Trwają prace nad ustawą wprowadzającą 14. emeryturę na stałe. Będziemy szli w tym kierunku – powiedziała PAP.pl minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że ostateczny kształt projektu ustawy zostanie przedstawiony na początku 2023 r.

Minister pracy i polityki społecznej Marlena Maląg w czwartek w Studiu PAP pytana, co z pracami nad ustawą o 14. emeryturze, która miałaby być świadczeniem stałym, poinformowała, że "oczywiście prace nad taką ustawą trwają". "Ostateczny model i kształt pokażemy opinii publicznej i przedstawimy do prac rządu na początku 2023 r. (...) Będziemy szli w tym kierunku, że może 14. emerytura będzie na stałe" – powiedziała minister.

Maląg przypomniała, że dziś seniorzy mogą liczyć na finansowe wsparcie państwa – 9 mln emerytów dostanie 14. emeryturę, wypłaty ruszą 25 sierpnia i w sumie wyniosą ponad 11 mld zł. Dodała, że nie trzeba składać żadnych wniosków, aby dostać 14. emeryturę. "To jest proces automatyczny, wsparcie dla emerytów w tym trudnym czasie" – podkreśliła. "Zależy nam przede wszystkim na tym, by polityka senioralna była oparta na silnym wsparciu, także finansowym" – powiedziała.

Szefowa MRiPS przypomniała, że w poprzednim roku 14. emerytura wypłacana była w IV kwartale roku. "W tym roku dlatego właśnie sierpień, bo tak szacowaliśmy, że może być szczyt inflacji, tej wysokiej inflacji spowodowanej wojną na Ukrainie i sankcjami" – powiedziała.

(PAP)

Autorzy: Adrian Kowarzyk, Agata Zbieg