste...

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2015-08-13 14:28) Zgłoś naruszenie 00

    Każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury.

    Ja reprezentuje robotników którzy często są zatrudnieni od 15 r życia (umowy o prace dla małoletnich
    -nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne to urlop pracowniczy ) !!,
    i reprezentuje wielu takich co mają dodatkowo oprócz długiego stażu pracy nadpracowane nawet 1000 (dni - nie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych ( na blokach energetycznych w święta ) -nie wykazywane na Świadectwach pracy gdyz takie jest i było prawo!!
    - na wszystkich zmianach -7dni w tygodniu -gdyż tak się pracowało za komuny i postkomuny na potrzeby energetyczne kraju-aby spłacać długi Polski.) .Polska spłacała zadłużenie dzięki dewizom uzyskanym z eksportu węgla i miedzi a do tego była potrzebna energia
    . Energetycy pracowali po 42 swieta w roku więcej.
    Do tego dodajmy, że do 1998r mieli więcej niż 15 lat pracy liczone wg starej ustawy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych (nie dostali jednak prawa do emerytury pomostowej -cofnięto juz to na co zapracowali--jeżeli na dzień wyznaczony w nowej ustawie nie mieli 25 lat pracy ogółem (art 18 ustawy o emeryturach pomostowych nie zaliczał czasu pracy w nadgodzinach na zasadzie równości stron a na odmiane odejmuje czas chorobowego i absencji ), dlatego, że są młodsi od starszych którzy już są na tych emeryturach ,są młodsi ale bardziej spracowani.
    Złodzieje POlityczni ukradli takim ludziom wstecznie nawet 7 lat z wieku emerytalnego ,jakim prawem ?
    Pamiętacie że były juz premier „i były Ćpun” Tusk ze Świetlika Płazyńskiego ogłosił,: ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.
    . Jak to jest że pierwszy Ćpun uciekł tam gdzie dają emerytury w 62r życia .
    Przypomnijcie sobie co On mówil w TV - jak się będą sądzić to podniesiemy opłaty sądowe -CYNIK PO--ZłODZIEJ ,KŁAMCA i Oszust.

    Odpowiedz
  • rys(2015-08-13 16:07) Zgłoś naruszenie 00

    Edek puknij sie ale mocno w

    Odpowiedz
  • same bzdury pismackie,eksperckie i komentarze do .(2015-08-13 19:02) Zgłoś naruszenie 00

    niczego nie zmierzają.Tak się wyrażę.Od kiedy to Piechota jest dobrym wujkiem dla ludu pracującego,jak wniosek obywatelski OPZZ 35/40 trzymał a jak dorwał to odrzucił.Następną sprawą jest równość kobiet i mężczyzn i obie płcie powinny uzbierać stażu składkowego 40 lat p.Strębski.Po trzecie wysokość emerytury po nowemu to uzbierany kapitał podzielony przez dalsze trwanie życia i to też powinno obowiązywać wszystkich jednakowo bez dopłat do najniższej emerytury.Po czwarte czy chłop czy robotnik jednakowe prawa,wtedy będzie sprawiedliwość społeczna i zgodność konstytucyjna.Myślę że poslowie nie stracili głów przed wyborami dla wyborców.Są w tej polskiej legendzie o szczęśliwcach na emeryturach ludzie którzy mają obecnie/pracując w szkołach przyzakładowych/od 16 roku życia 45 letni staż składkowy i wiek 62 lata,są bez jakichkolwiek zabezpieczeń społecznych,bez pracy i aby przeżyć grzebią w śmietnikach.Ta ustawa powinna być zrobiona tylko i wyłącznie pod tych ludzi.Reszta pod ustawę emerytalną powszechną.Czy to takie trudne???

    Odpowiedz
  • Bożena(2015-08-13 21:22) Zgłoś naruszenie 00

    40 lat składkowych???A czy rolnicy też będą musieli udowodnić 40 lat opłacania składek (groszowych), bo z tego co czytam to ich ten warunek nie będzie dotyczył. Kolejny raz złodziejskie PSL stara się wydy….ć i okraść resztę społeczeństwa abyśmy składali się na emerytury dla coraz młodszych rolników –chcą większych przywilejów dla już i tak uprzywilejowanych kosztem reszty społeczeństwa rolników.
    Poza tym czy ktoś zastanowił się co to oznacza 40 lat składkowych dla kobiety??? Ja mam 59,5 lat, 38,5 lat pracy w tym składkowych 33 lata (3 lata wychowawczego i zwolnienia lekarskie – 4 operacje +wypadek). Ale z tego co wiem, większość ludzi w moim wieku zmaga się z różnymi chorobami (im starsi tym więcej chorób i więcej zwolnień lekarskich). Oznacza to, że abym miała 40 lat składkowych musiałabym jeszcze pracować 7 lat – oczywiście już bez zwolnień L4, czyli do 67 roku życia. Bardzo dziękuje za łaskę i możliwość przejścia na emeryturę w wieku 67 lat. W tym wieku rolnicy już od 11 lat będą na emeryturze, a mundurowi od 33 lat (możliwość przejścia na emeryturę przez mundurowego po 15 latach pracy tj. w wieku 34 lat bo 19+15=24). OT sprawiedliwość po POLSKU. Nie można tym złodziejom z PSL (okradanie reszty społeczeństwa) pozwolić na wprowadzenie tej ustawy.

    Odpowiedz
  • thadde(2015-08-13 21:43) Zgłoś naruszenie 00

    65 lat dla wszystkich

    Odpowiedz
  • Bożena(2015-08-13 21:45) Zgłoś naruszenie 00

    19+15= 34 oczywiście = przepraszam a pomyłkę

    Odpowiedz
  • abaja(2015-08-13 22:13) Zgłoś naruszenie 00

    przy tak "pełnym Sejmie" to wszystko może przejść. A co z tymi co już odpracowują "karniaka 67" mimo że już maja ponad 40 lat. pracy? Dla nich to prawo zadziałało wstecz, by ci wypasieni pupilki mogli sie wcześniej byczyć!!!

    Odpowiedz
  • kaja(2015-08-14 07:29) Zgłoś naruszenie 00

    Znowu rolnicy są uprzywilejowani, jesli wprowadza się ustawę to powinna ona byc taka sama dla wszystkich.

    Odpowiedz